Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

İshal Tedavisi

   İshal aşırı miktarda tuvalet ihtiyacının gerçekleşmesiyle oluşan bir hastalıktır.Bağırsakların görevini yeterince yerine getirememesi sonucu gerçekleşir.Sosyal hayatta hastalık süresince çok fazla sorun yaratır.Biz erkekgozuyle.com’un editörleri olarak ishal sorunun ne olduğunu nasıl tedavi edilebileceğini araştırdık işte sonuçları;

Dışkılama sayısının, miktarının, renginin değişmesi haline ishal denir. İshal bazen çok şiddetli olabilir. Aşırı su kaybı yapabilir. Su kaybının fazla olması hayati fonksiyonları bozabilir, ölüme yol açabilir. İshal olan çocuğun ateşi, kusması var ise hemen doktora götürmeli, tahlil yaptırmalı. İshalde hiçbir zaman ezbere ilaç kullanmamalı. Bağırsak enfeksiyonu var ise hekim kontrolünde ilaç almalı. İshalli çocuğa bol su içirmeli. Patates püresi, pirinç lapası, yoğurt, tuzlu ayran, gazı çıkarılmış kola su-tuz karışımı tozlar verilmeli. Kusması çok fazla ise, ağızla beslenemiyorsa, su kaybı var ise serum tedavisi gerekir. Bunun için bekletmeden bir hastaneye yatırmalıdır.

Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Havaların sıcak olması riski daha da arttırır. İshale; halk arasında “amel” veya “sürgün” tıp dilinde ise, “diare” denir. İshalin sebepleri arasında; yiyeceklerin bozuk, mikroplu olması, üşütme, isteri, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kalp, karaciğer veya akciğer
hastalıkları sayılabilir. Bu nedenle, kısa sürede geçmeyen ishallerde, mutlaka doktora başvurmak gerekir. Sebep ne olursa olsun; tedavinin ilk şartı, sıkı bir perhizdir. Hastaya; açık çay, maden suyu içirilir, yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. Her saat başı; 1 elmayı, çekirdeklerini çıkararak, yemesi tavsiye edilir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır:

– Büyük bir ayva; soğuk su ile iyice yıkandıktan sonra, soyulmadan rendelenir. Üzerine, birbuçuk su bardağı su konup, kaynatılır. Süzüldükten sonra, 1 çay bardağı toz şeker ilave edilir. Hafif ateşte, koyulaşıncaya kadar karıştırılarak kaynatılır. Soğuduktan sonra, 3 saat arayla 1 tatlı kaşığı yenir.
– 1 adet kara turp, kabukları soyulduktan sonra rendelenir. Üzerine, 250 gram taze yoğurt konup, karıştırılır. Bir kerede yenir. Susadıkça da, şekersiz erik hoşafı içilir.
– 4 bardak suya; küçük bir parça (40 gram) meşe ağacı kabuğu konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.
– 4 bardak suya; 1 avuç ayva yaprağı konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.
– Bir bardak kaynak suya bir tatlı kaşığı nişasta konur. Karıştırılıp bir kerede içilir.
– Küçük bir kaba; küçük 1 tane hindistan cevizi rendelenir. Üzerine 1 çorba kaşığı dövülmüş zencefil, 2 leblebi tanesi kadar şap ve 2 kahve kaşığı kahve konur. Sonra 1 adet çiğ yumurtanın akı dökülür. Macun hâline gelinceye kadar karıştırılır. 2 parçaya bölünür; bir parçası, sabah, diğeri de akşam yutulur.
– Bir avuç üzüm koruğu sıkılıp suyu içilir.
– 1 tane arpa ekmeği dilimlenip, kızartılır. Sonra, 4 bardak suyun içine konur. 10 dakika bekletildikten sonra suyun hepsi içilir. Üzerine de leblebi yenir.
– 1 kilogram muşmulanın çekirdekleri çıkarılıp, tencereye doldurulur. Üzerine, 2 su bardağı su ve 1 çay bardağı dolusu toz şeker ilâve edilip, yarım saat kaynatılır. Soğuduktan sonra, üçer saat arayla, ikişer çorba kaşığı içilir.
– İshal kesilinceye kadar; bol su veya ayva kompostosu içilir. Gün boyunca da çekirdekleri çıkarılmış elma, az pişmiş yumurta, bayat ekmek ve patates püresi yenir.
– 4 bardak suya; 1 tutam mersin yaprağı, 2 çorba kaşığı adaçayı ve 1 tatlı kaşığı kimyon konup, kaynatılır. Yarım saat bekletildikten sonra süzülür. Günde, 3 çay bardağı şekersiz içilir.

İshal tedavisiKronik ishal

Kronik ishal demek sık sık tekrarlayan ve uzun süre devam eden bir hastalıktır. Çeşitli sebebler ile meydana gelir. Uzun süre devam eden ishallerde mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmalı, tahliller yaptırmalı, kolonoskopi dediğimiz alet ile bağırsaklara baktırmalıdır. Doktorun verdiği ilaç tedavisi yanında diyet tedavisi de uygulamalıdır. Kronik ishalde yasaklanan gıdalar şunlardır;
-Fazla yağlı yiyecekler; yağlı etler, kuruyemişler, zeytinyağında kızartmalar, salam, sosis, sucuk,
-Fazla posalı yiyecekler; kuru fasulye, nohut, mercimek, lahana, karnabahar, çiğ sebzeler,
-meşrubatlar, kola ve meyve suları,
-Fazla şekerli gıdalar, reçel, bal, helvalar, hamur tatlıları,
-Katı yağları; tereyağı, margarinler, içyağı, kuyruk yağı,
-Baharatlar, turşular, konserveler, salamuralar…
Örnek bir yemek listesi yazarak size yardımcı olmaya çalışalım;
Sabah kahvaltısında, açık çay veya süt, peynir, yumurta, ekmek
Ara öğünde, ayran. Gerekirse tuz karıştırılabilir.
Öğle yemeğinde… haşlama veya ızgara etler, pilav, makarna, haşlama patatesten bir çeşit, sebze yemekleri (patates, taze fasulye, kabak, ıspanak, havuç salçasız, iyi pişmiş ve sıvı yağlarda pişirilmiş olmalı. Az yağlı pirinç veya şehriye çorbaları, ekşi olmayan yoğurt, muhallebi, sütlaç ve komposto, elma, şeftali, muz, ara öğün… bir adet meyve.
Akşam yemeğinde öğle yemeğindekilerin aynısı.

Sıcakla gelen tehlike

İshal, gelişmekte olan ülkelerde özellikle çocukların başlıca sağlık sorunu. Ölümle sonuçlanabilecek ishal vakaları, sıcak yaz günlerinde daha da artıyor.
Uzmanlar ishale bağlı ölümlerin yüzde 85’inin 5 yaşın altındaki çocuklarda görüldüğünü söylediler. İshal görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “Beslenmeye çok özen gösterilmeli. Anne sütü alan bebekler emzirilmeye devam edilmeli. İshal süresince çok şekerli besinler, kızarmış yiyecekler, çiğ meyve ve sebzeler ile posalı yiyeceklerden verilmemeli. Altı aylıktan büyük çocuklara süt, yoğurt, havuç, patates püresi, pirinç lapası, yağsız peynir, yağsız haşlanmış et, muhallebi, yağsız makarna, elma ve muz püresi verilebilir” dediler.
Hastalığın ciddiyetine dikkat çeken uzmanlar, çocukta ishali önlemek için doğumdan itibaren muhakkak ilk atlı ay içinde anne sütünün verilmesi gerektiğinin önemini vurguladılar.
“Her yıl binlerce çocuğun ölüm sebeplerinden birini ortadan kaldırmak elimizde” sloganıyla Abbott Laboratuarları tarafından piyasaya sürülen ürün özellikle ülkemizde, sosyo-ekonomik ve eğitim seviyesi düşük olan bölgelerde kullanılabilecek.
Böylece; kirli suların kullanılmasından, ishale karşı kullanılan toz halindeki ürünlerin suyla karışımından sonra uzun süre kullanılamamasından (48 saat) ve vücudun kayıplarını telafi edilememesinden kaynaklanan çocuk ölümlerinin sayısının da azalabileceği belirtildi.

Yoğurt ishali önlüyor

Amerika’nın önde gelen tıp merkezlerinden Mayo Clinic’te araştırmalarını sürdüren uzmanlar, yoğurt seven hastalarda, antibiyotik kullanımından kaynaklanan ishalin daha az ve kısa süreli olarak ortaya çıktığını belirterek ’’yoğurttaki canlı ve aktif kültürler antibiyotiğin yan etkilerini azaltıyor’’ dedi.

 

Bağırsakları düzenliyor

 

Bakterilere karşı tedavide kullanılan antibiyotiklerin bazıları sadece hastalığa yol açan bakterileri ortadan kaldırıyor. Etki alanı geniş antibiyotikler ise bağırsaklarda doğal dengeyi koruyan, sindirimi kolaylaştıran bakterileri de öldürüyor. Dengenin bozulması ve sık bağırsak hareketleri nedeniyle ortaya çıkan ishal çoğunlukla ilaç kullanımına başladıktan iki gün sonra ortaya çıkıyor ve bazı durumlarda tedavi tamamlandıktan sonra haftalarca devam edebiliyor.

 

Meyveye dikkat

 

Antibiyotiklerin meyve, sebze sindirimini zorlaştırdığını hatırlatan uzmanlar, dışkıda gevşeme ortaya çıktığında bu tür yiyeceklerin tüketiminin azaltılmasını, frukozla tatlandırılmış karbonatlı içeceklerden kaçınıp sıvı tüketiminin arttırılmasını öneriyor.

 

Doktora danışmadan kesinlikle antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirten uzmanlar ishalin uzun sürmesi halinde ilacın yine doktor tavsiyesiyle değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sıcakta ne yiyelim

MEVSİM normallerinin üzerinde sıcak günler yaşıyoruz. Öyle ki Bakanlar Kurulu iki gün tatil kararı bile aldı.

 

Gerçekten de insan metabolizması sıcakta yavaşlıyor. Vücut yeni ortama uyum sağlayabilmek için zorlanıyor ve iş verimi doğal olarak düşüyor. Yaşlı ve çocukların bu duruma uyum sağlaması çok daha güç. Uyum sağlamakta zorlanan en önemli organ da kalp. Yaşlılardaki tansiyon dengesizlikleri, kalp krizi, beyin kanaması sonucu ani ölümlere neden olabilir. Çocuklarda ise sıcakların getirdiği en önemli hastalık ishal.

 

Peki evden çıkmıyoruz da, ne yiyip içelim de sıcaklardan az etkilenelim? Vücut ısısının dengelenebilmesi, terle kaybolan sıvının yerine konması çok çok önemli. Su, meyve suyu, soda, ayran, komposto ve meşrubatlarla sıvı ihtiyacı karşılanmalı. Günlük sıvı ihtiyacı 2 litre kadardır. Ancak sıcak hava, bu miktarı 2-3 katına çıkarmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen sarılık, ishal, vücuttan su kaybını çok daha fazla artırır. Anne sütü veya mamayla beslenen bebeğe, her öğünden sonra mutlaka su verilmelidir. Uzun süren ishal oldukça tehlikelidir. Bu durumda, vücutta kaybolan sıvı ve mineraller hemen tamamlanmalıdır. Kaynamış su, tuz ve şekerden hazırlanan karışımlar, ishalli çocuğa bolca verilmelidir. Çocukları, ‘‘Nasıl olsa geçer’’ diye doktora götürmemek, büyük hatadır.

 

Sıcaklarda, mümkün olduğunca ağır yiyeceklerden kaçınılmalı. Yağlı et, tavuk, balık, kızarmış ve aşırı baharatlı her tür yiyecek, şuruplu-kızarmış tatlılardan uzak durulmalı. Sebze-meyve ve her türlü sıvı bolca tüketilmeli. Sebze yemekleri az yağlı pişirilmeli ve kızartmanın çok yağ çektiği unutulmamalı. Yağ, vücutta en geç sindirilen besin öğesidir. Bu nedenle de metabolizmayı yorar.

Yaz aylarını zehir eden enfeksiyonlardan, gıda zehirlenmelerinden yediklerinize dikkat ederek korunabilirsiniz

 

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte enfeksiyon vakalarında da önemli bir artış gözlendiğini belirten uzmanlar özellikle ishalli hastalıklara dikkat çekiyor ve önlem alınmadığında ölümle sonuçlanabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor.

 

Mikroplu suların içilmesi, mikroplu suyla yıkanmış sebze ve meyvenin yenmesi, açıkta satılan besinlerin tüketilmesi, yüzerken havuz veya deniz suyunun yutulması bu hastalıklara neden olurken böcek ve hayvan ısırmaları da yaz enfeksiyonları arasında önemli bir yer tutuyor. Türkiye’deki bebek ölümlerinin başlıca nedeni olan ishal küçük çocuklar ve yaşlılarda da ölümlere yol açabiliyor.

 

Türk Enfeksiyon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Semra Çalangu, ishal tedavisinde hastaya bol su ve sıvı verilmesinin yaşamsal önem taşıdığını belirtti. Hastada ishalin yanı sıra ateş, karın ağrısı, kanlı dışkılama, bulantı kusma gibi belirtilerin de görülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Çalangu, eczanelerde satılan ‘ishal paketleri’nin uygun biçimde kullanılması gerektiğini, maden suyu, tuzlu ayran, kolalı içeceklerin de alınabileceğini söyledi.

 

İshalli hastaların asla ‘ishal kesici ilaçlar’ kullanmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Çalangu, ‘‘İshal kesilirse, mikrobik etkenler bağırsakta daha uzun süre kalır ve kana geçebilir. Salgıladıkları zehirli maddeler de bağırsak felcine yol açabilir. Ayrıca ateş çok yüksek değilse, ishalli hastaya antibiyotik verilmesine de gerek yok’’ dedi.

 

Nasıl Korunabilirsiniz ?

 

Açıkta satılan gıdaları yemeyin. Lahmacun gibi etli besinler, hazırlandığı suyun kaynağı belli olmayan limonata, ayran, şerbet gibi içecekler ile mayonezli ve sütlü gıdalar özellikle tehlikeli. Kapalı içecekler ve şişe içinde içme suyu tercih edilmeli veya su kaynatılmalı.

 

Buz tehlikeli. İçeceklere katılan buzlar soğuk algınlıklarına yol açabileceği gibi kaynağı belli olmayan sularla yapılan buzlar mikroplu olabilir.

 

Elektrik kesintileri devamlı soğukta kalması gereken dondurma ve dondurulmuş besinlerin geçici çözülmesine ve içindeki mikrobik etkenlerin çoğalmasına yol açabilir. Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli.

 

Ev yemekleri bir öğünde tüketilecek miktarda pişirilmeli. Tekrar tekrar ısıtılmamalı.

 

Midye gibi deniz ürünleri çiğ yenmemeli.

 

Midesi hasta olan ve bu yüzden asit giderici kullanan veya mide ameliyatı geçirenler daha dikkatli olmalı. Bu durumlarda mide salgısının mikrop öldürücü niteliği azalır ve enfeksiyonlara yatkınlık artar. Çok gerekli olmadıkça mide asidini azaltıcı ilaç kullanmayın.

İshal önemli bir sorundur

İnsan organizması hücre adı verilen milyonlarca birimden oluşmaktadır. Her hücrenin içinde, genel olarak su ve elektrolit adı verilen minerallerden oluşan hücre içi sıvısı bulunmaktadır. Hücrelerin dışında da yine su ve bazı elektrolitlerden oluşan ekstra selüler sıvı ya da hücre dışı sıvısı adı verilen bir sıvı bulunmaktadır. Hücre dışı sıvısı, hücrelerin arasında yer alan ara sıvı ve damarlardaki kanın sıvı kısmını oluşturan plazma olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Bir kişinin sağlıklı olabilmesi için bu üç grup sıvıyı oluşturan su ve elektrolitlerin belirli bir denge içinde bulunması şarttır. Bu dengenin sağlanması için de vücuda giren ile atılan sıvıların su ve elektrolitleri arasında bir denge bulunmalıdır. Örneğin kusma ve ishal gibi bir nedenle önemli ölçüde sıvı kaybı oluşursa, vücuttaki zararlı maddelerin idrar yoluyla atılması için gerekli olan suyun yetersiz kalmasına yol açılır. Bu durumda hücreler arası sıvı kullanılmaya başlanır, bu da hücre içindeki su ve elektrolit yoğunluklarını olumsuz yönde etkiler.

 

İshal nedir?

 

İshal, dışkılamanın sık ve dışkının sulu hale gelmesiyle, suyun ve tuz gibi elektrolitlerin önemli miktarda kaybına neden olan bir hastalıktır. İshal vakalarının yüzde 70’inde su ve elektrolit kaybı vücuttaki içerikleriyle orantılıdır. Bu gibi durumların tedavisinde toplam vücut sıvısının ve elektrolitlerinin dengeli bir şekilde normal seviyelere çekilmesi çok önemlidir. Vakaların yüzde 20’sinde elektrolit kaybından çok su kaybına rastlanır. Bu durum dışkıda sodyum kaybının az olduğu hallerde görülür. Böyle hallerde kandaki elektrolit yoğunluğu yüksektir. Elektrolit yoğunluğunun yüksekliğine, tedavi için kullanılan tuz ve su karışımının yanlış yapıldığı, suyun az tuzun çok kullanıldığı hallerde de rastlanır. Vakaların yüzde 10’unda ise dışkıyla çok elektrolit, az su kaybedilir. Basilli dizanteride görülen bu durumda, kandaki elektrolit yoğunluğu düşük olur. Bu duruma, tedavi için sadece su verildiği hallerde de rastlanır.

 

Gelişmekte olan ülkelerde ishal, çocuklu yaş grubunun başlıca sağlık sorunlarından biridir. Son derece yaygın bir sorun olan ishal tedavi edilmezse sıvı kaybına ve beslenme bozukuluğuna yol açacağından yaşamı tehdit edebilir. Akut ishal, 5-7 günden kısa süreyle dışkının su içeriğinin ve sıklığının artması olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda ishal vakalarının büyük bir çoğunluğu, öncelikle virüsler olmak üzere enfeksiyonlardan kaynaklanır. Besinlere bağlı ishal enfeksiyon etkeninin ya da toksinin besinle alınmasıyla oluşur. Kirli sular, mikroplu gıdalar ya da gıda hazırlayanların bulaştırmaları sonucu besin maddeleri hastalık kaynağı haline gelir.

 

Çocuklarda dengenin önemi

 

Çocukların günlük sıvı alışverişi büyüklere oranla daha fazladır. Bir çocuğun vücut yüzeyinin vücut ağırlığına oranı bir yetişkinin yaklaşık iki katı kadardır. Bu nedenle ciltten buharlaşma ile sıvı kaybı çok fazladır. Ayrıca böbrekleri yeterli olgunluğa erişmediğinden idrarla daha çok sıvı kaybeder. İşte bu nedenlerle çocuklarda sıvı ve elektrolit dengesi kolayca ve ciddi boyutlarda bozulur ve sorunun devamı, ölüme neden olabilir. Ülkemizde bölgelere göre değişmekle birlikte 5 yaşın altındaki çocukların yüzde 10 ile 50’sinin son 15 gün içinde en az bir ishal atağı geçirdiği bilinmektedir. Çocuklarda ölüm nedenleri arasında ishal, 0-1 yaş grubunda 3. sırada, 1-4 yaş grubunda ise 2. sırada yer almaktadır.

 

İshalin nedeni ne olursa olsun, tedavisi için su ve mineraller eksikliklerinin tamamlanması tedavinin temelini oluşturur. Bunun en kolay yolu, dengeli bir su ve mineral yoğunluğuna sahip bir elektrolit solüsyonunun ağızdan verilmesidir. Çocuğa ağızdan verilen sıvı miktarı arttırılırken, beslenmesinin de sürdürülmesi ihmal edilmemelidir. Evde bu uygulamalar devam ederken ileri tedaviye gereksinim gerektiğini belirten tehlike işaretleri de iyi bilinmelidir.

 

Tehlike ne zaman başlar?

 

Vücut için gerekli olan sıvı miktarının bulunmamasına, tıp dilinde dehidratasyon denilir. Deride kuruma, buruşma, ağız kuruluğu, idrar miktarında azalma, halsizlik, gözlerde çukura kaçma ve kuruluk, bebeklerde bıngıldağın içeri çökmesi, huzursuzluk, istahsızlık gibi belirtilerin görülmesi dehidratasyonun önemli dereceye vardığını gösterir. Eğer kusma gibi bir nedenle ağızdan sıvı alması mümkün olmuyorsa ya da ağızdan solüsyon verilmesine rağmen dehidratasyon belirtileri ağırlaşıyorsa hastanın bir sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir.

 

Her yıl iki milyonun üzerinde çocuk ishale bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir. Pek çok vakada ishal önlenebilir ya da tedavi edilebilir. Uygun tedavi ölümlerin yüzde 90 oranında azalmasını sağlayabilir. Son zamanlarda piyasaya verilen doğru oranlarda sıvı, elektrolit ve glikoz içeren hazır elektrolit solüsyonları hafif ve orta dereceli ishallerin evde tedavisine yardımcı olmaktadır. Bunların sağlanamadığı ortamlarda, paketlerde satılan tozların sulandırılması ya da suya belirli oranlarda tuz ve şeker karıştırarak dengenin sağlanması mümkün olabilir.

İshale Kızılcık suyu

Çok büyük yararını gördüğüm bir şeyi sizlerle paylaşmak istedim. Ben uzun süre, stafilokok cinsi bir mikrobun neden olduğu düşük seviyeli bir böbrek iltihabından kurtulamadım. Çeşitli antibiyotikler kullanmama rağmen hastalığım bir türlü geçmedi. Ancak bir gün gazetede İsrail’de bir grup doktorun nefrite yakalanan hamile kadınlara ilaç vermek yerine, kızılcık suyu içirerek onları iyileştirdiklerini okudum. Ben de denemeye karar verdim. Bir hafta boyunca her gün bir büyük bardak kızılcık suyu içtim. Ve mucize gerçekleşti. İyileştim. İltihaptan eser kalmadı. Bu nedenle doğanın gücünü yabana atmayalım diyorum.

Zaman zaman ilaçların başarısız olduğu bazı durumlarda doğanın mucizesi ortaya çıkıveriyor. Üstelik kızılcık şurubu, ya da kızılcık suyu gibi anneannelerimizden tanıdığımız evlerimizde kullandığımız çok sağlıklı bir bitki kaynağını neden kullanmayalım. Bu konuda karıştırdığım bitkisel ilaçlarla ilgili kitaplarda da kızılcığın kendisinin mükemmel bir ishal kesici olduğu, kızılcık şurubunun ise ateş düşürücü etkisinin dışında, bünyeyi, yani bir anlamda bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği belirtiliyor. Kızılcık aynı zamanda ağız yaralarının da iyileşmesini sağlıyormuş. Bu nedenle, belki de böbreklerinizdeki iltihabı, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek yenmenize yardımcı olmuştur. Hiçbir yan etkisi olmadığı (kabızlık yapma dışında) bilinen bu meyvenin böyle bir özelliği de varsa ne mutlu. Bu bilgileri dileğiniz üzerine okurlarımla paylaşmanız için buraya geçiriyorum.

Telefon ahizeleri hastalık yayıyor

ABD’de Arizona Üniversitesi’nin araştırması, telefon ahizelerinin hızla mikrop yaydığını ortaya koydu. Araştırmacılar, kirli telefonlarda rastlanan bir bakteri ile virüsü, ahize, musluk ve mutfak süngerlerine bulaştırarak ellere ne ölçüde geçtiğini incelediler. Bakterinin yüzde 39’unun ve virüslerin de yüzde 66’sının ahizelerden yayıldığı belirlendi. Özellikle halka açık ve işyerlerindeki telefonlar soğuk algınlığı, ishal, bağırsak kurtlarının yayılmasında ideal bir araç haline geliyor. Tuvaletten sonra ellerini dezenfekte etmeyen bir kişinin tuttuğu ahize, bir sonraki kullanıcıya 107 bin salmonella bakterisi aktarıyor. Aynı kişi parmağını ağzına dokundurduğunda, 36 binden fazla bakteriyi vücuduna transfer ediyor.

İshal futbolcu oynatılmaz

Futbolcu ishalse oynatamazsınız, vücut güçsüzdür. Kullanımı yasak performans zorlayıcı ilaçlar verilirse bunlar ölüme yol açabilir. Kamerun doktoru maçtan 1 gün önce normal tedavisini yaptığını ve Foe’nin 12 saat sonra şikayetinin kalmadığını belirtiyor. Anlatılanlara göre bu ölümde beyinsel bir hadise var. Beyin kanaması, beyin damarlarının tıkanması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda stat sağlık merkezinde yapılacak şeyler yeterli olmaz, tam teşekküllü hastaneye götürmek gerek. Türkiye’de sanatçı Ebru Güneş, bir rahatsızlık geçirmişti ve hastaneye yakın olduğu için kurtarılabilmişti.

İshal öldürmez cehalet öldürür

 İshal olan çocuklara su ve sulu besinler verilmesinin hayati önem taşıdığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı’nın internet web sayfasında yayınlanan duyuruda, basit bir hastalık gibi görülen ishalin öldürücü olmasının nedenlerinden birinin, ishali artıracağı endişesi ile çocuğa su ve sulu besinler verilmemesi olduğuna dikkat çekildi. İshalle ortaya çıkan en önemli iki tehlikenin ölüm ve beslenme yetersizliği olduğu ifade edilen duyuruda, şu görüşlere yer verildi:
İshalin ölüm ve beslenme yetersizliğine yol açtığı, ölümün, ishal ile vücuttan çok miktarda su ve tuz kaybı sonucu meydana geldiği ifade edilen duyuruda, şöyle denildi: “İshal kötü beslenen çocuklarda sık görülür ve daha ağır seyreder. Ayrıca ishalin kendisi de beslenme bozukluğuna neden olur. Eğer anneler yanlış uygulama olarak ishalli çocuğu beslemezler ise çocukta beslenme bozukluğu gelişebilir.”
Neler yapılmalı?
İshal daha çok çocuklarda, özellikle de 6 ay-2 yaş grubunda sık görülür. İnek sütü ya da mama ile beslenen 6 aylıktan küçük çocuklar ishale daha sık yakalanırlar. Toplumumuzda ishali olan çocuklara yiyecek ve özellikle su verilmemesi yanlış ve yaygın bir uygulamadır. Eğer çocuk anne sütü ile besleniyorsa, anne sütü kesilmemeli. Evde kolayca hazırlanabilecek az şekerli çay, şeftali ve elma suyu, ayran verilmeli, çocuğun normal beslenmesine devam edilmeli.

İshal deyip geçmeyin

Evinizde ya da dışarıda yediğiniz bir yiyecek, midenize dokunmuş olabilir. Bağırsaklarınızdaki hareketlilik, ishale neden olur. Sorunu gidermeye çalışırken, hangi yiyeceğin size dokunduğunu bulmaya çalışırsınız. Ama hemen belirtelim, ishalin tek nedeni, bozuk yiyecekler değildir. Hormonlarınızın faaliyetindeki aksamalar ishale neden olabilir.
Başağrıları, vücudun su tutması da ishal nedenleri arasında yer alır. Yediklerinizin size hemen dokunması söz konusu değildir. Gece yemeği ve de içkiyi fazla kaçırdıysanız, ertesi sabah ishal sorunu ortaya çıkar. Beslenme düzenindeki değişiklikler, yolculuklarda iklim değişiklikleri de bağırsakların düzenini bozar.

ÇÖZÜM TEMİZ GIDA

Hastalığı önleyecek aşı yok. Az pişmiş veya pişmemiş gıdalar ve kirli sular hastalığı yapan mikropların kaynağı. Dolayısıyla korunmanın en garantili yolu pişmemiş gıdalardan uzak durmak. Kötü koşullarda hazırlanan gıdaları yememek. Meyveleri soyarak tüketmek. Ve tabii kaynatılmış veya klorlanmış su içmek. En iyisi de kapalı su kullanmak. Unutmayın, seyahat edeceğiniz bölgenin mikrobik yapısına bağlı olarak, kolera, sarılık, sıtma, menenjit, ensefalit, veba, çocuk felci, tetanoz, turist ishali, tifo, sarı humma gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mikropla serinlemeyin!
Bunaltan sıcaklardan kaçıp serinlemek isterken sakın hastalığın pencesine düşmeyin. Doktorlar sağlıksız ortamları gözardı ederek deniz, havuz, gölet ya da ırmak gibi yerlerde serinlemeye çalışan insanları hastalıklara karşı ikaz etti. Özellikle çoçukların kenar semtlerdeki çoğu fabrikanın ya da ev ve işyeri atıklarının kanalize edildiği veya karıştığı göletlere girdiğine dikkat çeken uzmanlar, sağlıksız ve kolibasili oranı yüksek olan yerlerde serinlemeye çalışılmasının hastalığa açık davetiye niteliği taşıdığını kaydettiler.

‘Tehlikeye atlamayın’
İstanbul Sağlık Müdürü Op.Dr. Osman Karaaslan, suda litrede 40 koliform bakteri üstü çıkan sonuçların kirlilik ölçüsü olduğunu belirterek, “Fazla klor, gözleri ve cildi tahriş eder, su yutulması durumunda ishal yapabilir. Hatta gastrite sebep olabilir” şeklinde konuştu. Adalar, Tuzla ve Silivri’nin bazı yerlerinde gönül rahatlığı ile denize girilebileceğini ifade eden İstanbul İl Sağlık Müdürü, havuza girerken mutlaka içi dezenfektan madde dolu havuzdan geçilmesi ve duş alınması gerektiğini anlattı. Karaaslan, bunlara dikkat edilmemesi durumunda cilt hastalıklarıyla birlikte, mide, bağırsak enfeksiyonları (ishal, tifo v.b), hepatit A, karaciğer-dalak ve böbrek hastalıklarına yakalanılabileceğini bildirdi. Türkiye Hastanesi’nden Dr. Suat Selçuk da, özellikle kanalizasyon, fosseptik, atık veya artıklardan denize karışan pis suların tehlikenin boyutunu daha da artırdığı için çok daha dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu