Erkeklerde Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

0
9

Saç dökülmesi çağımızın en çok dile getirilen problemlerinden birisi. Özellikle erkeklerde görülen bu problemi önlemek adına hemen her gün çeşit çeşit ürünler çıkartılıyor. Kimyasal maddeler kullanılarak üretilen ilaçların büyük bir bölümü saçları onarmak yerine daha da döküyor. Az da olsa bazı markalar saç dökülmesini önlemekte başarılı. Saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız, doğal maddeleri  kullanarak düzenli bakım yapmanız yeterli olacaktır. Doğal bir bakım için gerekenler ise şöyle;

Saç dökülmesine karşı bu ürünleri kullanan kişilerin sadece %1′i bu ürünlerden fayda gördüklerini belirtmekteler. Takdir edersiniz ki bu oran hiç de tatmin edici değil.

Saç dökülmesinin çaresi demek ki sadece bu ürünleri kullanmak ile olmuyor. Bu yüzden saçların zayıflayarak dökülmesinin önüne geçmek için önerilen bazı doğal yöntemleri de bilmekte fayda var.

Yapılan araştırmalarda saç dökülmesine ve dolayısıyla kelliğe neden olan bir hormon olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu hormon DHT (dihidrotestteron) olarak adlandırılmıştır. DHT ile mücadelede vücudun iç etkenlerinin yanı sıra dış etkenler de rol alır. Aşağıda üç ana başlık altında yer verdiğimiz çözümler bu hormonla mücadelenizde umarım size yardımcı olur:

1. Beslenme

Doğru ve sağlıklı bir beslenme, saçımızın sağlıklı uzamasına etkisi olan vitamin ve minerallerin vücuda alınması için gereklidir. Saç sağlığı için önemi bulunan mineral ve vitaminlerin en önemlileri:

– Biotin
– Çinko
– Sülfür
– Potasyum
– A vitamini
– C vitamini

2. Egzersiz

Yaşam kalitenizi de arttırmanın bir numaralı yolu olan egzersizler, optimum sağlık dengesini yakalamasının yanında steroid metabolizmasını da düzenlemesi sayesindesaç sağlığı için büyük önem taşır. Düzenli

egzersiz yapmak fazladan salgılanan hormonlardan kurtulmanızı sağlar. Bu da saçın daha kalın ve dolgun olmasını ve saç büyüme döngüsünün sağlıklı şekilde işlemesini sağlar.

3. Et Tüketimi

Kırmızı et, özellikle de tavuk eti hayvanların büyümesini sağlayan hormonları yüksek oranda içerir. Bu hormonlar insan vücudunda ise daha fazla DHT salgılanmasına neden olur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi DHT hormonu kadın ve erkeklerdeki saç dökülmelerinin %90′ından sorumludur. Saç dökülmesinin genetik olduğu tezi de vücutta normalden daha fazla DHT hormonu salgılayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalardan edinilmiş bir bilgidir.

CEVAP VER