Gençleştiren Besinler

0
8

Gençleşmek istiyorsanız bunu doğal yollarla yapmalısınız. Ameliyat masasında gençleşmek muhtemel sağık sorunlarına neden olacaktır. Oysa doğal yollarla kazanılan gençlik hem sizi daha mutlu edecek hemde gençleşmenin yanı sıra sağlığınızı da koruyacak. Doğal yollarla gençleşmek isteyen okuyucularımız için gençleştiren besinleri vereceğiz. Sizde bu besinleri kullanarak daha formda bir yaşama adım atabilirsiniz.

Gençleştiren besinler;

1. Havuçla daha genç bir cilt

Ne kadar? Bir adet, soyulmuş ve ince doğranmış.

Bristol Üniversitesi ve St. Andrews Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, havucun içindeki karotenoidlerin, az da olsa, deneklerin ciltlerinde parlaklık yarattığını fark ettiler.

2. Kırmızı soğanla dayanıklı kaslar

Ne kadar? Bir adet, doğranmış

Yaşlanmak yüzünüzdeki kasların da gevşeyip sarkmasına neden olur. Flavonoid kuarsetin, kas kütlenizin erimesini önleyerek bebeksi yüzünüzü daha uzun süre muhafaza edebilmenizi sağlıyor.

3. Tavukla saç beyazlamasından kurtul

Ne kadar? Dört göğüs eti, dilimlenmiş

Saçlarınız grileşiyor mu? Tavuk içerisindeki B12 vitaminiyle bunu engelleyebilirsiniz. İngiliz bilim adamı Dr. Philip Kingsley “B12 vitamini melanin üretilmesini sağlar. Bu da saçların beyazlaşmasını geciktirir” diyor.

4. Zencefille parlayan gözler

Ne kadar? Bir yemek kaşığı, doğranmış

Gözün çevresinde oluşan, yüksek kolesterolü belli eden hareye ‘arcus senillis’ deniyor. Saudi Medical Journal, 45 gün boyunca bir yemek kaşığı tüketilen zencefilin LDL kolesterolünü düşürdüğünü ve göz çevresini beyazlaştırdığını ortaya koydu.

5. Barbunya ile kel kalma

Ne kadar? 100 gram

Journal of Nutrition, barbunya içindeki proteinin, saç dökülmesine yol açan dihidrotestosteron seviyesini yüzde 15 oranında düşürdüğünü açıkladı. Optimum tüketim 100 gram… Bu porsiyonun içinde 21 miligram protein bulunuyor.

6. Taze fasulye ile uzun kal

Ne kadar? 90 gram, doğranmış

Taze fasulye içindeki kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. 90 gram içinde 9 miligram kalsiyum bulunuyor. Beslenme uzmanlarının önerdiği oran da bu.

7. Buğday yağıyla kırışıklara veda et

Ne kadar? Bir yemek kaşığı

Kırışıklıklara en iyi gelen mikro besin, E vitaminidir. Likopen ve beta karoten gibi bileşiklerle bir araya geldiğinde güneşin zararlı ışınları ve diğer yaşlanmaya sebep olan dış etkenlerden cildi korur. Bir yemek kaşığı buğday yağı, 15 miligram RDA içeriyor.

8. Taze sarımsak ile formda kal

Ne kadar? İki yemek kaşığı, ezilmiş

Spor yapmak daha genç görünmenizi sağlar ve sarımsak da bu süreyi uzatır. Türk araştırmacılar sarımsağın kanda daha çok akışkanlık sağlayarak performansı arttırdığını buldular.

9. Hint pirinci ile kilonu koru

Ne kadar? 400 gram, pişirilmiş

Amerikalı araştırmacılar beş kilo kaybetmenin insanı ortalama dört yaş gençleştirdiğini tespit ettiler. Yani düşük kalorili esmer pirincinizi arada bir Hint pirinci ile değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER