İş Görüşmesinde Yapılmaması Gerekenler

0
14

Daha önce iş görüşmesinde neler yapmanız gerektiği konusundan bahsetmiştik. Şimdi de iş görüşmelerinde nelerden kaçınmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu iki yazıyı okuyan ve kuralları uygulayan okuyucularımızın iş görüşmelerinde çok daha olumlu etki bırakacaklarını garanti ediyoruz.

İş görüşmelerinde bunları sakın yapmayın!

Tek kelime cevaplar:

Bunlar kesinlikle tabu sayılıyor. Karşınızdaki size sordukça siz de ona sorun. Her suskunluk anı dezavantajınız olacaktır. Görüşmenin yüzde 50-60’ında konuştuğunuza emin olun. Daha azı diğer adayın avantajı olabilir.

Gerginlik:

Karnınıza kramplar giriyor dahi olsa, belli etmeyin. Gerginliğinizi belli etmeniz, baskı altında nasıl bir performans göstereceğinize dair doğru izlenimi vermenize engel olur. İşverenlerin, sürekli gergin olan insanların çalışmasından hoşlanmayacağı kesin.

Tereddüt:

Görüşmeyi yapan kişiye artık özel hayatınıza daha fazla zaman ayıracağınızı ve saat 18:00’da spor salonunda olmayı planladığınızı söylemeyin. İşverenler her şeyini işe vermek isteyen çalışanlardan hoşlanır. Ayrıca kafanızda şehir değiştirmek gibi planlar varsa, bunu da kendinize saklayın. Sizin için önemli bir karar aşaması olabilir, ama masanın karşısında oturan kişi için bu çoktan verilmiş bir karardır. En güzeli buna işe başvurmadan önce karar vermiş olmaktır.

Samimiyet:

Görüşmeniz olağanüstü gidiyor. İyi iş çıkardınız. Ancak sınırı korumakta fayda var. Yani el şakaları yapmak ya da daha rahat oturmak için tek ayağınızı kalçanızın altına almak gibi garip hareketlerden kesinlikle uzak durun. Arkadaşça davranın, sadece doğru zamanlarda gülümseyin; ancak hiçbir zaman profesyonel duruşunuzdan vazgeçmeyin. İkinizin de orada bulunuş amacı hâlâ aynı. Ayrıca klasik kurallar yine geçerli: dinden ve politikadan söz açmayın. Ya görüşme kötü gidiyorsa? Belki de kibirli bir kişiye denk geldiniz. Cv’inizi doğru dürüst okumamış, tek ayağı masada cep telefonuyla gevezelik ediyor, hatta size yanlış isimle sesleniyor ve hangi iş için orada olduğunuzu bile size soruyor olabilir. Soğukkanlılığınızı koruyun ve düşünerek hareket edin.

Kaynak: Msn

CEVAP VER