Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

İdeal Uyku Düzeni

Kaliteli ve rahat bir yaşam için düzenli uyku gereklidir.İnsan vücut‘u uyku sırasında dinlenir , rahatlar ,kendini yeniler ve büyür. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için düzenli şarttır.

Rüyalarımızda da bir dereceye kadar, bu gerilim ve stres çözülür. Böylece uykunun önemi zihni sağlığımız açısından ön plana çıkmaktadır. Tabiiki uyku, yalnızca zihni sağlığımız için değil aynı zamanda bedeni sağlığımız için de önemlidir. Çünkü yetersiz ve kalitesiz uyku bedeni de zayıf düşürecektir.

İdeal uyku düzeni nasıl olmalıdır sorusuna; uykudan kalktığımızda dinlenip dinlenmediğimizden ve gün içi performansımızın durumuna göre yine kendimiz cevap verebileceğiz. Ne kadar uyumalıyız, uyku zayıflatırmı sorularınız için tıklayınız. Eğer çok uyumanıza ve kaliteli uyku için yapılması gerekenleri yapmanıza rağmen uyandığınızda ya da gün içerisinde kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız uyku bozukluklarının da içerdiği tibbi araştırılmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

İdeal uyku alınması için dikkat edilmesi gerekli birtakım hususlar vardır. Öncelikle uykuya dalmadan önce uykuya hazırlık kaliteli uyku için önemlidir. İdeal uyku düzeni nasıl olmalı sorusuna ve kaliteli uyku nasıl olur sorusuna cevap olarak yatmadan önce aşağıdakilerin yapılması önem taşımaktadır:
Yatmadan birkaç saat önce işler sonlandırılarak yavaş yavaş gevşemeye başlanmalıdır.
Geceleri uzun süre bilgisayar ya da televizyon karşısında kalınmamalıdır.
Akşam saatlerinde özellikle yatmaya yakın saatlerde kafeinli içecekler tüketilmemelidir.
Yatmadan önce ağır gıdalar alınmamalı, yatağa çok tok karınla girilmemelidir.
Yatağa girince hafifçe gevşeme egzersizi uygulanmalıdır.
Bu gevşeme egzersizlerinde nefes almaya yoğunlaşılması ve derin nefes alıp verilmelidir.
Nefes alışverişler sırasından kol ve bacaklar, yüz-göz omuz kasların hafifçe gevşetilip kasılması faydalı olacaktır.
Bu gevşeme tekniğinin gün içerisinde de belli aralıklarla uygulaması akşam alınacak uyku kalitesine olumlu katkı yapacaktır.
Gün boyu yapılanların muhasebesi yatakta yapılmamalıdır. Eğer gün boyu yapılanları düşünme
zorunluluğu hissediliyorsa bu yatağa girmeden önce akşam erken saatlerde yapılmalı ki zihin rahat bir şekilde yatağa girilip uykuya hazır olunmalıdır.
Yatakta kitap okunmamalı ve televizyon seyredilmemelidir.
Uyku saati yaklaştıkça evdeki ışık miktarının azaltılması göz ve beynin uykuya hazırlığa geçmesi açısından faydalı olacaktır.
Yatak odanızın loş olmasına, fazla sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.
Yatağınız bel ve sırt sağlığı açısından rahat olmalı, yastığınız boyun ve başınızın rahat edebileceği yüksekliğe ayarlanmalıdır.
Eğer yatağa girmenizden itibaren yarım saate kadar uyuyamamanız durumunda yataktan kalkılmalı ve bir süre yatak dışında vakit geçirilmelidir; çünkü yatakta uykuyu beklemek aşırı dikkat yoğunlaşması yüzünden daha da uykunuzu kaçırabilecektir.

Yatma öncesinde akşam erken saatlerde uyumanız geceki uyku saatinizi geciktirerek uygu düzeninizi bozabileceği için kısa süreli de olsa akşam erken saatlerdeki kısa süreli uykudan kaçının.
Hafta sonlarında gereğinden fazla uyuyup gece uyku saatinizin düzenini bozmayın.
Tüm bu açıklamalarımız ideal uyku düzeni nasıl olmalısorunuza tatmin edici cevaplar taşımaktadır. Uykunun önemi göz önüne alındığında ideal uykunuzu mutlaka alın. Böylece gün içerisindeki hem zihni hem bedeni gücünüz artacaktır.
Herkese kaliteli uykular, ideal uykular dileriz.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu