Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Erkeklerde Göğüs Kanseri Hakkında Bilgiler

erkeklerde-gogus-kanseri-hakkinda-bilgiler

Göğüs kanseri nedir?

Erkeklerde göğüs kanseri belirtileri nelerdir?

Erkeklerde göğüs kanseri tedavisi.

Genellikle kadınlarda rastlanan göğüs kanseri hastalığı gün geçtikçe erkeklerde de rastlanmaya başlıyor. Erkeklerde gözlemlenen göğüs kanseri göğüs dokularında meydana gelen hasarlardan kaynaklanıyor.

Erkeklerde gözlemlenen göğüs kanseri genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Erken teşhis edilen kanser vakaları kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Buna karşın erkeklerde kanser olduk.a ilerleyen safhalarda fark edilebilmektedir. Bu da bireyin kurtulma şansını düşürür. Kanserin belirtileri göğüs dokusunda şişlik, göğüs bölgesindeki deride değişiklik, göğüs uçlarında kızarıklık ve içe dönüklük olarak ortaya çıkar.

Erkeklerde göğüs kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Buna karşılık göğüs dokularında gözlemlenen bazı anormal değişikliklerin erkeklerde göğüs kanserine yol açtığı bilinmektedir. Bu hücreler sağlıklı hücrelere oranla daha hızlı bölünür. Hızla büyüyen tümör çevredeki dokulara da yayılabilir.

Kanser tedavi olarak birkaç yöntem uygulanmaktadır. İlk olarak kanserli doku ameliyet ile alınır. Eğer kanser çevre dokulara sıçrama yapmışsa bu dokular da ameliyat ile alınır. Bunun ardından kalan kanserli hücreleri öldürmek için rasyasyon tedavisi uygulanır. Daha sonra kemoterapi tedavisi başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı