Sağlıklı YaşaSpor ve Fitness

Fitness’da yeni dönem: Krank Cycle

Yeni Fitness Fenomeni: Krank CycleVücut geliştirme günümüzde büyük bir trend haline geldi. Gençlerin  büyük çoğunluğu fitness solanlarında zamanları harcamaktadırlar. Ama bu dönem çok zor ve  yorucu bir dönemdir. Krank cycle ismindeki fitness aleti, bu sorunlarımıza çözüm bulmaktadır.

Spinning‘in yaratıcısından aynı derece eğlenceli ve faydalı bir fitness buluşu; Krank Cycle.

Halihazırdaki fitness cihazlarından sıkılmış ve dünya gözüyle artık yeni bir cihaz göremeyiz derken, karşımıza Krank Cycle çıktı, Spinning’in yaratıcısı Johnny G. imzalı, eğlence düzeyi yüksek bir cihaz. Çok yakında tüm spor salonlarında göreceğimiz Krank Cycle’ı herkesten önce test ettik ve yorumladık.

Kranking kardiyo mu, fitness cihazı mı?

Kranking aslında bir kardiyo cihazı. Ancak şu ana kadar gördüklerinize benzemiyor. Zira gerek koşu bandı gerekse bisiklet olsun, spor salonlarının demir başı olan kardiyo aletleri sadece alt vücudunuzu çalıştırırken, kranking tam tersi bir yaklaşımla üst vücudunuzu çalıştırıyor.

Kullanımı son derece basit; tek yapmanız gereken pedalları dileğiniz yönde çevirmek. Pedalı dilerseniz ayakta çeviriyor, dilerseniz de cihazın selesine oturabiliyorsunuz. Tabii yanlış anlamayın kranking göründüğünden daha zor. Şu kadarını söyleyelim, koşu bandında olduğu gibi 30-40 dakika kranking ile çalışmak, her yiğidin harcı değil.

Kranking ile haşlanabilir miyim?

Krank Cycle’ın faydası sadece kalori yakmakla sınırlı değil. Uyguladığı dirençle kısa süre içinde kaslarınızda yanma hissediyorsunuz. Üstelik pedalın açısını değiştirerek hangi kaslarınıza odaklanmak istiyorsanız, onu ön plana çıkarabilirsiniz.
Ancak peşin peşin söyleyelim, kasları izole eden ve sadece bir kas grubunu çalıştıran bir cihaz değil. Yani sadece triceps ya da biceps kaslarına odaklanamıyorsunuz.

Kranking hangi kasları çalıştırıyor?

Karşınızda duran birinin yakasına yapıştığınızı ve onu sürekli ileri geri ittiğinizi düşünün. Omuz, kanat, biceps ve tricepsleriniz eş zamanlı olarak çalışıyor. Üstelik pedalları itip çekerken, ayakta sabit durmaya çalıştığınız için karın kaslarınız da çalışıyor (hakkıyla yaparsanız!), ancak diğer kaslarınız kadar ön planda olmuyor elbette. İlk aklımıza gelen kranking’in boks, aikido ve judo gibi dövüş sporlarıyla uğraşan kişiler için ideal bir antrenman yöntemi olduğu. Çünkü kardiyo çalışmasına ağırlık verirken üst vücudu çalıştıran belki de dünyadaki tek cihaz. Bu arada yüzücü ve kürekçileride unutmayalım. Kranking onlar için de kış aylarında yapabilecekleri ideal birer indoor egzersizi.

Sadece üst vücudu çalıştırarak kilo verebilir miyim?

Nabız atış hızınızı yükselten her türlü cihazla zayıflarsınız. Krank cycle da bunu sağlıyor. Bize göre iki büyük artısı var; spor müdavimlerinin en dertli olduğu konu olan diz ağrısını ortadan kaldırması. Zira Krank Cycle altvücudu çalıştırmadığı için koşu ve bisiklette olduğu gibi diz eklemlerine yük binmiyor. İkinci artısı ise yeni bir yöntem olması… Var olan fitness cihazlarından sıkılmı olanların (yani neredeyse spor salonuna giden herkes) imdadına yetiştiğini söyleyebiliriz. Cihazın bir başka artısı, tekerlekli sandalye kullanımına uygun olup, bedensel engellilere tit kardiyo yapma imkanı tanıması.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı