İnternette Arşivinizi Tutan Birileri Var

0
11
google eski görüntü

Hayatın en büyük kolaylıklarından biri olan internette neredeyse istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Sosyal paylaşım ağlarında arkadaşlarımızla sohbet etmek, onlardan haberdar olmak, ödev-tez araştırmak, video izlemek, müzik dinlemek, görüntülü konuşmak, alış-veriş yapmak ve daha sayamadığımız diğer kolaylıklara tek tıkla ulaşabiliyoruz. İnternet deryasında bulduğumuz bilgileri yıllar sonra tekrar aynı şeklinde bulabiliyoruz. Peki internetteki bütün bilgilerin arşivini kim tutuyor dersiniz? internet arşivi

İnternetin geçmişini saklayan bir internet kütüphanesi oluşturmayı amaç edinen ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Archive.org, bu konudaki çalışmalarını 1996 yılında başlattı. Bütün kullanıcılara hizmet eden bu arşivde neredeyse aradığınız her şey mevcut. Arşivler San Francisco‘da tutuluyor. Site bağışçıların destekleriyle hizmetini sürdürüyor. Arşivler; ses, metin, hareketli görüntüler, yazılımlar ve web arşivlerini barındırmakta ve bununla birlikte engelli kişilere de hizmet verebilecek kapasitede sunuluyor.

Sitenin en güzel taraflarından birisi de herhangi bir web sayfasının yıllar önceki görüntüsünü barındırıyor olması. Şu an 366 milyar web sitesinin eski görüntülerine ulaşabilirsiniz.

2 Aralık 1998 tarihindeki Google görüntüsü de bu şekilde:

google eski görüntü
2 Aralık 1998 tarihindeki Google görüntüsü

Siteyi her gün 3 milyon kullanıcı ziyaret ediyor ve yararlanıyor. Petabaytlarca (10,000,000,000,000,000 bayt) bilgiyi içinde bulunduran ve sürekli güncellenen sitenin kurucusu ve aynı zamanda dijital kütüphanecisi görevini üstlenen Brewster Kahle‘nin de bir ricası var: Bağış yapın. Özgür Ansiklopedi olarak bilinen Wikipedia gibi bu site de yardımseverlerin bağışlarını bekliyor. Özellikle bu günlerde bu yardımlara çok ihtiyaçları var.

 internet-arsivi-yangin
İnternet arşivinin döküman binası yandı.

Geçtiğimiz günlerde sitenin San Francisco’daki döküman tarama binası yandı ve yaklaşık 600 bin dolar değerindeki ekipman kullanılamaz hale geldi. Taranmayı bekleyen dökümanlar yandı. Yok olan fiziksel dökümanların yarısı dijital ortama aktarılmıştı. İnternet arşivi şimdi tekrar kütüphaneleri dolaşıp döküman toplayacak. Dijital ortamdaki veriler ve yedekler ise sağlam durumda.

CEVAP VER