Evden Çalışarak Para Kazanmak

0
8

Son zamanlarda sürekli haberlerde internet sitelerinde karşılaştığımız bir durum bu. Herkes “evden çalışmak” konusunda bir şeyler söylüyor. Kimileri harika bir uygulama derken kimileri de iş verimliliğinin yeterli düzeyde sağlanamayacaığnı söylüyor. Düşünün ki bir firmanın müşteri hizmetleri departmanında gelen telefon çağrılarını yanıtlamak ile görevlendirildiniz sizce de her gün işe gitmek yerine bu hizmeti evinizde vermek daha kolay değil mi? Yakın bir gelecekte evden çalışanların sayısında hızlı bir artış olacağı konusunda sizi şimdiden bilgilendirelim. Sadece   konusunda değil aynı zamanda eğitim konusunda da bu esneklik yakın bir gelecekte hayatımızın içerisine girekcetir. Erkekgozuyle.com olarak evden çalışmanın kişiye ne gibi olumsuz etkileri olabilir sorusuna yanıt aradık. Şimdi sizleri bu yazı ile birlikte bırakıyoruz.

1. Çalışma zamanlarının belirsiz olması

Belirsizlik insanı çok da mutlu eden bir şey değil. Bir programımız olmadığı sürece tembel ve düzensiz olmaya eğilimliyiz. Eğer bir çalışma programınız yoksa dikkatinizin dağılması ve başka işlerle meşgul olmanız an meselesi. Tabii ki evden çalışanlar için çalışma programı düzenli bir işte çalışanlara nazaran daha rahat olabilir. Örneğin her gün işe başlama saatiniz 8 buçuk-9 değil de 10 olabilir. Fakat mutlaka bir programınız olmalı.

2. Erteleme

Aslında erteleme evde çalışmaktan kaynaklanan bir özellik değil ama yine de bir etkisi olduğunu zannediyorum. İngilizce’de ‘procrastination’ adı altında geçen erteleme kavramı yapılması gereken işlerin sürekli olarak ileri bir tarihe ertelenmesine karşılık geliyor. Tabii bu dönemde yapılmaması gereken ne kadar iş varsa bir anda çekici hale geliyor, örneğin evi temizlemek, bilgisayarınızdaki dosyaları düzenlemek gibi. Erteleme alışkanlığı ucu açık, belirsiz bir iş yapmaktan veya mükemmeliyetçilik yüzünden bir işe başlayamamaktan da kaynaklanabiliyor.

3. Hareket eksikliği

İşiniz bilgisayar başında. Kendinizi kaptırırsanız saatlerce hareketsiz oturabilirsiniz. Bir de faturaları internet üzerinden ödüyor, hatta yemeğinizi veya yemek malzemelerinizi internetten sipariş ediyorsanız. Yeterince hareket ettiğinize emin olmak için de bir program yapmak şart. Örneğin her sabah çalışmaya başlamadan önce evden dışarı çıkıp yürüyüş veya koşu yapmak faydalı olabilir.

4. İletişim eksikliği

Evden çalışmak = İş arkadaşı eksikliği. Arkadaşlarınızı görmek için zaman ayırmak ve plan yapmak şart!

5. Cabin Fever sendromu

Bir mekanda uzun süre kalmaktan ötürü duyulan sıkıntıları özetleyen bir sendrom. Bunlar arasında aşırı uyuma, paranoya, yağmurda/karanlıkta bile birden dışarı çıkma arzusu, unutkanlık bulunuyor. Bu sıkıntılardan kurtulmak için DIŞARI ÇIKMAK gerekiyor. Doğayla iletişim haline geçmek iyi geliyor. Evde kaldıkça evin insanı içine çektiği söylenir. Teknolojinin gelişmesi de bunu desteklediğinden dikkatli olmak şart.

Evden çalışmak harika demeden önce bir kez daha düşünün. Elbette olumlu tarafları çok, ama disiplin normal bir işe göre çok daha fazla şart. Ve bu disiplin içinizden gelmek zorunda…

CEVAP VER