Vazgeçilmez Ol

Evliliğin Erkekler Üzerindeki Etkisi: Evlilik Erkekleri Kibarlaştırıyor

Evliliğin erkekler üzerinde bir çok etkisi olduğu kuşkusuz bir gerçek. Tüm bunların yanında son dönemlerde yapılan bir araştırma yeni bir etkiyi daha ortaya çıkarttı. Evlenen erkekler kibarlaşıyor. İlk duyduğunuzda normalmiş gibi geliyor öyle değil mi? Ancak araştırma sonuçları bununla sınırlı değil. Devamı da var.
Michigan State Üniversitesi’nden S. Alexandra Burt ve iş arkadaşlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, 289 ikiz erkeğin 17 yaşından 29 yaşına kadar takip edildiği, bunların yarısından çoğunun tek yumurta ikizleri olduğu bildirildi.
Araştırmada, evlenenlerin daha çok kibar erkekler olduğu ve evlendiklerinde erkeklerin daha nazik olma eğilimi gösterdikleri gözlendi.

Hoşa gitmeyen özellikleri daha az olan erkeklerin, eninde sonunda evlenme olasılıklarının daha yüksek olduğu görülen araştırmada, evli erkekler arasında, suç işleme, yalan söyleme, saldırganlık gibi anti sosyal kişilik bozukluklarıyla özleştirilen kötü davranışlar gösterenlerde, başları bağlandıktan sonra bu davranışlarının azaldığı ortaya çıktı.

Burt, erkeklerin, evlendiklerinde daha az anti sosyal olduklarına dikkati çekti. Evlenen erkeklerin yaklaşık yüzde 60’ının 17 ila 20 yaşlarında daha az anti sosyal davranışlar gösterdikleri, 29 yaşına kadar evlenmeyenlerde bu tür davranışların görülme oranının ortalama olarak yüzde 1,3, bu yaşa kadar evlenenlerde ise bu oranın yüzde 0,8 olduğu belirtildi.

Sonuçları “Archives of General Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırmada ayrıca, tek yumurta ikizlerinden evli olanların olmayanlara göre daha az anti sosyal davranışlara sahip oldukları görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı