Horlamaya Karşı Tedavi ve İlaç Tedavisi

0
10

Horlamak sizin için büyük bir sorun teşkil etmese de, sizinle aynı odayı paylaşan yakınlarınız eminiz bu konuda büyük sıkıntı çekiyorlardır. Lütfen kimseye bu zulmü çektirmeyin 🙂

Doktorunuz size ile olarak kilo verme, yatmadan önce kaçınma ve uyuma pozisyonunuzda değişiklik gibi bazı yaşam tarzı değişikliklerini önerecektir. Eğer yaşam tarzı değişiklikleri horlamanıza çözüm olmazsa doktorunuz şunları önerebilir:

Horlama önleyici ağız araçları: Horlamayı önleyici ağız araçları, havayolunu açık tutmak için ağzınızın ve yumuşak plağın pozisyonunu iyileştiren, dişleri saran ağızlıklardır.

Sürekli pozitif havayolu basıncı: Bu yaklaşım, uyku esnasında burnunuza basınçlı bir maske takmanızı gerektirir. Maske, havanın havayolunuzda ilerlemesini sağlayan ve bu sayede hava yolunu açık tutan ufak bir pompaya bağlıdır. Sürekli pozitif havayolu basıncı, horlamayı keser ve uyku apnesini önler.

Damak implantları: Pilar prosedürü olarak bilinen bu prosedürde, örülü polyester iplikçikler yumuşak plağa enjekte edilir. Bu iplikçikler yumuşak plağı dengeler ve horlamayı azaltır. Bu prosedürün bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Buna karşın iplikçikler bazen kendiliğinde çıkabilir.

Geleneksel cerrahi müdahale: Uvulopalatofaringoplasti adı verilen bu prosedürde kişiye genel anestezi uygulanır ve boğazdaki fazla doku gerginleştirilir ve ufaltılır.

Lazer operasyonu: Uvulapalatoplasti adı verilen ve horlamaya karşı ayakta tedavi yöntemi ile uygulanan bu operasyonda doktorunuz elle tutulabilen ufak bir lazer aleti ile yumuşak plağı kısaltır ve küçük dili alır. Fazla dokunun alınması, havayolunu genişletir ve titreşimi azaltır.

Radyofrekans doku ablasyonu: Bu tür bir cerrahi müdahalede, horlamayı azaltmak amacıyla yumuşak plağın alınması için düşük yoğunluktaki radyofrekans sinyalleri kullanılır. Bu cerrahi müdahale ayakta tedavi prosedürü ve lokal anestezi uygulanır.

 

CEVAP VER