IOS 7 ile Bambaşka Bir iPhone Deneyimi

1
10

ios 7

Bugün akıllı telefon pazarına baktığımızda 2 büyük oyuncu görüyoruz. Google‘ın açık kaynak kodlu, kullanıcı ve geliştirici dostu işletim sistemi Android ve Apple‘ın “akıllı telefon” tabirini yaratmasına sebep olan iPhone isimli telefon modeli ve ios işletim sistemi. Bu iki büyük oyuncuyu son zamanlarda Blackberry ve Windows Phone 8 ekosistemi takip etmeye çalışsa da oldukça gerisinde oldukları aşikar. Tüm bunların yanında yazımızda da detaylarını inceleyeceğimiz ios işletim sistemi var. Apple tarafından raflara konulan iPhone kadar başarılı olan ve hatta iPhone‘un bu kadar başarılı olmasını sağlayan ios işletim sisteminin bugün 7. sürümü de yayınlandı. Peki bu sürümle birlikte gelen yenilikler neler?

 

ANA EKRAN

ios 7 ana ekran

IOS 1‘den itibaren aynı ana ekran düzenini ve simgeleri kullanan işletim sistemi, bu geleneğini İOS 6‘ya kadar sürdürmüştü. Bazı kesimlerin “sıkıcı” ve “eski” bulduğu bu ana ekran ve simge yapıları bakıldığında tek düze bir görüntü veriyorlardı. Üstelik Android‘in ilk sürümlerinden beri var olan “hareketli arka plan resimleri” İOS 7 ye kadar İOS tarafında desteklenmiyordu. Artık hareketli duvar kağıtlarını arka planlarına yerleştirebilecek olan iPhone ve iPad‘ler de şarj sorunu ise ayrı bir muamma. Hareketli duvar kağıtlarının daha çok pil ömrü gerektirdiği bir gerçek.

Canlı duvar kağıtları ile birlikte, ilk sürümden beri kullanılan hareketsiz duvar kağıtlarının sayısının azaltıldığını da belirtelim.

 

KİLİT EKRANI 

IOS7 Kilit Ekranı
IOS7 Kilit Ekranı

İOS 7 ile birlikte gelen yeniliklerden en çok etkilenen diğer önemli kısım

ise kilit ekranı. Eski sürümlere göre çok daha fazla geliştirilen ve görünüm açısından daha iyi olan bir kilit ekranı düzeneği İOS 7 ile birlikte gelen yeniliklerden. Kilit açma işleminin çok daha basit hale getirildiği yeni kilit ekranında, güvenlik kilidi koyulduğu zaman ise eski sürümlere göre rakamlar daha geniş ve daha düzenli. iPhone ve iPod da ekranın tamamını kaplayan bu rakamlar, iPad de ise ekranın tam ortasına yerleşiyor.

 

BİLDİRİMLER 

IOS 7 Bildirimler
IOS 7 Bildirimler

İlk kez İOS 5 ile gelen bildirim ekranı, İOS 6 ya kadar gri bir görünüme sahipti. İOS 7 ile birlikte şeffaf bir arayüze kavuşan bildirim ekranında 3 farklı sekme bulunuyor. Bugün sekmesinde o günkü takvim kayıtları,tarih, hava ve borsa bildirimlerini gösterirken Cevapsız sekmesi arayıp size ulaşamayan kişilerin listesini gösteriyor. Tümü sekmesi ise bütün bildirimleri bir arada sunuyor.

DENETİM MERKEZİ  

ios 7 denetim merkezi
IOS7 Denetim Merkezi

Android telefonlarda en çok beğenilen ve Apple kullanıcıları tarafından senelerdir özenilen bir özellik olan Denetim Merkezi, İOS 7 ile birlikte artık iPhone, iPod ve iPad’ler de de yerini alıyor. Aşağıdan yukarıya doğru bir çekme hareketi ile karşımıza çıkan Denetim Merkezinde, wifi açıp kapama, uçak moduna alma, bluetoothu açıp kapatma, gece moduna alma, ekranın döndürülmesini engelleme, el feneri, hesap makinesi ve kameraya hızlı erişim gibi ayarlar bulunuyor.

 

ÇOKLU GÖREV (MULTİTASKİNG)

ios 7 multitasking
IOS7 MultiTasking – Çoklu Görev

İlk defa İOS 4 ile beraber gelen bu özellik, Apple tarafından sadece belirli uygulamalar için kullanılabiliyordu. Ancak İOS 7 ile birlikte bu kısıtlama ortadan kalktı ve bütün uygulamalarda çoklu görev desteği olabilecek.

