Erkeklerde Meme Kanseri

0
9

Meme kanseri sadece bayanlarda görülen bir hasatlık değildir. Bayanlarda görüldüğü sıklıkla olmasa da erkeklerinde bu hasatalığa yakalanma durumları söz konusunudur.Türkiye’de yeteri kadar istatiksel veri olmadığı için Türkiye’deki erkeklerde meme kanseri rakamları kesin olarak bilinmiyor. Fakat Amerika’da her sene1500 erkek meme kanserine yakalanıyor.

Meme kanserine yakalanan erkeklerin kız çocuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat artış gösteriyor.Meme kanseri erkeklerde kadınlara oranla daha az görülür. Erkek meme kanseri bütün meme kanseri vakalarının yüzde 1’ini oluşturuyor. Görülme sıklığı coğrafi olarak farklılık gösteriyor. Amerika’da her sene 1500 erkek bu rahatsızlığa yakalanıyor. Bu sayı erkeklerde görülen bütün kanserlerin %1’inden azını oluşturuyor. Türkiye’de yeterli veri olmadığı için gerçek rakamlar bilinmiyor.

Yüksek seviyede ve uzun süreli östrojen hormununa maruz kalmak, düşük androjen hormonu, bu durumlar karaciğer sirozu, testis rahatsızlılklarında ve bir sebeble östrojen hormonu alınması sebebiyle meydana gelir.Ailede meme kanseri durumu varsa riski artar. Bu rahatsızlık tanısını alan erkeklerin kız çocuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat artar.

Erkek meme kanserinde rahatsızlığın seyri kadın meme kanseriyle aynıdır. Memede, koltuk altında şişme ve sertlik, memenin üzerinde kızarmalar, meme başında içeri çekilme ağrılardır.

Erkek Meme Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür

Erkek meme kanseri en fazla 60 yaş civarında görülmektedir.

Erkek Meme Kanseri Seyri

Erkek meme kanseri hücre tarzı ve özellikleri kadın meme kanseriyle aynıdır. Yapılmış araştırmalara göre genellikle erkek meme kanseri kadın kanseriyle karşılaştırıldığı zaman daha hızlı seyreder. Bunun sebebi erkeklerde tanının geç ilerlemiş dönemlerde konmasıdır.

Tedavisi kadın meme kanseri tedavisiyle birebir aynıdır. Memenin alınması cerrahi tedavi olarak yapılır. Erkeklerde memede ozmetik kaygı bulunmadan meme koruyucu cerrahiler tercih edilmemesi gerekir. Cerrahi tedavi ile tamamlayıcı olarak rahatsızlığın evresine bağlı olarak ışın tedavisi, kemoterapi ve hormon terapi tedaviye eklenir.

CEVAP VER