Hızlı Koşmak İçin Tüyolar

0
9

Koşu sırasında çabuk yoruluyorsunuz ve ya daha hızlı koşmak istiyorsunuz ancak enerjiniz buna yetmiyor. Öyleyse birazdan vereceğimiz bilgileri kullanın. Bu bilgileri kullanarak koşu sırasında vücudunuzun daha az enerji harcamasınız  sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda eskisinden daha hızlı koşacaksınız.

Topuğunuzun yere her değişinde, var olan sakatlıklar ilerler. Çünkü topuğunuz koşarken bir fren görevi görür, hızınızı azaltır ve kemikler üzerindeki stresi artırır. Bu yüzden adımınız yere değdiğinde, önce topuğunuz değil parmak uçlarınız yere temas etmeli.

İdeal bir adım düşündüğünüzden çok daha kısadır. Koşarken ayağınızın tam belinizin altında yerle temas etmesi gerekir. Bu sayede kendinizi ileri doğru iterken sadece bacak kaslarından değil, güçlü kalça kaslarınızdan da faydalanmış olacaksınız. Daha uzun adım attığınızda enerjinizi boşa harcadığınızı unutmayın.

Karın kaslarınızı sıkıştırmak formunuzu korumanız açısından çok önemlidir. Onlar sayesinde göğsünüzü ve omuzlarınızı dik tutabilirsiniz. Koşuya başlamadan önce jump squat gibi dinamik ısınma hareketleriyle karın kaslarınızı hazırlayın.

Kürek kemiklerinizi geride tutmaya çalışın. Koşarken kollarınızı omuzlarınızdan hareket ettirirseniz, enerjinizi saklayabilirsiniz. Kollarınızı dengesiz bir şekilde sallamanız hem vücudunuzun dengesini bozar hem de sakatlık riskini artırır.

Elleriniz koşarken hafif kapalı olmalı. Eğer yumruklarınızı sıkarsanız, önkollarınıza gereğinden fazla baskı uygulamış olursunuz ve omuzlarınızı doğru şekilde kullanamazsınız. Su şişenizi ya da iPod’unuzu da elinizde taşımanız pek akıllıca değil. Bu da gövdenizin formunu korumanıza engel olabilir.

Koşarken kollarınızdan güç almak için dirseklerinizi gövdenize yakın tutun ve 90 derecelik bir açıyla bükün. Bu sayede gövdenizi savrulmasını önleyebilirsiniz.

Kaynak: Msn

CEVAP VER