ARAMA ENGELLEME 

İOS 7 ile birlikte en dikkat çekici yeniliklerden biri olan arama engelleme özelliği ise sizi aramasını istemediğiniz numaraların engellenmesine ve mesaj atamamasını sağlıyor. Eğer sizi aramasını istemediğiniz bir numarayı bu servis ile engellerseniz, karşı tarafa hat düşmeden meşgule düşecektir.

ios 7 arama engelleme

HARİTALAR

İOS 6 ile birlikte GOOGLE MAPS desteğine son verip, kendi harita desteğini sunan Apple, çok fazla eleştirilmişti. Doğru düzgün yol tarifi veremeyen, Türkiye‘de dahil olmak üzere bir çok ülkede veri tabanı sıkıntısı çeken ve yanlış yol tarifi verebilen bir uygulama olan Haritalar uygulaması da İOS 7 ile birlikte yenilenen uygulamalardan. Hem harita özellikleri geliştirilen hem arayüzü İOS 7 ile birlikte yenilenen uygulama, bu sefer de hayal kırıklığı yaşatmaz umarız.

ios 7 haritalar

KAMERA 

İOS 7 ile birlikte en çok yeniliği beraberinde getiren uygulamaların başında sanırız Kamera uygulaması geliyor. Yenilenen görsel tasarımla beraber uygulama içinde dört farklı kamera modu yer alıyor. Bu modlardan üçü daha önceki iOS sürümlerinden aşina olunan video, fotoğraf ve panaroma modları. Dördüncü mod ise iOS 7 ile gruba dahil olan kare formatı.Bu dört farklı çekim modu arasında geçiş yapmak ise oldukça kolay. Ekranın alt kısmına yerleştirilen siyah bir araç çubuğu üzerine sarı harflerle bu çekim modlarının adı yazılıyor. Bu araç çubuğu Video ve Panorama modları aktif durumda olduğu zaman şeffaf bir görünüme kavuşuyor. Sırasıyla Video, Fotoğraf, Kare ve Panorama olarak yerleşen bu modlar arasında geçiş yapmak için parmakla küçük sürükleme hareketleri yapmak yeterli oluyor. Söz konusu araç çubuğu üzerinden Film Rulosu’nda kayıtlı olan son fotoğrafa da ulaşılırken, aynı çubuğun diğer tarafında yer alan ve yuvarlağın iç içe geçtiği ikon kullanıcıların fotoğraflara deklanşöre basmadan önce filtre uygulamasını sağlıyor.

İOS 7 ile birlikte gelen dikkat çekici yeniliklerden biri ise filtre uygulaması. iOS 7′de Mono, Tonlu, Kara Film, Soluk, Krom, İşlem, Transfer ve Şipşak adında toplam 8 fotoğraf filtresine yer verilirken, filtrelerin seçimi için kullanılan ekran iPad sahiplerinin Photo Booth uygulamasından aşina oldukları ekran ile büyük benzerlik taşıyor. Bu ekranda da filtrelerin uygulamasını dinamik bir biçimde görmek mümkün oluyor. Seçilen filtre ayar geri alınmadığı sürece uygulama kapatılsa dahi seçilmişlik durumunu koruyor. Panorama ve video modlarında bu filtrelerin kullanılamadığının da ayrıca altını çizmek gerekiyor. Filtre aktif olduğu zaman telefon dikey pozisyondayken ekranın sağ altında kalan üç yuvarlağın kesişiminden oluşan ikon renkleniyor.

Camera-Photos-iOS-7

FOTOĞRAFLAR

iOS 7′nin kullanıcı deneyimine olan etkisini en somut biçimde hissettireceği uygulamalardan birisi de Fotoğraflar uygulaması. Eski sürümlerdeki haline göre görsel açıdan fazlasıyla değişen uygulamanın işlevselliği de bu değişimden payına düşeni fazlasıyla alıyor. Uygulama Fotoğraf, Paylaşılan ve Albümler olmak üzere üç ana başlığa ayrılıyor. Fotoğraf bölümü altında çekilen fotoğraflar yıllar, koleksiyonlar ve anlar şeklinde sıralanan bir piramit düzenine sahip. Piramidin alt basamağı olarak tanımlanabilecek yıllar kategorisinde çekilen fotoğraflar yıllara göre sıralanıyor. Bu basamakta fotoğraflar çok küçük bir biçimde gösteriliyor.Piramitte yılların bir üstünde koleksiyonlar yer alıyor. Bu başlık altında çekilen fotoğraflar konumlarına göre listeleniyor. Bu listeleme il merkezi baz alınarak yapılsa da, ilin adının üzerine dokunulduğu zaman tamamen konum bilgisini temel alarak hazırlanmış bir sınıflandırma görülüyor. Koleksiyonlar görünümünde fotoğraflar biraz daha büyüyor ve nispeten seçilir bir hal alıyor.Bu koleksiyonlardan birini seçen kullanıcılar piramidin bir sonraki basamağı olan anlar başlığına yönlendiriliyor. Burada fotoğraflar arasında seçim yapmak iyice kolaylaşırken, tarih bazlı bir gruplama yapılıyor. Bu gruplama kimi zaman belli saat aralıklarına göre de yapılabiliyor.

İOS 7’NİN BÜTÜN ÖZELLİKLERİ HANGİ MODELDE? HANGİ MODELLER KIRPILMIŞ SÜRÜM KULLANACAK?

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone 5S ve iPhone 5C bütün İOS 7 özelliklerinden faydalanacak olan cihazlar. Bunların dışında geçen sene tanıtılan ve bu sene iPhone 5C nin tanıtılmasıyla üretimden kaldırılan iPhone 5‘de tüm İOS 7 özelliklerinden faydalanacak. iPhone 4 ve iPhone 4S‘de bazı özelliklerin kırpılmış versiyonu kullanılırken, iPhone 3GS modeli ise İOS 7 güncellemesi almayacak.

1 YORUM

CEVAP VER