Dekorasyon

Feng Shui Nedir ?

Feng Shui Çin’de ortaya çıkan bir yerleşim planı sanatıdır. Bir çok kaynakda üç bin yıllık bir geçmişi olduğunu görebiliyoruz. Feng Shui ‘de amaç yaşamınızı iyileştirmek içi mekan düzenlemesi yapmak ve eşyaları Feng Shui felsefesine göre yerleştirmektir. Yaşadığınız çevrenin enerjisini arttırmak ve hayatınızı daha iyi hale getirmek için kullandığı da söylenmekte.

Çinlilerin tanımladıkları yaşam enerjisi, tüm canlılara yaşam veren temel kuvvet olarak bilinir. Feng Shui kurallarını yaşamında uygulayanların enerjilerinin ve hayata bakış açılarının güçlendikleri gözlenmiş.

Feng Shui’ye göre evinizin, ofisinizin alanlarına ve renklerine göre dokuz bölümü (sekiz taraf ve merkez) şunlardır.

Size yardımcı insanlar, ön sağ köşe, rengi gri.

Kariyer, ön merkez, rengi siyah.

Bilgi, ön sol köşe, rengi mavi

Aile, orta sol taraf, rengi yeşil, mavi.

Varlık, arka sol köşe, rengi mor.

Şöhret, arka merkez, kengi kırmızı

Evlilik, arka sağ köşe, rengi pembe

Çocuklar, orta sağ taraf, rengi beyaz.

Sağlık, merkez, rengi sarı.
Feng Shui Renkleri

Renklerin Özellikleri 

Kırmızı renk

Feng shui’de kötü enerjiyi tahrip eden güçlü ve sağlam renktir. Bu, kan ve yaşamın, güç ve hareketliliğin, doymuşluk ve aşkın rengidir. Kırmızı renk bizde eylemlere, harekete, yaşam gücünü yükseltmek için arzu uyandırır. Bu yüzden evlerde genellikle enerjinin zayıfladığı yerlerde kullanılır. Fakat kırmızı rengin fazlalığı sinir sistemini tahriş eder ve yorar. Özellikle Ateş grubundan insanlar için kırmızının fazlalığı kalp rahatsızlığına veya yüksek tansiyona sebep olabilmektedir. yakınlarınızdan biri psikiyatri hastası veya ani öfkelenmelere meyilli ise kesinlikle kırmızı rengi kullanmayınız. Çünkü kırmızı renk bu tür insanların hastalığını depreştirebilir veya negatif duygular uyandırabilir. Evin içinde dozunda kırmızı renk negatif enerjiden korunmak için kullanılmalıdır, tam da bu yüzden mutluluk ve uzun ömrün kırmızı kurdelesi, Çin panoları ve kristal bağlama bantları, bambu flütleri ve diğer zararlı enerjiyle mücadele araçları için canlı kırmızı renk kullanılır. Tansiyonunuz düşük veya yorgunluk hissediyorsanız feng shui’ye göre kırmızı renk giysiyle durumunuzu etkileyebilirsiniz.

Sarı renk

Geleneksel olarak altın ve güneş ışığıyla özdeşleştirir. Feng shui’ye göre yumuşak tonları insanı olumlu yönde etkilemekte. Aynı zamanda yoğun sarı renk tehlike, yalan, iftira, asılsız söylentileri sembolize eder. İçgüdüsel olarak yoğun şekildeki canlı sarı renkten kaçınırız, fazlalığı asabiyet veya korku uyandırır. Sarının : bal, altın, bakır tonları iyi etkilere sahiptir. Bu renk tonları sıcak temele sahip, yüreğimizi ısıtır, canlılık, güven, iyimserlik verir. Dolayısıyla bu tonlar yaşam alanlarının dizaynı için uygundur. Bu tonlar sanki kapalı havada bile evde güneş açmış hissi verecektir. Bunlar ısıtan tonlardır. Sarı renk algılama yeteneğimizi güçlendirir, maneviyatı yükseltir, daha canlı, aktif ve mutlu olmamızı sağlayacaktır. Fakat unutulmamalı ki, sarı aydınlatma cihazınız varsa, yanıp-sönen sarı ışık kullanılmamalı, zira epilepsi krizlerine neden olabilir. Sarı renk giysi kalp çakrasının enerjiyi algılamasını pekiştirir.

Mavi renk

Mavi renk, doğada en yaygın bir renktir, bizim için gökyüzü ve suyu, tarla çiçeklerini, serinlik ve sessizliği ifade eder. Mavi, gevşetici renklerden biridir, organizmada metabolizma hızını düşürecek, uyku hissini uyandıracak. Dolayısıyla mavi tonlar canlılık ve enerji gücünün azaltılması gerekli yerlerde gereklidir. Fakat aktif ve güçlü enerjiye ihtiyacınız varsa mavi renk tehlikelidir. Örneğin, yemek pek iyi hazmedilemeyeceğinden yemek yediğiniz mekanda veya çabuk yorulmanıza sebep olabileceğinden yoğun çalıştığınız mekanda fazla kullanılmamalıdır. Bazı insanlarda mavi renk depresyona neden olabilir. Dolayısıyla psikiyatri hastaları ve zihinsel özürlü insanların odaları için kullanılmamalıdır.

Yeşil renk

Feng shui’de yeşil renk sakinleştirici, güç yenileyici, ahenk sağlayıcı renk olarak kabul edilmektedir. Doğada yeşil yaşamın rengidir. Bitkiler yazın yeşerir, solduklarında veya öldüklerinde ise sararırlar. Sarı renk olgunluğu temsil ediyorsa, yeşil renk gençliği ve gelişmeyi sembolize eder. Temiz yeşil tonlar yorgunluk ve gerginliğin alınması gereken mekanlarda, çocuğun derslerine çalıştığı odalarda kullanılır. Feng shui’ye göre zor çalışma gününden sonra gücünüzü toparlayabileceğin yerler için en uygun renktir.

Mor renk

Bu renk seçilmişliği, kral azametini temsil eder. Bu renk, düşünce, meditasyon, yüksek zihinsel faaliyet rengidir. Düşünce gücümüzü etkiler, enginleştirir ve objeleştirir, üst (taç) çarka üzerinden enerjinin sirkülasyonunu sağlar. Fakat mor renginin uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Beyaz renk

Tüm renkleri birleştirir. Azami doğruluğun, temizliğin, saflığın rengidir. Beyaz renk çok temkinli, tercihen küçük dozlarda ve mutlaka aralıklarla kullanılmalıdır. Aksi takdirde güçlü enerji akımı, zayıflaması meydana gelir. Çin’de ölümü simgelemektedir.

Siyah renk

Siyah renk genel enerji azalmasını sağlar, yin özelliklerini motive eder. Siyah renk tefekkür için kullanılmamalı, algılamayı şaşırtır, sıkıcı duyguları derinleştirir. Fakat metal renkleriyle (gümüş, altın) birlikte yaşam gücünü destekler, bağışıklılık sistemini güçlendirir. Sağlık tılsımlarından birinin altın renkli zırhlı siyah kaplumbağa olması tesadüf değildir.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu