Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Gözlük Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gözlük alırken çok iyi bir araştırma yapmak gerekir, kullanış açısından rahat olan ve gözümüzü yormayan gözlükleri tercih etmeliyiz. Eğer dikkat etmezsek ve ya gözümüze uygun olmayan bir gözlüğü kullanırsak bakın ne gibi sorunlara  neden olabilir…

Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doktor Hüdai Dönmez güneş gözlüğü alırken ultraviyole ışınlarını engelleyici olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doktor Hüdai Dönmez piyasada satılan kalitesiz güneş gözlüklerinin göz sağlığına zarar verdiğini bildirdiği yazılı acıklamasında, “Güneşin zararlı ışınlarından korunmak icin güneş gözlüğü takmak önemli. Alerjik konjonktivit rahatsızlığı olan hasatlarda güneş gözlüğü takmak daha da yararlı.

Ancak piyasada kacak yollarla Türkiye’ye giren, halk sağlığını bozan güneş gözlükleri bulunmaktadır. Bu ürünler kullanıldığında alerji, cilt kanseri gibi hastalıklara sebep olabilir. Kalitesiz gözlükler ultraviyole radyasyonunu yeterli önlemez. Araba kullanırken gözlükle trafikte renkleri ayırt etmek zor. Ayrıca alınan güneş gözlüklerinin ultraviyole ışınlarını engelleyici özellikte olması gerekir” ifadelerine yer verdi.

KALICI HASARLARA NEDEN OLABİLİR
Karanlık ortamlarda göz bebeklerinin büyüdüğünü, böylece daha cok ışığın göz bebeklerinden iceri sızdığını belirten Dönmez acıklamasında, yetersiz ultraviyole özelliği olmayan gözlüklerin görmeyi engellediğini, uzun süre kullanılması halinde de gözde kalıcı hasarlara sebep olabildiğini kaydetti. Dönmez acıklamasında, şu sözlere yer verdi:

“Alacak olduğunuz gözlüğü ışığa karşı tutup aşağı ve yukarı oynatın. Oynatma esnasında dalgalanmalar oluşuyorsa bu gözlük camının düşük kalitede olduğunu gösterir. Estetik amacla yüzden uzakta kalan güneş gözlükleri yeterli koruma sağlamayabilir. Güneş gözlüğünü bir uzmanın yardımıyla yüz şekline göre almak önemlidir.

Yüze tam oturmayan gözlüklerde yanlardan sızan güneş ışınlarına maruz kalmanıza neden olur. Almak istediğiniz gözlüklerin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edilmelidir. Camın koyuluk miktarı kişinin ışık hassasiyetine göre secilmelidir. Camın rengi camın her yerinde aynı olmalıdır. Özellikle numaralı gözlük kullanan kişiler, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka bir hekime başvurması gerekmektedir.”

KATARAKT VE GÖZDE YAŞLANMA

Güneşin ultraviyole ışınlarının gözde yaşlanmaya ve katarakta neden olduğuna dikkat ceken Dönmez kaliteli güneş gözlüğünün kullanılması gerektiğini bildirerek, sahte güneş gözlüklerinin nikelden yapıldığını ve bu maddenin de alerji yapan ve kanserojen üreten bir madde olduğunu ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı