Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Huzursuz Bacak Sendromundan 10 Adımda Kurtulun

Huzursuz Bacak Sendromu, kişiye zarar vermese de sadece huzursuz ederek, gündelik hayatını olumsuz etkiler. Huzursuz Bacak Sendromu hastalığı olanlar otururken ve ya yatarken bacaklarında bir rahatsızlık hissederler. Bu rahatsızlık özellikle gece yatmadan önce yoğunlaşır ve hastayı aşırı derecede rahatsız eder.

Huzursuz bacak sendromu tehlikeli olmayan fakat kişinin uykusunu ve yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Huzursuz bacak sendromu bulunan hastalar otururken veya uzanırken bacaklarından rahatsızlık hissederler. Bu rahatsızlık hissi gece özellikle uykudan önce artış gösterir.

Devamlı olarak bacakları hareket ettirme isteği olarak bilinen huzursuz bacak sendromu her yaştan kişiyi etkisi altına almakla beraber özellikle 40 yaş üstündeki kişileri daha fazla etkiler. Rahatsızlık zamanla kötüleşir. Buna karşın araştırmacılar rahatsızlığa beyindeki bir kimyasalda gözlemlenen dengesizliğin neden olduğunu ortaya koymuştur.

İşte huzursuz bacak sendromundan kurtulmanızı sağlayacak doğal çareler;

1-Yere ayaklarınızı ve kollarınızı uzatarak yatın ve ayak parmaklarınızı birbirlerine değdirin. Aykalarınızı açabildiğiniz kadar açın. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Bunun yanı sıra başınızı

2-Bir duvara yaslayaral ayaklarınız bir arada tutun. Topuklarınızın üzerinde durun arka bacaklarınızın gerildiğini hissedin. Bu hareketi de birkaç defa tekrarlayın.

3-Ayak huzursuzluğu için en önemli çarelerden birisi de yürümektir. Ayaklarınızı oynatma isteğinizi yürüyerek gidertebilirsiniz.

4-Belirtiler gözlemlendikçe ayaklarınızı kımıldatın.

5-Uyku pozisyonunuzu değiştirin.

6-Ayaklarınızı soğuk suya sokun. Bu metot bazı kişilerde oldukça etkilidir.

7-Ayaklarınıza elektrikli vibratörle masaj yapın.

8-Bazı hastalar yatmadan önce iki aspirin içmenin belirtileri azalttığını belirtmektedir.

9-Vitaminler bakımından oldukça zengin beslenin. Bazı çalışmalar rahatsızlığın vitamin ve folik asit eksikliğinden de kaynaklanabileceğini ileri sürmektedir.

10-Ayaklarınızı zencefilli suyun içirisinde dinlendirin.

Bunlara da göz atın

3 Yorum

  1. Tam 15 yıldır huzursuz bacak sendromu yaşadım
    23 hazirandan itibaren ne kadar ilaç varsa bıraktım
    huzursuz bacak sendromu tedavisi olmayan bir rahatsızlık değilmiş bu gaüne kadar boşuna çekmişim diyebilirim.
    Ve şaşıracaksınız amam bir çıkıkçı veya bel fıtığına bakan bir kişi tarafından rahatsızlığım sona erdi.Huzursuz bacak sendromu hakkında ki nedenlerin hiçbirine bugünden itibaren katılmıyorum. Bu rahatsızlığı olanların bana ulaşmasını isterim sağlık,sevgi ve saygılarımla…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu