Göbek Yağları Fıtığı Tetikliyor

0
9

Uzmanlar karın bölgesindeki fazla yağlanmanın, omurgalara binen yük nedeniyle bel fıtığı riskini arttırdığını söyledi. Karın bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak isteyen hastalar ise estetik cerrahlarda soluk alıyor.
Karın bölgesindeki fazla yağların omurgalara binen yük nedeniyle bel fıtığı oluşumunu kolaylaştırdığını söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “Son yıllarda beyin cerrahi ve fizik tedavi uzmanları, bel ve sırt ağrısından şikayeti olan birçok hastayı plastik cerrahlara yönlendiriyor. Yapılan estetik ameliyatla karın bölgesindeki yağların ve sarkan derinin alınması hem bel fıtığı oluşumunu engelliyor hem de küçük fıtıkların oluşturduğu şikayetler yük ortadan kalkınca kendiliğinden kayboluyor, ağrılar son buluyor” dedi.
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, omurgaların esnekliğini sağlayan ve bir tür destek görevi gören disklerin aşırı baskıya maruz kaldıklarında fıtık oluşturduklarını söyledi. Özellikle karın bölgesinde toplanan aşırı kilo ve sarkmaların omurlar üzerine baskı yaptığını, aynı zamanda öne doğru çekme hareketiyle omurların duruşunu değiştirdiğini ifade eden Zekeriya Kul, “Omurgalara binen yük ve çekme etkisi bel fıtığı oluşumunu kolaylaştırıyor” diye konuştu.
Beyin cerrahları yönlendiriyor


Fazla kiloların sadece estetik bir kusur olarak görülmemesi gerektiğini belirten Op. Dr. Zekeriya Kul, şunları söyledi:
“Birçok kişi, estetik operasyonların sadece güzelleşmek amacıyla yapıldığı algısına sahip. Oysa ki bu düşünce yanlış. Son yıllarda beyin cerrahi ve fizik tedavi uzmanları, bel ve sırt ağrısından şikayeti olan birçok hastayı plastik cerrahlara yönlendiriliyor. Çünkü karın estetiği ameliyatı vücudu öne doğru çeken kuvveti ortadan kaldırdığı için vücudun duruşunu değiştiriyor ve omurların üstüne binen yükü ortadan kaldırıyor. Yapılan estetik ameliyatla karın bölgesindeki yağların ve sarkan derinin alınması hem bel fıtığı oluşumunu engelliyor hem de küçük fıtıkların oluşturduğu şikayetler yük ortadan kalkınca kendiliğinden kayboluyor, hastaların ağrıları son buluyor.”

CEVAP VER