Evlilikte En Çok Yaşanan Sorunlar

2
13
Evli çiftlerin en çok tartıştıkları konular
Evli çiftlerin en çok tartıştıkları konular

Bir evliliğin gönüllü ve zorunlu nitelikleri bir dengeye ulaştığı zaman bu evlilik iyi gitmeye ve eşler ilişkilerinden doyum sağlamaya başlarlar. Bir evlilik ilişkisi tümü ile gönüllü veya tümü ile zorunlu bir ilişki haline gelmişse bu ilişkide sorunların çıkması kaçınılmazdır. Evliliğin zorunlu bir neden üzerine kurulmuş olması durumlarında evlilik ilişkisi kolayca zorunlu bir ilişki haline gelebilir.

Evlenmeden önce eşler arasında belirli bir ilişki türü kurulur. Ancak bu ilişki eşler yeterince birbirini tanımadan kurulur. Ancak evlendikten hemen sonra kişilerin yaşam konteksi değiştiği için zorunlu olarak daha önceden kurulmuş olan ilişkide radikal bir değişiklik gereklidir. İşte bundan sonraki evlilik ilişkilerinin niteliğini bu radikal değişikliğe uyum sağlayıp sağlayamamaları belirler. Evlilik sürecinde eşlerin üzerinde anlaşmak zorunda oldukları belirli kurallar vardır.  Eşler bu noktalarda bir uzlaşmaya varmak zorundadırlar. Bu noktada çiftler farkında olsunlar ya da olmasınlar en çok anlaşmazlığa düştükleri konu eşlerden hangisinin orijin ailesinin yeni kurulan ailede örnek model olarak alınacağı meselesidir.

Kurallar konusunda çiftleri ve evlilik terapistlerini en çok uğraştıran şey hangi kuralların konulacağından ziyade kuralların kimin tarafından konulacağı meselesidir. Kısacası evlilikte çiftler buna benzer bir çok durumda bir anlaşmaya varmak zorundadırlar. Hal böyle olunca çiftlerin bazı konularda anlaşmazlığa düşmeleri ve çatışma yaşamaları kaçınılmaz ve doğaldır.

Çift ilişkisinde belirli bir sorun çıktığında belirli kurallar oluşur. Bunlardan birincisi eşlerin açık bir şekilde tartışabildikleri kurallardır. Örneğin erkek ayda birkaç kez erkek arkadaşları ile buluşup eve geç gelebilir. İkincisi ise eşlerin üzerinde açık bir şekilde konuşamadıkları kurallardır. Örneğin önemli konularda kocanın karısının görüşlerini alması vb. Üçüncü kural ise eşlerin kabul etmedikleri kurallardır. Bu üçüncü kural ancak dışarıdan bir gözlemci tarafından gözlenebilir. Örneğin kocanın karısına sürekli olarak saldırmaya hakkı varmış gibi davranması.
Evlilik sürecinde eşler birlikte yaşamlarını sürdürürken hangi kurallara uyacakları ve aynı zamanda bu kuralların kimin tarafından konulacağı konusunda bir anlaşmaya varmak zorundadırlar. Bu anlaşma evlilik ilişkisinde tüm diğer kuralların temelini oluşturur.

[related-posts]

Evliliğin ilk günlerinde eşler birbirlerine oldukça hoş görülü davranmalarına karşılık zamanla kimin neyi ne ölçüde kontrol etmesi gerektiği savaşına kaçınılmaz olarak girerler. Bu savaşım sürecinde birbirleri ile anlaşmazlıklarını çözerken hangi kurallara uymaları gerektiğini belirleyen kuralları koyarlar. Bir başka şekilde söyleyecek olursak çiftler kural koymanın kurallarını koyarlar. Örneğin çiftler belli bir konuda anlaşmak zorunda olamadıkları konusunda bir anlaşmaya varabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken ince nuans kurallar konusunda ki bu açıklamalardan evlilik ilişkisinin tümüyle kurallar ilişkisi olduğu sonucuna varılmaması gerektiğidir.

Evliliğin ilk başlarında hatta evlilik öncesinde eşler birbirlerinin hatalarını görür ve bu gördüklerinin birbirlerini incitmemek için birbirlerine söylemekten çekinirler. Evlilik süreci ilerledikçe bu durumlar kümülatif bir etki yaparak eşlerden birini patlama noktasına getirir ve eşler şiddetli bir kavgaya tutuşurlar. Bu kavgadan bir süre sonra uzlaşırlar. Ancak bu dargınlık döneminde eşlerden biri barışmak için kendinden çok büyük bir fedakarlık ta bulunur ve aşırı ölçüde ödün verirse bu durum eşler arasındaki çatışmanın tohumlarının ekilmesine yol açar. Ya da çiftler bu alanlarda hiç tartışmaz kafalarındaki düşünceleri bir birlerine açıkca söylemezler. Bu durumda da eşler birbirlerine yabancılaşabilir ve birbirbirinden soğur.

Çiftler arasındaki ferre anlaşmazlıklar çeşitli şekillerde gelişebilir. Burada birleştirici örüntü karı kocanın isteklerini birbirlerine açıkça ifade edebildikleri durumlarda çatışmaların çözümünün nispeten kolay olmasıdır. Karı koca isteklerini birbirlerine açıkça ifade edemiyorlarsa çatışmanın çözümü zora girer. Ör. kadın sevişmek ister ama bu isteğini eşine açıkça ifade etmek yerine kocasının bunu anlamasını ve teklifin ondan geleceğini ümit ederek kocasına arkasını dönüp yatar. Adam da tam tersi karısının onunla sevişmek istemediğini düşünebilir. O da sırtını karısına dönüp yatar. Eşler bu tür bir ilişki örüntüsü içinde zamanla ilişkide sevilmediklerini düşünmeye başlarlar.

Kaynak: Güldane KAVGACI Aile ve Evlilik Danışmanı

2 YORUMLAR

  1. merhaba sitenizi çok sık olmamakla bereber beğeniyle takip etmekteyim.
    sizden bir ricam olacak.
    bende kendi çapımda ufak bir wep sitesiyle uğraşıyorum.sizden ricam kullandığınız temayı nerden satın aldınız acaba bende satın almak istiyorum ‘da .şimdiden teşşekürler

CEVAP VER