Güncel Diş Bakımı Bilgileri

1
11

Uzmanlar eski diş bakımı bilgilerinin artık geçerliliğini kaybettiğini söylüyor. Araştırmacılar bilimin ilerlemesi ile eskiden doğru bilinen bazı diş bakımı bilgilerinin artık güncelliğini yitirdiğini söylüyor. Örneğin artık gargara yapmak zorunda değilsiniz. Bu ve buna benzer bilgiler araştırmalarla da destekleniyor.

Güncel diş bakım bilgileri;

Diş ipi problemi

Eski tavsiye: Her gün diş ipi kullanın.

Yeni tavsiye: Diş arası (interdental) diş fırçaları, diş ipinden daha kolay kullanılır ve daha etkilidir. Özellikle diş eti çekilmesi sorunu yaşayan yetişkinlerin bu fırçaları kullanması gerekir. Zira diş eti çizginizin altındaki ve dişlerinizin arasındaki plakları çıkarmada birebirlerdir. (Oral B Interdental Diş Fırçası, 9 TL)

Minelerinize göz kulak olun

Eski tavsiye: Yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın.

Yeni tavsiye: Yemeklerden hemen sonra diş fırçalamak dişlerinizdeki mineyi silip süpürebilir. O yüzden, her öğün sonrası bir saatlik bir bekleme süresine ihtiyacınız olacak. Bu kulağa pek de hijyenik gelmeyebilir ama bakın, önerinin sahibi Britanya Diş Sağlığı Birliği’nden Karen Coates endişelerinizi nasıl gideriyor: “Bu sayede tükürüğünüz diş minenizin tekrar mineralleşmesini sağlayacaktır.”

Gargara yapmayın

Eski tavsiye: Gargarasız ağız temizliğiniz tam olmaz.

Yeni tavsiye: Gargaranızı çöpe atabilirsiniz. Leeds Üniversitesi Diş Fakültesi’nden Dr. Paul Brunton, “Eğer dişlerinizi günde iki kere, iki dakika boyunca fırçalarsanız, gargara yapmak zorunda kalmazsınız” diyor. Sonuç olarak Brunton için gargaraları satın almak sokağa para saçmakla bir. Ağız yıkama sularının ağzınızdaki yemek artıklarını çıkaracağı doğru ama bunun için de pekala su kullanabilirsiniz.

Tavşankanı çay

Eski tavsiye: Meyve çayı için.

Yeni tavsiye: Eşiniz ya da sevgilinizin o zorla içirdiği limon ya da portakal çaylarından kurtulmak için en doğru zaman. Bahanenizse diş protezlerinizi korumak. Bruton, “İnsanlar meyve çaylarının daha sağlıklı olduğunu düşünse de, dişler için aşındırıcı olduğunu gözden kaçırır” diyor. Eğer susadıysanız su için: Çaydaki sitrik asit dişlerinize daha sonra telafisi çok güç olan hasarlar verir.

Voltajı kontrol edin

Eski tavsiye: Elektrikli diş fırçası kullanın.

Yeni tavsiye: Elektrikli diş fırçaları manuel fırçalara göre yüzde 45 daha etkili olabilse de önemli olan doğru seçimi yapmak. Kalp gibi çarpan ve sallanan fırçalar, sadece titreyenlerden daha iyidir.

1 YORUM

CEVAP VER