Erkeklerin İzlemesi Gereken Filmler

0
8

Her erkeğin mutlaka izlemesi gereken filmler listesi burada. Her sahnesi heyecan ve aksiyon dolu bu filmleri izlediğinize pişman olmayacaksınız. Şimdi en iyi 15 listesine göz atma zamanı.

1- Baba (1972)

Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı film dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

2- Kirli Harry (1971)

Don Siegel’in yönettiği filmin başrolünde Clint Eeastwood oynamıştı. “Dirty Harry”çok tutulup kısa sürede bir kült film haline gelince arkasından dört “Kirli Harry” filmi daha geldi. Hepsinin başrolünde yine Clint Eastwood yer aldı.

3- Sıkı Dostlar (1990)

Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı, başrollerinde Joe Pesci, Robert Deniro ve Ray Liotta’nın yer aldığı film 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterildi, Joe Pesci en iyi yardımcı aktör dalında ödül aldı.

4- Matrix (1999)

Matrix üçlemesinin ilk filmi. And ve Larry Wachowski kardeşlerin yarattığı ‘Matrix’ 363 milyon dolara mal oldu. Keanu Reeves, Laurence Fishburne ile Carrie-Anne Moss’un başrolünü üstlendiği film, bilgisayar teknolojisinin son olanaklarıyla çekildi.

5- 300 Spartalı (2006)

Ünlü yazar Frank Miller’in aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye aktarılan ve MÖ 480’de Yunanistan’daki Termofil Dağ Geçidi’nde, Sparta Kralı Leonidas komutasındaki 300 askerin, 120 bin kişilik Pers ordusuna 3 gün boyunca direnişini konu alan film tüm dünyada tartışma yaratmıştı. Ancak kısa sürede gişe hasılatı kırmaya başarmıştı.

6- Dövüş Kulübü (1999)

Yönetmenliğini David Fincher’in yaptığı, başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı film erkeklerin en çok sevdiği filmlerden.

7- Cesur Yürek (1996)

Mel Gibson’un başrolünü oynayıp yönettiği film, William Wallace adlı İskoç bağımsızlık mücadelesi liderinin yaşam öyküsünü anlatıyor. En iyi film olarak seçilmesinin yanı sıra aralarında en iyi yönetmen ödülünün de bulunduğu dört Oscar’a değer görülen film, üç Bafta ödülü de aldı. Gibson, aynı film nedeniyle en iyi yönetmen dalında Altın Küre’ye değer görüldü.

8- Yaralı Yüz (1983)

Al Pacino’nun unutulmaz filmlerinden biri.

9- Terminatör (1984)

James Cameron’un yönetmen koltuğuna oturduğu filmin başrolünde Arnold Schwarzenegger yer alıyordu.

10- Zor Ölüm (1988)

Zor Ölüm efsanesinin başladığı ilk film. Başrolünde Bruce Willis’in oynadığı film geniş bir hayran kitlesine sahip.

11- Gladyatör (1998)

Ridley Scott’ın destansı Romalı Gladyatör’ün öyküsü 2001 yılında büyük başarıya ulaştı. Tuzağa düşürülen Romalı general Maksimus’un, imparator tarafından öldürtülen ailesinin intikam mücadelesi, eski general, yeni gladyatörü canlandıran Russel Crowe’a en iyi oyuncu, filme de beş Oscar ödülü kazandırdı. Film dört Bafta ve iki Altın Küre ödülüne de değer görüldü.

12- Rezervuar Köpekleri (1992)

Quentin Tarantino’nun ilk filmi çeşitli festivallerde 6 ödül aldı ve kült filmlerinden biri olarak adını sinema tarihine yazdırdı.

13- Affedilmeyenler (1992)

Yönetmenliğini Clint Eastwood’un yaptığı aynı zamanda oynadığı filmde, Gene Hackman, Morgan Freeman gibi usta isimler de yer aldı.

14- İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) filmleriyle başlayan üçlemenin sonuncusudur. Clint Eastwood bu filmde Golden Laurel ödüllerinde en iyi aksiyon performansı dalında ikinciliğe layık görülmüştü.

15- Rocky (1976)

İlki 1976’da çekilen, 6 filmden oluşan bir sinema filmi serisidir. Başrolde, senaryosunu da yazan Sylvester Stallone oynadı. Film, 1977’de aday olduğu 10 daldan en iyi film, en iyi yönetim ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar aldı.

CEVAP VER