Güçlü Kemiklere Sahip Olmak İçin Besin Önerileri

0
10

Kemiklerinizin daha güçlü olması mı gerekiyor? Çeşitli sebeplerden dolayı kemik kütlenizede azalma olabilir. Birazdan vereceğimiz tüyolar sayesinde kemikleriniz eskisinden daha güçlü bir hale gelecek.

Daha güçlü kemiklere sahip olmak için besin önerileri

En Az 2 Bardak Süt

Kemiklerimiz için vazgeçilmez bir unsur olan kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. (1-10 yaş 800 mg, 11-24 yaş 1200 mg, daha sonraki yaşlarda 800 mg kalsiyum/gün, menopozal dönemde 1200 mg)

Her Öğüne Yeşil Yapraklı Sebze

Özellikle brokoli olmak üzere, kıvırcık lahana, ıspanak ve asma yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fındık, yerfıstığı, badem ve pekmez gibi besinler de kalsiyum açısından zengindir.

Güneş Işığı

D vitaminin kaynağı olan güneş ışığı kalsiyumun emilimini ve kas gücünün gelişmesini kolaylaştırır.

Kilonuz Kadar Protein Alın

Bol proteinli besinleri tercih edin. Yetersiz protein alımı zamanla kas gücü ve kitlesinde azalmaya dolayısıyla kırık riskinin artmasına yol açıyor.

Tuz Tüketimini Sınırlandırın

Gün içinde aldığınız tuzun 6 gr’ı geçmemesine dikkat edin. Fazla tuz vücuttan kalsiyum atılımını artırdığını için kemiklerde zayıflamaya neden olur.

Posa Tüketimini Sınırlandırın

Aşırı posalı yiyeceklerin tüketirken dikkat edin. Çünkü aşırı posalı yiyecekler bağırsaktan kalsiyum emilimini bozarak kalsiyum eksikliği ve kemikten kalsiyum kaybına neden olabiliyor. Günde 20-25 gr posa, sağlıklı beslenmeniz için yeterli oluyor.

İçtiklerinize Dikkat

Günde en fazla 2 fincan kahve için. Çay ve kola tüketiminde aşırıya kaçmamalı, sigara kemik sağlığı için oldukça zararlıdır, günde 2 kadeh şaraptan ve 500 ml biradan fazlası ise kemikler için zararlıdır.

Biraz Kilo Olmalı

Aşırı zayıflık zayıf kemik demektir. Beden kitle indeksiniz (BKİ) 20 kg/m² altına düşmemeli.

Düzenli Spor

Düzenli olarak spor yapmıyor olsanız bile haftada 3-4 kez düzenli olarak yapacağınız en az 30 dk’lık yürüyüşler kemikleri güçlendirir. Yaşlandığınızda ise kemik dinç kalmasını sağlar.

CEVAP VER