Görme Engelli İnsanlar İçin Kol Saati

0
8

Görme engelli insanlar için teknolojinin son harikası saatler üretilmeye başlandı. Artık görme engelli insanlarda kollarına saat takabilecekler ve başkalarına muhtaç kalmadan saatin kaç olduğunu öğrenebilecekler.

Teknoloji, özürleri hafifletmeye devam ediyor. Görme engelliler için dizayn edilmiş Haptica Braille adı verilen bir kol saati. Görmeyen gözlerin, zamana dokunmasını sağlayan analog göstergeli elektronik tabanlı saat,  görme özürlülere özel evrensel rakam kodlarını kullanıyor. Bir butona basıldığında zamanı söyleyen dijital saatler düşünüldüğünde Haptica Braille’nin gereksiz olduğu düşünülebilir ama gürültülü bir sokakta dijital bir gırtlaktan çıkan sesi işitmenin oldukça zor olacağı da unutulmamalı.  Amerika doğumlu Alman tasarımcı David Chavez tarafından dizayn edilen 4 dijit haneli saat,  şık tasarımı ile gayet iyi görebilen insanların bile takmak isteyebileceği tarzda ve sürekli yeni trend arayışında olan kişilere de hitap edebilir.

Oldukça faydalı olabilecek konsept kol saatinin seri üretimi için henüz kaynak bulamayan David, bu tip ürünlere kaynak yaratmak isteyenlerin toplandığı  yeni nesil ticaret ve patronaj form örneği olan Kickstarter.com sitesindeki  destek bekleyen projeler listesine,  Haptica Braille kol saati projesini 150 bin dolar biriktiğinde başlaması koşuluyla eklemiş. Eğer siz de projenin ihtiyaç duyduğu finansmanı hak ettiğini düşünüyorsanız site üzerinden bağışta bulunabilir, proje tamamlanıp kazanım elde edildiğinde paranızı geri alabilecek şekilde rehin bırakabilir hatta bazı projelere yaptığınız bağışlarla proje kazancına da ortak  olabilirsiniz.

 

CEVAP VER