Hangi Spor Ne Kadar Kalori Yaktırıyor? Kalori Yaktıran Sporlar

0
9
Kalori Yaktıran Sporlar
Kalori Yaktıran Sporlar

Gün içinde farkında olmadan yaptığımız bir çok hareket kalori yakmamızı sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra yaptığımız spor aktivitileri kalori yakmak adına müthiş bir çözüm. Hangi aktivitenin ne kadar kalori yakıtğını bilmek isteyeceğinizi düşündük ve bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıdaki bilgiler 70 kilogram ağırlığında bir kişi için ortaya konmuştur.

1. Basketbol
30 dk basketbol oynadığında yaklaşık 275 kalori yakar.

2. Yemek Yapmak
Yemek yaparken de kalori yakarsınız. Yemek yaparken ayakta durmak, bir şeyleri karıştırmak veya kullanacağınız malzemeleri hazırlamak ortalama 80 kalori yakmanızı sağlar.

3. Dans Etmek
Dans ederseniz; slow danslarda yaklaşık 200 kalori, hareketli danslarda ise 340 kalori yakarsınız.

4. Futbol
Futbol iyi bir kardiyovasküler egzersizdir. Koşan, pas veren ve atış yaparak futbol oynayan bir kişi yaklaşık 290 kalori harcar.

5. Yüzme
Yüzmek vücudun hem alt bölgesindeki hem de üst bölgesindeki kasların çalışmasını sağlar. Eklemlere çok az miktarda yük bindiğinden diğer spor branşlarına göre daha yararlıdır. Yaklaşık 220 kalori yakar.

6. Tenis
Koşma, iyi bir göz-el koordinasyonu, denge ve kas kontrolü isteyen ve günümüzde gittikçe popülerleşen bu sporu yapan bir kişi yaklaşık 190 kalori kaybeder.

7. Bisiklete Binmek
Normal bir tempoda pedal çevrildiğinde 140 kalori, hızlı bir tempoda pedal çevrildiğinde yaklaşık 410 kalori, çok yüksek tempoda pedal çevrildiğinde yaklaşık 550 kalori kaybedilir.

8. Temizlik Yapmak
Camları silmek, banyo fayanslarını ve zemini ovmak, yerleri silmek gibi detaylı bir temizlik ile yaklaşık 100 kalori; yatakları toplamak, çarşafları değiştirmek, yerleri silmek, çamaşırları makineye atmak gibi günlük basit temizliklerde 80 kalori yakılır.

9. Pilates
Pilates yaparak yakılabilecek kalori kişinin seviyesine bağlı olarak değişir. Kişinin egzersiz seviyelerine göre 30 dakikada kaybedebileceği ortalama kaloriler şöyledir:

Başlangıç Seviyesi: 120 kalori
Orta Seviye: 170 kalori
İleri seviye: 210 kalori

10. Hentbol
Hızlı ve tempolu bir spor olan hentbol, dayanıklılık, konsantrasyon, esneklik ister ve yaklaşık 340 kalori yakmanızı sağlar.

11. Voleybol
Voleybolda vücut sıçrama, koşmak, esnemek ve topa vurmak gibi hareketler ve yüksek tempo nedeniyle devamlı hareket halindedir. Bu spor ile yaklaşık 190 kalori kaybedebilirsiniz.

12. Yürümek
Düz bir yolda hızınıza bağlı olarak yakabileceğiniz ortalama kalori miktarı şöyledir:

Normal Tempo: 100 kalori
5 km/saat: 130 kalori
7 km/saat: 215 kalori
Yüksek Tempo: 220 kalori

13. Bowling

Bowling eğlenceli bir aktivite olmasının yanında 100 kalori yakmanızı sağlar.

CEVAP VER