Spor ve Fitness

Evde Arka Kol Kası Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak her erkeğin hayalidir. Biz erkekler kas geliştirirken ilk önce kollara bakarız. Özellikle ön kol ve arka kol kasımız geliştiğinde kendimizin geliştiğini hissederiz. Arka kol kasları, kolları gösteren en önemli kaslardır. İyi bir trisepse sahipseniz kollarınızı da o kadar güçlü hissedeceksiniz.

Arka Kol (Triseps) Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Arka kol triseps çalışmadan önce mutlaka ısınma antrenmanı yapmalısınız. Evde basit hareketlerle ısınmak mümkün. Isındıktan sonra ise açma-germe hareketlerini mutlaka yapmalısınız.

Arka kol kası çalışırken yapılabilecek en basit çalışma; çalışacağınız kolunuza ağırlığı alıp yukarı doğru tam dik konumda tutun. Daha sonra sadece dirseklerinizi hareket ettirerek aşağıya doğru kolunuzu yavaşça indirin ve aynı şekilde kaldırın. Bu hareketi 3 set yapın. 1. sette 10 tekrar, 2. sette 8 tekrar, 3. sette 6 tekrar yapın. Kuvvetlendikçe ağırlık ve set sayısını ayrıca tekrar sayılarını da yükseltebilirsiniz.

İkinci ve en önemli çalışma ise iki adet çekyatı aralarında yaklaşık 1 metre olacak şekilde karşı karşıya konumlandırın. Karşınızdaki çekyata topuklarınızı koyun, diğer çekyata ise ellerinizi geriye doğru atarak avuç içlerinizi koyun. Bu şekilde yavaş hareketlerle aşağı inin ve aynı şekilde kendinizi yukarı kaldırın. Kası hissetme şiddetiniz arttıkça kaslarınız daha iyi çalışacaktır. Bu hareketi de 3 set yapın. Daha ağır çalışmak için bacaklarınızın üstüne ağırlık koyabilirsiniz. Eğer ağırlıkla çalışırsanız ağırdan hafife doğru çalışın. Örneğin; bacağınızın üstünde ağırlık varken yeterli tekrar sayısına ulaştığınızda ağırlığı indirin ve hiç dinlenmeden devam edin. Arka kol kaslarınız maksimum düzeyde çalışacaktır.

Evde spor yapmak istemiyorsanız bile günlük 200 mekik hareketi ve 200 şınav hareketi yapmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka spor yapın. Sporun yeri ve zamanı olmadığını da aklınızdan çıkarmayın.

[related-posts posttype=post]

Bunlara da göz atın

Bir Yorum

  1. Kolları gösteren kas arka kol kasıdır. En çok triseps çalışıyorum. Hocamın yazdığı programa harfiyen uyuyorum şu an gözle görülür bir değişme var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu