Gömlek Alma Kılavuzu

0
14

Gömlek alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Doğru gömlek ölçülerini bulamak kolay bir iş değildir. Çoğu zaman bol yaka ve ya bol manşetlerden şikayetçi oluruz. Üzerinize tam oturan gömleği nasıl bulabileceğinizi bu yazımızda anlatacağız. Bu tüyoları okumadan sakın gömlek almayın.

İyi bir gömlek nasıl seçilir;

Fit görünün

İyi bir gömlek giymek uzun zamandır fit hale getirmeye çalıştığınız vücudunuzun daha güzel ve düzgün görünmesini sağlayabilir. Tabii bunun için usta terzilerin en uygun form için verdiği ipuçlarına ihtiyacınız var. Çok büyük bir gömlek iri bir erkeği daha da iri gösterirken, ufak bir erkeğin de cılız görünmesine neden olur. Böyle bir gömlekle özensiz ve dağınık görünmeniz de kaçınılmazdır.

İçeri sokun

Ofiste giydiğiniz gömleği ‘happy hour’ saatlerinde dışarı çıkarmak gömleğin kesimine uymayacaktır. Zira klasik kesimli gömlekler pantolon içine sokmak için yapılmıştır. Dışarı çıkarırsanız, uzun ve kutu gibi görünür. Rahat bir görünüm için kareli, çizgili ya da koyu renkli olan günlük gömlekleri seçin. Gömleğiniz tam pantolonunuzun beline gelecek kadar kısa olmalı ve ofis saatleri dışında olduğunuzu gösterecek kadar buruşuk görünmeli.

Boyun

Gömleğinizin tüm düğmeleri kapalıyken bir ya da iki parmağınızı yakanızın içine sokabilmelisiniz. Boynunuz hiç sıkışmadan başınızı rahatlıkla çevirebiliyorsanız, doğru gömlektir.

Omuz

Dikiş izleri omuzlara tam oturmalı. Bir buçuk santimetre kadar yukarıda kalabilir ama asla aşağıda kalmamalı. Eğer daha yukarıda kalırsa vücut çok kaba ya da küçük görünür. Eğer aşağıda durursa, kol altlarınız rahatsız olur.

Gövde

Vücudunuzun iki tarafından da iki buçuk santimetre kadar bir kumaş tutabilmelisiniz. Fazlası gömleğin çok bol görünmesine neden olur. Gömlek belinizden sonra en az 18 santim aşağıya düşmeli, yani kollarınızı yukarı kaldırdığınızda pantolonunuzdan dışarı fırlamamalı.

Kollar

Gömleğin manşetleri başparmağınızdan bir buçuk santim yukarıda kalmalı. Ayrıca ellerinizi kol düğmelerinizi açmadan manşet içinde kaydıramamalısınız.

Kabul edilemezler

Tam oturmayan bir yaka ya da kol manşetleri asla değiştirilemez. Vücuda oturan bir gömlek pantolon içine sokulur, dışarı çıkarılmaz.

[related-posts]

CEVAP VER