İcat Edilebilecek Ne Kaldı Ki (!)

Eniac'dan bir görüntü
Eniac'dan bir görüntü

Bilime ve teknolojiye yön veren insanların” zamanında” söylediklerini duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız!

IBM Başkanından Bill Gates’e, Amerika Patent Dairesi Başkanı’ndan İskoçyalı Fizikçi Lord Kelvin’e kadar birçok ünlü adamın “yeni icat edilen” ürünler hakkında yaptığı yorumları görünce çok güleceksiniz. Çünkü bugün onların hayal bile edemeyip, imkânsız dedikleri aletleri gündelik hayatımızda sıkça kullanıyoruz ve geriye dönüp baktığımız zaman bunlar “bilim adamı” mıydı? Demekten kendimizi alamıyoruz.

İcat edilebilecek her şey icat edilmiştir – Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles H.Duell – 1899

Bir patent dairesi başkanından bu sözü duymak ne kadar acı değil mi? Bu sözün üzerinden tam 110 yıl geçmiş. 110 yıl içinde ne kadar çok şey icat edildi biliyor musunuz? Otomobil, televizyon, uçak, internet, bilgisayar, transistor, kalp pili, lazer, sadece birkaç yıl sonra elektrikli süpürgesi, radyo, çamaşır makinesi, faks makinesi, televizyon uydusu ve daha yüzlerce yeni ürün icat edildi. Listenin devamı burada ve burada. Charles Duell, bu sözü söylemek için çok erken davranmış, artık hayatımızın sıradan eşyaları olan bu icatları bugün görseydi yine de aynı şeyi söyler miydi acaba?

İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurması için bir sebep göremiyorum – IBM Başkanı Thomas J Watson – 1977

İlk bilgisayar olarak kabul edilen ENIAC’ın geliştiricisi olan IBM firmasının başkanı Thomas J Watson’dan devam ediyoruz. Thomas J Watson 1977 yılında “insanların evlerinde bilgisayar bulundurması için bir sebep göremiyorum,  dünyada sadece 5 tanesine ihtiyaç duyulacaktır” diyordu. Çünkü bu söz söylenmeden tam 34 yıl önce üretilen ENIAC, 9×15 metrelik bir oda içine ancak sığabiliyordu. Çalışabilmesi için tam 150.000 watt enerji gerekiyordu. Sadece bir problemin çözülmesi için mühendisler, 6000 (evet yanlış duymadınız tam 6 bin) kabloyu tek tek fişe takarak çalıştırması gerekiyordu. Böyle bir teknolojiden sonra aradan 34 yıl geçmesine rağmen bugünkü bilgisayarların yanına bile yaklaşamayacak özelliklerde bilgisayarlar üretildiği için bu sözü çok da yadırgamamak lazım. Bilgisayarların gelişim tarihi için tıklayın.

 

Eniac'dan bir görüntü
Eniac’dan bir görüntü


 

İnsanların interneti kullanacaklarını düşünmüyorum – Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

Bill Gates’in bu sözü tam olarak ne zaman söylediğini bilmiyoruz ama bugün şundan eminiz ki diğer bilim adamları, teknolojiye yön veren insanlar gibi Bill Gates de büyük bir yanılgı içerisine düşmüş. İçinde bulundukları teknoloji, bugünkü gibi saniyeler içinde internete bağlanma ve yüksek hızda download/upload yapabilme hayali kurmalarını engelliyordu. Kaldı ki o zamanlar bu terimler kullanılamıyordu bile… Birkaç kilobayt ile ifade edilebilen veri alış-verişi yapılıyordu sadece.

İlk internetin temelleri atıldığı zaman (1960) askeri istihbarat amaçlı kullanıldı ve 10 yıl içerisinde geliştirilerek 4 bilgisayarı birbirine bağlamayı başardılar, 20 sene sonra ise bugünkü web sitelerinin temelleri ancak atılabildi. İnternetin tarihsel gelişimi için tıklayın.

Havadan ağır makinelerin uçması imkânsızdır, radyonun geleceği yoktur – Royal Society (İngilizlerin bilim akademisi) Başkanı Lord Kelvin – 1895

Bu sözü duyunca biraz komiğime gitmişti. Ama o zamanlar bilim adamları bile böyle bir şeye imkânsız gözüyle bakarken, halkın böyle bir hayalinin olması bile imkânsız gibi görünüyor.

Aslında uçağın icadının kesin bir tarihi yok, yalnızca gelişim süresi var. Yani ilk defa “uçak budur” diyerek bir tanımlama yapılamamış. Ama artık uçaklar günlük hayatımızın bir parçası haline geldiler.

Uçaklar hakkında yanılan Lord Kelvin, radyonun da geleceği olmayacağını söylemiş. Yıllar boyunca, televizyondan da eski olan bu icat, her eve girmeyi başarmıştır.  Ve geçici bir heves olarak değil, bütün gün programların başlama saatleri beklenmiştir.

Bilgisayarlar gelecekte belki de sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar – Popular Mechanics Dergisi – 1949

O zamanlar, zamanın en çok okunan dergilerinden olan “popular mechanics” dergisinde böyle bir haberle karşılaşıldığı zaman duyulan sevinci tahmin edebiliyor musunuz? Bizse hala evimizdeki 2 kiloluk dizüstü bilgisayarı taşımaya üşeniyoruz da, onu masaüstü gibi kullanıyoruz… 1949 yılında sadece “öngörülebilen” henüz 1,5 ton ağırlığına gelecek kadar hafifleyemeyen bilgisayarlar bugün sadece 1 kilogram bile değiller.

Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise geçici bir moda olabilir – Henry Ford’a banka kredisi vermeyen bir banka müdürü – 1903

Dünyanın her tarafına ihracat yapan Amerikalı otomobil üreticisi Ford’un kurucusu Henry Ford, bir bankaya otomotiv sektörü için kredi talebinde bulunması üzerine, krediyi vermeyip üzerine de bu sözü söyleyen banka müdürü, bugün yaşasaydı da görebilseydi keşke Ford’un son arabalarını.

Bunların dışında insanları hayretler içerisinde bırakacak tarihi gaflar da yapılmış…

Artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki? – Harry Warner – O sıralar yeni icat edilen sesli film hakkında – 1927

Televizyon en geç 6 ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler – Daryik Zanuck – 1944

Tütün tüketimi insanlar için gayet sağlıklı bir şeydir – Doktor G. Mcdonald  – 1963

Uçaklar ilginç oyuncaklar. Ancak herhangi bir işe yaracaklarını düşünmüyorum – Mareşal Ferdinand Foch – 1911

Hisse senetleri, ulaşabilecekleri en yüksek düzeye ulaşmıştır – Irving Fisher – Yale Ekonomi Profesörü – 1929

 

CEVAP VER