Erkeklerde Kasık Ağrısının Nedenleri

3
13

Erkeklerin en büyük sorunlarından biride kasık ağrısıdır. Bu tarz durumlarda ilk başvurmanız gereken yer kesinlikle konunun uzmanı bir hekimdir. Çünkü kasık ağrısı bir çok hastalığın habercisi olabilir. Biz erkekgozuyle.com editörleri olarak sizler için kasık ağrısını araştırdık. Ve araştırmamızın sonucunda öğrendik ki kasık ağrısı kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir hastalık. İşte erkekgozuyle.com editörleri tarafından hazırlanan kasık ağrısı hakkında detay bilgi yazısı.

KASIK FITIKLARI
Bizzat kasığa ait rahatsızlık olan fıtık, belirginleşip kaybolan şişlik ile gözle tanınabilen bir hastalıktır. Erkek cinste kadınlara göre çok daha sık görülür. İnguinal veya femoral olabilen fıtıklarda ağrının şiddeti, fıtığın büyüklüğü, fıtık kesesinin içeriği veya kişinin ağrı duyarlılığı gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

AĞRININ BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR.

Fıtıklar gibi, barsaklara ve diğer karıniçi organlara ait rahatsızlıklar, idrar yolları hastalıkları, genital patolojiler, kas gerginlikleri ve yırtılmaları, omurga ve kalça kemikleri ile eklemleri kaynaklı ağrıların da sorgulanması gerekir. Ağrının kaynaklandığı organ veya bölgeye ait ek belirti ve bulgular (örn: gastrointestinal sistem için dışkılama değişiklikleri, üriner sistem için idrar yaparken yanma) hekimin ayırıcı tanı yapmasına yardımcı olabilir.

LENF BEZLERİ

Kasık bölgesi lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi de ağrıya neden olabilir. Kasık fıtığı ile karıştırılabilen bu durumda, lenf bezleri lastik kıvamında ve çok ağrılı olabilirler. Lokal bir kızarıklık da gözlenebilir. Olguların çoğunluğunda fizik muayene dışında bir tanı yöntemine gerek yoktur.

BAĞIRSAKLAR DA İNCELENMELİ

Karın organlarındaki rahatsızlıkların ağrıları da yayılım göstererek kasık ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. En bilinen örnek, apendiks (kör barsak) iltihabı olan apandisit hastalığındaki sağ kasık ağrısıdır. Ancak, akut ve tipik bir hastalık olması nedeniyle kronik ağrı nedenleri arasında sayılmaz. Buna karşılık, sol kasık ağrısı ise spastik kolon hastalığının bir belirtisi olabilir. Divertikülit de nadir bir kasık ağrısı nedeni olarak sayılabilir. Kalın barsakların ilaçlı filmi (Kontrastlı Kolon Grafisi) ve endoskopik incelenmesi (Kolonoskopi) tanıda kullanılan yöntemlerdir.

İDRAR YOLLARI

İdrar yollarına ait patolojiler de kasık ağrısı nedenleri arasındadır. Bunların başında taş hastalığı gelmektedir. Glomerülonefrit veya pyelonefrit gibi böbrek iltihapları da nadir kasık ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.

Taş hastalığında ağrının nedeni taşın hareket etmesi veya idrar yollarını tıkaması olabilir. Böbrek taşlarında ağrının kasığa ve skrotuma (torbaya) yayılabilirken, üreter alt uç taşlarında da doğrudan kasık bölgesinden kaynaklanan ağrı söz konusu olabilir. İdrar alışkanlığındaki değişiklik ve yakınmalar, idrar renginin koyulaşması veya kanlı idrar tanıya yardımcı belirtilerdir. Basit idrar tahlili ve direkt üriner sistem grafisi olguların çoğunda tanı koydurucudur. Ultrasonografi ve ilaçlı idrar yolları filmi (İVP) de tanı için başvurulan görüntüleme çalışmalarıdır. Yeni bir yöntem ise “MR Ürografi”dir.

ERKEKLERDE…

Erkeklerde kasık anatomisi daha karmaşıktır. Karından gelerek testislere inen damarlar ve üreme kanalının yer aldığı kordon adı verilen yapının kistleri ağrı ve şişliğe neden olabilir. Özellikle genç erkeklerde sık görülen bir kasık ağrısı nedeni de toplar damarların genişlemesi ile ortaya çıkan varikoseldir. Sol tarafta daha sık görülen varikosel erkek kısırlığının önemli bir nedeni olup basit bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Testislerin iltihabı ve şişlikleri de ciddi ağrıya neden olabilir. Prostatit (prostat bezinin iltihabı) olgularında da kasık ağrısı görülebilir.

BEL FITIĞI

Kasık ağrılarının başka bir nedeni de, genelde “bel fıtığı” olarak bilinen disk hernileridir. Fıtık bölgesinde baskı altında kalan sinirlerin duyusal yayılım alanlarında hissedilen bu ağrılarda ek olarak bel ağrısı, bacaklarda ağrı, uyuşukluk ve his kaybı araştırılmalıdır.

Nörolojik muayene ile birlikte kesin tanı konması ve tedavinin yönlendirilmesi için genelde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans (MR) görüntülemesinden yararlanılır.

KEMİKLER, KASLAR, EKLEMLER…

Kalça kemik ve eklemleri de kasık ağrısının nadir olmayan nedenleridir. İleri yaştaki bireylerde eklemlerdeki kireçlenme ve dejenerasyon, özellikle menapoz dönemindeki kadınlarda da kemik erimesi kasık ağrısına neden olabilir. Yoğun sportif faaliyet gösteren kişilerde ve profesyonel sporcularda ise kas gerilmelerine ve yırtılmalarına bağlı kasık ağrısı sık görülen yakınmalardır. Özellikle uzun mesafe koşucuları ve futbolcularda görülen bir önemli neden de “osteitis pubis” denilen tablodur. Eksersizle artış gösteren kasık ağrısına neden olan bu durumda uzun süreli istirahat ve tedaviye ihtiyaç duyular. Tanı için direkt grafiler yanında MR görüntülemenin değeri büyüktür.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba, benim bir sorunum var yardımcı olabilirseniz ya da yol gösterebilirseniz sevinirim. Benim yaklaşık 4 aydır süren bir kasık ağrısı var. Bu ağrı ilk olarak kasıkta başladı ve şimdi sağ bacağk ile kasık arasında devam ediyor. Bu süreç içerisinde tomografi, ulltrasonagrafi, renkli doppler, kan tahlili, idrar tahlili gibi tüm testleri yaptırdım. Yani bu süreçte genel cerrahiden başlayarak, üroloji, dahiliye, kalp damar, ortopediye gittim. Tüm bunlardan sonra doktorlar sende birşey bulamadık dedi ve zamanla geçer dedi. Bendeki spora bağlı yaralanmaymış ve zaman içinde geçecekmş. Ama bu ağrı her zaman var. Özellikle 1 saatlik halı shaa maçlarından sonra daha şiddtli bir şekilde ağrıyor. Semptomlar ise, sağ bacağımı sol bacağım gibi güçlü kaldıramıyorum özellikle maçlardan sonra. Öksürünce sanki ordaki bir damara baskı yapıyor ve hafif bir acı hissediyorum. Ne olur bana yardımcı olun kafayı yiyeceğim. Benim neyim var neden birşey bulunamıyor?

  2. Ftık var sende.Lakin doktorlar elle muayyene yapmadiysa ki kimi doktor elle yapincada anlamiyor ama iyi bir cerrah buluyor bendede 10 yil once agri vardi siskinlik bile yoktu hangi doktora gittiysem ulturason cekti elledi ama bisey yok dedi.Takii o doktoru tavsiye eden birine rastlayana kadar.cok sukur o gunden bugune kalmadi sikintim ama iki gundur bendde agri basladi yine.Gecmis olsun

CEVAP VER