Sağlıklı YaşaSpor ve Fitness

Evde Vücut Geliştirme Yöntemleri

Vücut geliştirme her erkeğin hayalidir. Ama çoğu erkek gerekli zamanı ayıramadığı için spor salonlarına gidemez.Spor salonları yerine eviniz de yarım saatinizi ayırarak ta sağlık ve güçlü bir vücuta sahip olabilirsiniz.

Öncelikle işe dumbell satın alarak başlamalısınız. Farklı ağırlıklarda ucuz fiyatlarda dumbell bulmak mümkün. 50kg-60kg arasındaysanız 3kg, 56kg-65kg arasındaysanız 5kg, 66kg ve üstü iseniz 8kg bir dumbell işinizi fazlasıyla görecektir. Sakın ama sakın kilonuza uygun olmayan daha ağır dumbellları kullanmayın. Bizde 55kg olan birinin 5kg yada 8kg kaldırabildiğini biliyoruz. Ama yanlış ağırlık varolan kaslarınızında erimesine yol açar.Sıra geldi nasıl çalışacağınıza.

Öncelikle ön kol kaslarından başlayalım.Dumbell’ı sağ elimize alalım ve kolumuzu gövdemize yapıştıralım.Eğer bunu yapmassak ön kol kaslarımızla birlikde omuz sırt hatta karın kaslarımızda çalışır ve istediğimiz performansı alamayız.Şimdi dumbell’ı omuzumuza kadar yavaşca çekelim ve nefes alarak kolumuz 135 derece açı alana kadar indirelim.Ardından dumbell’ı nefes vererek omuzumuza kadar yavaşca çekelim.Unutulmaması gereken dumbell’ı indirirken nefes almak, kaldırırken nefes vermektir.Nefes güzargahını ayarlayamassak kaslarımıza oksijen gitmez ve bosuna yoruluruz.Bu işlemi 10 defa yapın.30 sn kadar dinlendikden sonra sol kolunuzla 1 set daha çalışın.Böyle devam ederek tek kol için 5 set tamamlayın.Böylelikle 10 set, her sette 10 hareket olmak üzere tam 100 kere kaldır indir yaptınız.Bu işlem sırasında başınız dönerse vücudunuzda karıncalanmalar olursa, kaslara pompalanan kan miktarından dolayı diger organlarınız kansız kalmış demektir.Bu durumda hemen ara verin.

Sırada arka kol kasları var.Yatağınıza uzanın ve sağ elinize dumbell’ı alın. Ardından kolunuzu gövdenize 90 derece açı yapacak şekilde kaldırın ve nefes alarak yüzünüze kadar indirin.Nefes vererek kaldırın.Bu işlemide 10 defa tek kol için 5 set olmak üzere tekrarlıyın.Bittiğinde farkında olmasanızda sizde bitmiş olmalısınız.Bir gün için yeterince çalıştınız bence günün kalanında dinlenin.

Bir gün sonra göüs kaslarınızı çalıştıralım.Göüs kaslarını çalıştırmak çok basittir ve 1-2 hafta içinde gözle görülür bir biçimde gelişir.Öncelikle yere uzanın.Yere uzanın dememin sebebi yere uzandıkdan sonra 1 kolunuzu yana doğru açmanız gerekecek.Yatağınız çift kişilikse bu işlemi yatakdada yapabilirsiniz.Yere uzanın ve sağ elinize dumbell’ı alın.kounuzu yana doğru açın.Ardından nefes vererek göüsünüze 90 derece açı yapana kadar kaldırın, nefes alarak dumbell yere değene kadar indirin.Bu işlemi 10 kere, tek kol için 5 set olana kadar yapın.

Şimdide sırt kasları var.Yani size geniş bir vücut kazandıracak olan kaslar.Sırt kaslarını çalıştırmanın en basit yöntemi ters şınav çekmektir.Bu hareket göründüğündende zordur.Ama normal şınavdan daha basit olduğunu belirtebilirim.Bir sandelye alın ve sandelyeye arkanızı dönerek kollarınızı sandelyeye koyun.Ardından Başlayın şınav cekmeye.Kemiklerinizde agrı olduğunu hissederseniz pozisyonunuzda bir hata vardır.Bu pazisyon kişilere göre değişeceğinden bu konuda bir bilgi vermek güç.Siz deneme yanılma yolu ile kendinize en uygun pozisyonu bulmalısınız.Ters şınav hereketini 5 kere, toplam 5 set yapın.

Size söyliyebilceklerim bu kadar.Eğer ayak, bacak kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız sabah koşusu cok yararlı olarcaktır.Ayrıca sabah koşusu cigerlerinizin kapasitesinide artıracağından sizin için cok kolaylıklar sağlıyacaktır.Kesinlikle öneririm sabah koşusunu.Karın kaslarınız içinde günde 15 kere 5 set mekik çekmeniz yeterli olacaktır.

Tabiki vücut geliştirmenin en önemli unsurlarından biride diyet.Diyet, zayıflamak için yapılmış yemek programı kesinlikle değildir.Diyet, kişiye özel yemek programıdır.Kilo almak içinde diyetlere başvururuz.Bunu unutmayın.Belirtmeliyimki yemek yedikden 1 saat sonra spora başlamalısınız.Çünkü yemek yediğinizde kan midenizde toplanır ve siz spor yaptığınızda kaslara fazla kan pompalanamıyacağından performans almanız söz konusu bile olamaz.Set aralarındada kesinlikle ne su nede yiyecek yemeyin.O günkü spor programınız bitdikden 20 dk sonra yemek yemek en mantıklısı olacakdır.

Benim size önerim hem maliyeti düşük olması hemde her zaman bulabilceğiniz karbonhidrat ve protein deposu olan makarnadır.İştahsız olsanızda yukarıdaki programları uygulamanızın ardından kesinlikle 4 tabak makarna yiyebilirsiniz.Kendimden örnek verirsem eğer, 49kg, 1,76 boyu olan biriydim.Sağdece akşam yemeği yesem yetiyordu.Spora başladıkdan sonra 9 tabak makarna yediğimi biliyorum.Abartmıyorum tam 2 tencere makarnayı yarım saatlik çalışmamın sonunda yedim.Ve 3 haftada 7kg aldım.Ev ortamında çalışmak istediğinize göre düşük maliyetli ama besleyici bir diyet istersiniz diye düşünüyorum.Dediğim gibi makarna yiyin.Yumurta mutlaka olsun.Süt için uyumadan önce.Hergün 10 tane ceviz yiyin.Ceviz protein deposudur kaslarda proteinden oluşmaktadır.Yoğurt, peynir eksik olmasın.Pirinç pilavıda çok faydalı bir besindir.Özellikle göüslerinizin gelişmesine katkısı büyükdür.Maliyeti arttırmak gerekirse balık özellikle konserve ton balıkları her gün 1 konserve (100g) ton balığı yemeniz kaslarınıza büyük katkıda bulunacaktır.Beyaz et ve mayonezde faydalı olacaktır.Tabiki vazgeçilmez olan meyve ve sebzeler her türlü meyve ve sebze size faydalı olacaktır.Muzun size faydası diğer meyvelerden daha fazladır unutmayın.Eğer kiloluysanız ve kas yaparak kilo vermek istiyorsanız ceviz,meyve ve sebze yiyin. sadece spordan sonra az ama besleyici olan yiyecekleri yemeniz öneririm.Ekmekden uzak durmanız unutulmaması gereken bir nokta.Zayıf arkadaşlar ise kesinlikle boş durmasın her saat başı atıştırmanız bile zararsızdır.Çok çabuk ve sağlıklı bir şekilde kilo alacağınıza garanti verebilirim.

Tabiki dinlenme ve uyku bilinmesi gereken önemli bir konu.Günde en az 10 saat uyumaya özen geösterin.Çünkü kaslar çalışırken değil uyurken gelişir.Bunun için protein deposu sütü uymadan önce içmeniz faydalı olacaktır.Kendinize bir program ayarlayın.Mesela ben pazartesi ön ve arka kol kasları, salı göüs ve sırt kasları, çarşamba dinlenme, perşembe ayak ve bacak kasları, cuma karın ve bilek kasları, cumartesi omuz kasları, pazar dinlenme gibi bir program hazırladım ve çok iyi sonuçlar alıyorum. 2 ay oldu spora başlayalı tam 9 kilo aldım.Tahminim bu 9 kilonun 8,8 kilosu kasdır.

Benim size kendi tecrübelerim ve araştırmalarım sonucu sunduğum bilğiler bu kadar.Unutmayınki zamanınız ve azminiz varsa 6 ay içerisinde gercekden kaslı bir vücuda sahip olabilirsiniz ve sizin içinizden vay be diyerek baktığınız o sportif kişiler size bu adam benden dahamı iri acaba diye içlerinden düşünebilir

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu