Google Drive Nedir? Nasıl Dosya Paylaşılır?

0
10

Google’ın en yararlı uygulamalarından biri kuşkusuz Google Drive. Bu uygulama da Skydrive, Dropbox, iCloud, Box gibi kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Ek depolama alanı satın almadan 15GB‘lık bir alanı dilediğiniz gibi kullanmanız için sizlere özgürlük tanıyor. Eğer Google hesabınız varsa bir Google Drive hesabınız da vardır. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra drive.google.com adresine gidip alanınızı görüntüleyebilirsiniz. Size sunulan 15GB’lık alanda Gmail iletileriniz de saklanmaktadır.

google drive dosya paylaşımı
Google Drive’da Drive’ım klasörünün içeriğinin görüntüsü.

Dosya paylaşımı için kullanılan ve bolca virüs içeren sitelerle uğraşmamak için alternatif çözüm: Google Drive’da dosya paylaşımı.

Drive klasörünüzü açtığınızda dosyalarınız ve klasörleriniz listenecektir. Paylaşmak istediğiniz klasöre veya dosyaya sağ tıklayıp paylaş seçeneğinin üzerine geldiğinizde “Paylaş…” ve “Ortak çalışanlara e-posta gönder…” bağlantılarını göreceksiniz. İki bağlantı da aynı işlevi yerine getirmektedir.

google drive dosya paylaşımı

Paylaş bağlantısına tıkladığınızda açılan pencerede “Değiştir” linkiyle paylaşım izinlerini belirleyebilir, e-posta ile de paylaşabilirsiniz. Ayrıca dosya paylaşımı için gerekli olan linki de bu pencerede üst kısımda bulabilirsiniz.

google drive dosya paylaşımı

  • Web üzerinde herkese açık
  • Bağlantıya sahip olan herkes
  • Özel

seçeneklerinden uygun olanı işaretleyip dosyalarınızı paylaşabilirsiniz.

google drive dosya paylaşımı

CEVAP VER