Vazgeçilmez Ol

İlişkiyi Canlı Tutmak İçin Öneriler

Bir araştırma sonrasında ortaya çıkan bu fikirler ilişkinizi bambaşka bir boyuta taşıyacak ve sizi birbirinize bağlamaya yetecek. Doğal olun ve özenli daranın.

İlişkiyi canlı tutma yolları
İlişkiyi canlı tutma yolları

Son dönemde yapılan yeni bir araştırma, aşk hayatındaki küçük jestlerin inkar edilmeyen gücünü ortaya koyuyor.

Onu övün: Arkadaşınızla dışarı çıktığınızda, arada sırada yaptığı ve sizin hoşlandığınız bir şeyden bahsedin. Örneğin çok güzel kokteyl yapıyor veya salonunuzdaki o büyük koltuğu kolaylıkla kaldırıyor olabilir. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma, birbirlerini öven çiftlerin diğerlerine kıyasla uzun vadede daha mutlu olduğunu gösteriyor.

Rutininizi değiştirin: Birlikteyken televizyonun karşısında tembellik yapmaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Bunun yerine, yemek masasında oturup yaptığınız spagetti sosundan, o gün ofiste yaşadıklarınızdan veya tatil planlarınızdan konuşun. Otomatik pilota bağlanıp her gün aynı şeyleri yapmaktan vazgeçtiğinizde birlikteyken her anın keyfini çıkarabildiğinizi göreceksiniz. Bu da, aranızdaki bağın kuvvetlenmesi için yepyeni fırsatlar doğuracaktır.

Onunla ilgili bir şeyler keşfedin: Ve sonra bunları onunla paylaşın. Örneğin yıllar önce yaptırdığı dövmesinin hikayesini anlatmasını söyleyin.

Bakışını yakalayın: Bunu kalabalık bir ortamda yapın ve sonrasında gülümseyin ya da göz kırpın. Bu bir anlık olay, her ne kadar yalnız olmasanız da sizi birbirinize yakınlaştıracaktır.

Güzel haberleri şatafatlı bir şekilde kutlayın: Ona sarılın, ayrıntıları anlatmasını isteyin. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, en mutlu çiftlerin birbirlerine destek olmakla kalmayıp ikisinden birini başına güzel bir şey geldiğinde gerçek bir ilgi ve heyecanla dinlediklerini gösteriyor.

Ona meydan okuyun: Arabaya veya asansöre kadar yapacağınız yarış sizi yakınlaştırır. Stony Brook Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre uyarıcı durumlar çiftlerin birbirlerine daha fazla tutkuyla aşık olmasını sağlıyor.

Ona gerçekten teşekkür edin: Eğer yatak odanızı boyarsa, bir teşekkür olarak en sevdiği yiyeceklerden oluşan bir atıştırma tabağı hazırlayabilirsiniz.

Kavgada tansiyonu düşürün: Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma, tartışmanın en ateşli anında ona takma adıyla seslenmenin iki tarafı da sakinleştirdiğini gösteriyor. “Bebeğim seninle tartışmaktan hiç hoşlanmıyorum” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Şunu unutmayın ki, tansiyonu düşürmeyi becerebilen çiftler, bir anlaşmazlığı çabucak çözüp kısa sürede barışabiliyor.

Boynuna masaj yapın: Onunla yan yana yürürken boynuna dokunarak o bölgeye küçük küçük masajlar yapın. Bu, hem aranızda hızlı bir yakınlık kurar hem de ona ne kadar şanslı bir erkek olduğunu düşündürür.

mutlu bir ilişiki için önerilerKomik bir fıkra öğrenin: Gündüz ondan ayrı olduğunuzda akşam için bir hazırlık yapın ve komik bir fıkra öğrenin. Benzer espri anlayışına sahip çiftler, ilişkilerinde çok daha fazla tatmin duygusu yaşıyorlar.

Evini toplayın: Biz ne kadar ev işi yapmaktan hoşlanmıyorsak, erkekler de bundan o kadar nefret ediyorlar. Bu konuda onun üstüne gitmeden evini temizleyin. Artık kokmaya başlayan çöpünü atın, çoraplarının çiftlerini bulun ve buzdolabındaki zamanı geçmiş yiyecekleri atın. Kolombiya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, başına kakmadan ona yardım eli uzatmanızın moralini yükseltip size olan hislerinin yoğunluğunu artıracağını gösteriyor.

“Eğer?”oyunu oynayın: Sırayla birbirinizin şöyle sorular sorun:”Milli Piyango’dan 10 milyon lira kazansan ne yapardın? veya “Sadece beş günü kaldığını öğrensen ne yapmak isterdin?”

Oyun oynayın: O yıkanırken banyodan bornozunu kaçırın. Bu tip eğlenceli eylemler aranızdaki duyguları yoğunlaştırır.

Birlikte gürültü çıkarın: Aranızda şakalaşırken onu halını üstüne çekip güreşmeye başlayın. Üstüne çıkın, küçük küçük ısırın gıdıklayın ve her yerini öpücüklere boğun. Stoony Brook Üniversitesi’nde yapılan araştırma, adrenalini artıracak hareketlerin aşkın gücünü de artırdığını gösteriyor.

Ona uğurlu iç çamaşırları alın: Üzerinde çok fazla kafasını yorup stres yaptığı büyük toplantı öncesinde ona uğur getireceğine inandığınız bir iç çamaşırı hediye edebilirsiniz.

En iyisi olmasına yardım edin: Eğer hep Japonca öğrenmek istemişse, iPod’una başlangıç derslerini yükleyin. İlişki uzmanları buna Michelangelo efekti adını vermiş. Tıplı heykeltraşların bir kaya parçasına şekil vermesi gibi iyi çiftler de birbirlerinin en iyi yönlerini ortaya çıkarmalıdırlar.

Her fırsatta: Onun ne kadar muhteşem bir kadın olduğunu dile getirin. Gün ortasında ona “Muhteşem bir sevgilisin çünkü kahvemi nasıl içmekten hoşlandığımı biliyorsun” yazan bir e-posta yollayın. Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, hisleri yazıya dökmenin ilişkiyi olumlu yönde etkilediğini ortaya çıkarmış.

[related-posts]

Hafta sonu gazetenizi: Elinize aldığınız, ona en sevdiği eki verin.

Onu süzün: Oturup sohbet ederken durun ve onu izleyin.  Hareketlerini takip edin. Sesinin tonunu dileyin. Onun hakkında sevdiğiniz şeyleri içinizden saydığınızı bilmesine gerek yok. Ayakkabılarını bağlama şekli size komik geliyor veya bir şey hoşuna gittiğinde ağzının kenarı hafifçe yukarı doğru çıkıyor ve siz buna bayılıyor olabilirsiniz. Onu mutlu ve sevgi dolu bir şekilde izlemeniz ne kadar sevildiğini hissedecektir. Siz bazı şeyleri dile getirmeseniz bile, o sizi anlayacaktır.

Kendisini herhangi bir sebepten dolayı: Kötü hissettiğinde ona en hoşlandığı şeyi yapın. Hiç beklemediği bir anda ona masaj yapmaya başladığınızda “iyi misin?” ya da “sorun ne aşkım?” gibi kimi zaman yorucu olabilecek soruları sormanıza bile gerek kalmayabilir. Ama dokunuşunuzla onu ne kadar rahatlatmak istediğinizi anlayacağından emin olabilirsiniz.

Onu arkadaşlarınızla: Ofistekilerle ya da ailenizle tanıştırırken, başarılarını mutlaka konuşmanın arasına sokuşturun. Eğer bir önceki hafta sonu maratona katıldıysa, bundan övgüyle bahsedin veya mezun olduğu okulu üstüne basarak söyleyin. Hayranlığınızı belli etmeniz onu çılgına çevirecek.

Kaynak: AskMen

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu