Eski Sevgili Unutulur Mu?

0
12

Eski sevgiliyi unutmak herkesin başarabileceği bir şey değilir. Tüm yaşananları bir kenara atan ve hayata yeni bir pencereden bakabilmeyi başaranların sayısının oldukça az olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Yeni bir ilişkiye başlarken aklınızda eski sevgiliye dair hiç bir şey kalmalı. Kafanızı kurcalayan en ufak bir soru işareti bile ileride sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Üstelik bu yeni sevgilinize de haksızlık olacaktır.

Tabii eski sevgiliyi unutmak, belki çoğu insan için onu tamamen hayatından çıkarmak anlamına gelmiyordur. “Arkadaş kalmak” diye bir şey de var hayatta, değil mi? Bunun bir ilişkiyi bitirme kararı alır almaz hayata geçmesi pek gerçekçi görünmese de biraz zamana bırakarak durumu değerlendirebilir ve kendinizi buna hazır hissettiğinizde eski sevgilinizle ya da eski eşinizle hayatınıza arkadaş olarak devam edebilirsiniz.

Nasıl arkadaş kalınır? 

Gönül yaranızı sarmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Bu süre, elbette kişiden kişiye, ilişkiden ilişkiye değişir. Kendinizi hala yaralı hissediyorsanız, beklemeye devam etmelisiniz.

Elbette sevgili ya da eş, insanın hayatındaki en önemli sırdaştır. Onu kaybetmek, bu sırdaştan da olmak anlamına gelir. Ancak ayrılık sonrası kendinize yeni bir sırdaş bulmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. En azından olur olmadık zamanda, ayrıldığınız kişiye telefon etme dürtünüze engel olacaktır.

Arkadaş olmaya çalışmak gerçekten istediğiniz bir şey mi ya da hem siz hem de eski sevgiliniz için iyi bir şey mi, buna karar verin. Siz ya da eski sevgiliniz bir arkadaşlığa hazır değilseniz, zorlamamalısınız. Şimdi arkadaş olamayacak olmanız, ileride de arkadaş olamayacağınız anlamına gelmez.

Yeni bir ilişkiye başlamışsanız, eski sevgiliyle görüşmek yeni sıkıntılara davetiye anlamına gelir. Büyük kıskançlık kavgalarının başlangıcı da olabilir. Eski sevgilinizle duygusal bağını atabilmeyi başarmış şanslı azınlıktansanız ve gerçekten arkadaş olduğunuza inanıyorsanız, onu yeni sevgilinize arkadaşınız olarak tanıtabilirsiniz. Belki geçmişten bahsetmemek, arkadaşlığınızın kökenini sohbet konusu haline getirmemek en iyisi. Tabii şundan da emin olmalısınız ki, eski sevgiliniz-yeni arkadaşınız da sizinle sadece arkadaş kalma konusunda kararlı gözüküyor olmalı. Sizi, yeni ilişkinizden caydırmaya, yeni sevgilinizle aranızı bozmaya çalışması ve kıskanç tavırlar takınması, arkadaşlığının inandırıcılığı konusunda size ipucu verecektir.

Söz konusu olan kişi, eski koca ise ve arada da bir çocuk varsa, arkadaş olmak ya da en azından arkadaş gibi bir araya gelmeye çalışmak bir zorunluluktur. Ne de olsa eşler birbirlerinden ayrılsa da anne babalıktan istifa edemezler. Bir çocuk için de anne ve babasını bir arada görmek mutluluk vericidir. Bu nedenle eski eşinizle, geçmişte her ne yaşamışsanız hatırınızdan çıkarmaya, kin gütmemeye, en azından birlikte zaman geçireceğinizde iyi geçinmeye gayret etmelisiniz. Yeni sevgiliniz ya da yeni eşinize de daha ilişkinin başından bu durumu kabullenmesi konusunda açık olmalısınız. Bu görüşmelerin zorunlu olduğunu, ama aranızdaki bağın duygusal olmadığını anlatabilmelisiniz.

CEVAP VER