İçeceklerdeki Kafein Miktarları

0
9

Hergün tükettiğiniz içeceklerdeki kafein miktarlarından haberdar mısınız? Bir çok içecekte kafein bulunuyor. Yakın çevremizdeki içeceklerin içerdiği kafein mikatarlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, başınız ağrıyorsa, bunalım sorununuz varsa ya da kendinizi yorgun hissediyorsanız bunun sebebi gün içinde aldığınız kafein miktarı olabilir. Günde 500 miligramdan fazla kafein tüketiyorsanız, bunu durdurmalısınız.

Kahve: Restoranlarda içtiğiniz espressonun 30 mililitresinde 40-75mg, aynı miktardaki kafeinsiz espressolarda ise 0-15 mg kafein bulunurken büyük markası olmayan kahvelerin büyük bir fincanında 95-200mg, 1 fincan Türk kahvesinde ise 50-60 mg kafein var.

Çay: Demlenmiş siyah çayın büyük bir fincanında (240 ml) 14-61 miligram, yeşil çayda 24-40 miligram kafein bulunurken limonlu çaydaki kafein oranı ise 5 ile 10 miligram arasında değişiyor.

Meşrubatlar: Bazı marka gazozlarda hiç kafein bulunmamasına rağmen bir adet kutu kola 30-40 miligram, diyet kola ise 38-47 miligram kafein içeriyor.

Enerji içecekleri: En tanınmış popüler bir marka enerji içeceğinde bulunan 76-80 miligram kafein ile enerji içecekleri birinci sırada yer alıyor. Ayrıca Amerika’da oldukça popüler olan ve ülkemizde de bulunabilen bir marka enerji içeceğinin 60 ml’lik bir kutusunda ise 207 miligram kafein bulunuyor.

CEVAP VER