Spor ve Fitness

Esneme Hareketlerinin Faydaları

Esnama hareketleri vücudumuzun daha zinde kalması açısından önemlidir. Vücudumuzdaki kanın damarlarımızda daha rahat dolaşmasını sağlar. Bu ise bize her daim zinde tutar.

 

Isınma
Isınma hareketleri her zaman yapacağınız egzersiz için kaslarınızı hazırlıyor.

Ancak durağan esneme hareketlerinden kaçının (ayak parmaklarınıza uzanıp öylece durmak gibi); çünkü bu gücünüzü %7’ye kadar azaltabilir ve bu, egzersiz yaparken isteyeceğiniz en son şey olmalı. Yapacak olduğunuz egzersizlerin hemen hemen aynısı olan hareketli esnemeleri tercih edin. Bunu yapmak için, her bir egzersiz öncesi fazladan hafif setler ekleyin ve vücudunuzu mümkün olduğunca esneterek hareket tekrarlarını tam olarak yapın. Parmak uçlarınıza kadar, %2–5 oranında daha fazla ısınmış olacaksınız.

Egzersiz Esnasında
Esneme hareketleri genellikle egzersizin sonuç alınmayan kısmı olarak düşünülse de, düzenli olarak egzersiz yapan tedavi ettiğim hastalarımın büyük bir kısmı esnemeyi yapmamaktadır. Bağlantıyı fark ettiniz mi? Doğru esneme hareketleri daha iyi çalışan kaslar için son derece önemlidir ve setler arasındaki esneme hareketleri, kaslarınızın hak ettiği muameleyi sağlayacaktır. Her zaman çalıştırdığınız kasların karşısında olan kasları esnetin. Örneğin; sırtınızı çalıştırıyorsanız setler arasında dinlenirken göğsünüzü esnetin.

Gevşeme Egzersizleri
Durağan esneme hareketlerini gevşemeye bırakın, kaslarınız ısınacak, daha esnek ve daha az gergin olacak. Kas dengesizlikleriyle savaşmak ve daha az hasarla bitirmek için, her bir pozisyonu 15–30 saniye koruyarak, egzersizlerden sonra tüm kaslarınızı durağan bir şekilde esnetin. Bu, hareketlerinizi yaparken daha çok esneyebilmenizi sağlayacak ve bir sonrakinde daha fazla kas lifi çalıştırıp, kaslarınızı daha az çabayla daha büyük ve güçlü yapacaktır. Üstelik bir kemik uzmanına para ödemekten de kurtulacaksınız.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu