Erkeklerin Bakım Sorunlarına Pratik Çözümler

0
8

Cilt sorunları nasıl çözülür?

Erkeklerin vücut bakımlarında dikkat etmesi gerekenler.

Genel vücut bakımına dair pratik çözümler.

Soğuğa, sıcağa ve dış etkilere karşı hassas bir cilde sahipse
Erkeklerin cildinin sert ve yıpranmış olduğu kanısı oldukça yanlıştır. Aslında çoğunun cildi kadınlardan daha hassas olabilir. Erkeklerin cildi soğuktan, hava kirliliğinden, güneş ışınlarından ve günlük tıraş ritüelinden dolayı bir hayli yıpranır. Ona, doğal ve organik cilt bakım ürünleri alabilirsiniz.

Eski akne izleri kendine olan güvenini sarsıyorsa
Ergenlik yıllarından kalma sivilce izleri derin ve sayıları fazlaysa, lazer veya kimyasal peeling yöntemi uygulanabilir. Bu izler görünür ancak derin değilse, erkek arkadaşınız herhangi bir cilt bakım merkezini ziyaret edebilir ve daha hafif terapiler deneyebilir. Ayrıca cilt yüzeyinin pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayan kozmetik dolgu maddeleri ve peeling ürünleri de bu izlerin silinmesinde oldukça faydalıdır.

Yanaklarındaki damarlar çatlıyor veya kızarıklık varsa
Bunun sebebi, yanaklarda ve burun kısmında görülen bir deri hastalığı olan rosacea olabilir. Bu kızarıklığı azaltma yolları çok çeşitlidir. Öncelikle ciltte kızarıklığı tetikleyebilecek ürünlerden kaçınılmalı (Örneğin sabunla yıkamak, sert tıraş köpükleri ve bazlı tonik veya aftershave kullanmak). Ayrıca çok sıcak veya çok soğuk havalara, baharatlı yiyeceklere kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Erkek arkadaşınıza, cildinin hassaslaştığını hissettiği zamanlarda hafif formüllü yüz spreyleri kullanmasını önerin. İçeriğinde sabun bulunmayan bir yüz temizleyicisiyle cildini temizlemesini ve tıraştan sonra rahatlatıcı bir serum uygulamasını sağlayabilirsiniz.

Sırtındaki akne sayısı günden güne artıyorsa
24 yaşına gelen kişilerin yüzde 90’ının cildinde akne belirtisi görülmeye başlar. Yüzden sonra aknenin en sık görüldüğü yer, sırt bölgesidir. Bunun sebebi, yağ bezlerinin bu bölgede yoğun olarak bulunmasıdır. Ayrıca bu bölge sürekli giysiyle örtülü ve ulaşılması zor olduğu için sırtta akne belirtileri olmaması neredeyse imkansız diyebiliriz. Bu oluşumu engellemek için sevgilinizin alfa ve beta hidroksi asit içeren vücut peeling’i kullanması gerekiyor. Alfa hidroksi asit cildi ölü hücrelerden arındırıp gözenekleri açarken, beta hidroksi asit antibakteriyel içeriği ile gözeneklerde biriken yağı temizleyerek akne problemini çözer.

Fazla testosterondan dolayı tüyleri sert ve sık çıkıyorsa
Erkek bünyesinde bulunan testosteron hormonu kadınlardakinden fazla olduğu için, tüyleri daha fazla ve daha koyu olarak çıkar. Ancak bu tüylerden kurtulmanın yolları var:

Lazer Epilasyon: Erkekler genelde sırt, göğüs ve bacaklar gibi vücutlarının geniş bölgelerine lazer epilasyon yaptırmayı tercih ediyorlar. Bu işlem tüy kökünün yok edilmesi biçiminde çalışıyor. Yalnızca koyu renk tüyler üzerinde etkili oluyor.

Ağda: Bu yöntem tüyleri kökünden alıyor ve tüylerin çıkma süresi sekiz haftayı bulabiliyor. Bu işlemi uygulayabilmek için tüylerin en az iki milimetre olması gerekiyor.

Tüy dökücü ürünler: Bu kimyasal ürünlerin kullanımı oldukça kolay ve tüylerin çıkmasını bir hayli geciktiriyor.

Karın, bel ve meme bölgesi çok yağlıysa
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güner bu sorunun çözümünü şöyle anlatıyor: “Erkeklerde özellikle karın, bel ve meme bölgesinde yağlanma problemi çok yaygın. Buna bağlı olarak yağ alma ameliyatları da çok sık başvurulan yöntemlerden. Erkeklerde bu operasyon için yüz, yanak, gıdı, boyun, burun kenarları, meme, üst kol, sırt, yan karın, göbek üstü, bel ve genital bölge en sık uygulama alanlarıdır. Bu operasyonda alınan yağların bir kısmı yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde, dudak, çene, elmacık kemikleri dolgunlaştırmada kullanılabiliyor. Operasyon sonrası bir-iki hafta hasta bandaj ve korse kullanıyor. Beş gün sonra yıkanabiliyor. Şişlikler bir ay kadar sürüyor, morarma ya hiç olmuyor ya da en fazla 15 gün sürüyor. Bunlara rağmen hasta, operasyondan birkaç gün sonra işinin başına dönebiliyor. Başvuranların büyük kısmı yıllardır her türlü diyet ve egzersize rağmen yok olmayan, olsa da 1-2 kilo alma ile yeniden oluşan bölgesel fazlalıklardan şikayet ederek geliyorlar.

Solunum problemi varsa ya da burnu biçimsizse
Erkeklerde en sık uygulanan operasyonlardan biri de burun ameliyatları. Burun operasyonu için doktora başvuran erkeklerin çoğunda solunum yolu problemlerine de rastlanıyor. Bu sorun özellikle gece uykusunda nefes alırken daha fazla rahatsız ediyor ve horlamaya sebep oluyor. Bu şikayetle gelen hastanın solunum problemi olup olmadığına bakılıyor ve ardından estetik açıdan analizi yapılarak en uygun operasyon şekli belirleniyor. Modern burun estetiği ameliyatlarında amaç, operasyon sonrasında daha sağlam, daha güçlendirilmiş kemik ve kıkırdak yapıları bırakabilmek ve mevcut olanı da desteklemek. Çoğunlukla fazla acılı olmayan bu ameliyatta, ilk 48 saat göz kapakları şişebilir. Ancak ağrı olmaz. Ameliyattan birkaç saat sonra bandajlar çıkarılır. İlk gün buz kompresi uygulanır, buna ikinci gün de devam edilir. Bir sorun yoksa çoğunlukla alçı 5-6 gün sonra çıkarılabilir.

CEVAP VER