Facebook Profilim Nasıl Olmalı?

0
8

Sosyal paylaşım sitelerinde vazgeçilmez adam olmak istiyorsanız profilinizde bir kısım değişiklikler yapmanız gerekiyor. Yıllar önce çektirdiğiniz fotoğraf ile ve ya çekingen tavırlar ile karşı cinsi etkilemeniz mümkün değil. Şimdi en önemli adımlardan bahsedeceğiz. Bu yazıyı okumadan profilinize hiç bir şey eklemeyin. Sizi sanal alemin vazgeçilmezi yapacak ipuçları burada.

En iyi fotoğrafınızı seçin

Kadınların sadece dış görünüşe bakacak kadar sığ olmadıkları kesin ama bu onların kör oldukları anlamına da gelmiyor. Zira anketlere göre internetten partner arayanların çoğunluğu (kadınlar da dahil) mesajları okumaya karar vermek için önce profil fotoğraflarını inceliyor.

Yüzünüzün en net halini gösterin

Herkes Facebook gibi internet sitelerine konan fotoğrafların gerçeği çok da yansıtmadığını bilir. Boynu kırılacak kadar kafasını yana eğen insanların o fotoğraflarını gözünüzün önüne getirin. Bunun hile olduğu gün gibi ortada. Siz bu hileden kaçının ve net göründüğünüz bir fotoğrafı seçin.

Ortamı iyi hazırlayın

Araştırmalara göre kadınlar, erkeklerin kameraya bakmadıkları, yüzlerine aptal bir sırıtma yerleştirmedikleri ve ilginç bir aktivite sırasında çekilmiş olan fotoğraflarını ilgi çekici buluyor. Bunun için öncelikle görüntülenmeye değecek bir ortam bulun. Örneğin trekking’e çıktığınız bir hafta sonu dinlendiğiniz, elinizde snowboard’unuz karda yürüdüğünüz ya da elinizde biranız en sevdiğiniz grubun konserini havalı bir şekilde dinlediğiniz (kafanızı aşağı yukarı salladığınız metalci günlerinizi kastetmiyoruz) anları yakalamaya çalışın.

Hikâyeler anlatın

İnternetteki sosyal paylaşım siteleri ‘beğendim’ ya da ‘beğenmedim’ gibi basit bir dille anlaşmaya çalışan erkeklerle dolu. Ne var ki kadınlar hikâyesi olan, duygularını paylaşan ve bol bol da fotoğraf görebildikleri profillerle ilgileniyor.

Ayrıntılar verin

Geceleri ne yaptığınız hakkında bilgi vermek nasıl biri olduğunuzu kısa yoldan anlatan bilgilerdir. Örneğin “Cumartesi geceleri evde oturamam” demek yerine “Cumartesi akşamları favorim Asmalı Mescit Otto” diyebilirsiniz. Böylece hem bulunabileceğiniz mekânları haber verir hem de nasıl bir zevkiniz olduğunu da anlatmış olursunuz.

Dürüst olun

Kadınların sizin kadar kurnaz olmadıklarını düşünerek kendinizi kandırmayın. Dedektiflik onların neredeyse doğuştan kazandıkları bir yetenektir ve yapacakları ilk şey sizi Google’da aratmak olacaktır. Psikiyatrist ve ilişki uzmanı Eva Ritvo’ya göre eğer Facebook profiliniz ve Google’da yaptığı aramaların sonuçları birbirini tutmuyorsa koşarak kaçacaktır. Bu profil oyunlarını kadınların da oynadıkları konusunda sizi uyaralım. Chicago ve MIT üniversitelerinin birlikte yaptıkları bir araştırmaya göre, sanal ortamlardan medet uman ortalama bir kadın kendiyle yaşıt diğer kadınlardan daha zayıf! Öyle ki bu fark 20’lerindeki kadınlarda üç kilogram, 30’larındakilerde sekiz kilogram ve 40’larındakiler içinse sekiz buçuk kilogram. Profillerini garip açılardan çekilmiş (bakınız: ‘Yüzünüzün en net halini gösterin’ maddesi) ya da vücudun belli bir bölümüne odaklanan (göğüsler gibi) fotoğraflarla dolduran kadınların sakladıkları bazı ayrıntılar olduğuna emin olun.

Dikkati üzerinize çekin

Fotoğraf ve bilgilerinizi düzenli olarak değiştirmek için üç büyük neden vardır. İlki, profilinizin farklı halleri farklı tipteki kadınlara hitap edecektir. İkinci olarak, güncellemeler size daha önce cevap yazmamış bir kadın için ikinci bir şans verecektir. Zira bu sayede yeni bir erkek olarak karşısına çıkmış olursunuz. Üçüncü sebebimiz ise en önemlisi: Kendinizi sürekli hatırlatmış olursunuz. Siz profilinizi her güncellediğinizde, yaptığınız değişiklik kadın kullanıcıların duvarında da görünecektir. Bunu tıpkı Google’da arama yaparken en üst sırayı kapmak gibi düşünün. Sürekli değişiklik yapıp durmak can sıkıcı gibi görünse de dikkatleri üzerinize çekmek için buna değer.

Mesajlaşma sürecinde yapmamanız gerekenler

Sanal ortamlarda yapabileceğiniz en büyük hata, ilk çağ insanları gibi konuşmaktır. “İmla hatalarından ve ‘yüksek sesle kahkahalarla gülmek’ gibi kısaltmalardan nefret ediyorum.” diyor 28 yaşındaki Özge. Aynı şekilde fotoğraflara yapılan ‘ferre’ gibi yorumlar alacağınız cevapları yüzde 10 azaltır. Son olarak ‘nsl mzk dnlrsn?’ (Türkçe meali: nasıl müzik dinlersin?) gibi kısaltmalardan kesinlikle uzak durun, zira bu da şansınızı yüzde 25 azaltır. Bu durumda sanal ortamlarda eli boş kalmak istiyorsanız (kim ister ki) ‘Hey, ftğrfn ne kdr ferre’ yazmak yeterli olacak gibi görünüyor. Unutmayın, kızlar aptal ve küstah adamlardan hoşlanmazlar.

Duygularınızı sözle anlatın işaretle değil

Ne kadar kestirme ve pratik bir yol gibi görünse de sorularına ya da anlattıklarına karşılık bir gülücük ya da göz kırpma ikonuyla cevap vermeyin. Bu sadece tembel olduğunuzu ya da ondan pek hoşlanmadığınızı düşünmesine neden olur. Bir şeyler yazmak zorundasınız. Kısa ya da uzun, fark etmez.

CEVAP VER