Erkekler mi Yoksa Kadınlar mı Daha Başarılı?

1
17
Başarılı erkek ve kadınlar
Başarılı erkek ve kadınlar

Mükemmelliyetçi kadınlar mı yoksa duygusallıktan uzak erkekler mi? Sizce kim daha başarılı?

başarılı yönetici
Başarılı yönetici

Kadın ve erkeğin güçlü yönlerinin karşılaştırılması

Kadınların en güçlü özelliklerinden ilk göze çarpanı çalışanları üzerinde duygusal bağ kurabilmeleri. Kadınların erkeklere nazaran duygusal yönleri üst düzeydedir. Bu da onlara, çalışanlarını ikna konusunda avantaj sağlamaktadır. Aynı durumu erkekler üzerinde düşünecek olursak erkek yöneticilerin duygusallıktan uzak yeni bir yöntem geliştirmeleri gerektiği kanısına varıyoruz. Yöneticilerin çalışanlarına zam yapma konusundaki kararsızlıklarını bilirsiniz. Bir de buna iletişim becerisinin eksikliği eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Ancak erkek yöneticinin adil ve otoriter davranması bu durumu karmaşıklığın içinden çekebilir.

Kadın yöneticilerin ev, çocuk ve iş yeri sorumluluklarını bir arada götürebilmesi onların çok yönlü düşünebilme, karar verebilme yeteneklerinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesidir. Detaycı olmaları bazen çalışanları rahatsız etse de bu yöndeki kararlı tutumları onları başarıya götürecektir.
Erkeklerin mantığa dayalı, duygusallıktan uzak ve hızlı karar vermeleri işlerin akışı yönünden olumlu görünebilir. Ama hızlı karar verme kısmı ilerki dönemlerde üstesinden gelinemeyecek sorunlara da neden olabilir. Kısaca kadınların çalışanlarıyla daha iyi anlaştığını söyleyebiliriz.
Kadın ve erkek yöneticilerin üstün yönlerine bir bakalım:
başarılı kadınlar
Başarılı kadınlar

Kadın yöneticilerin üstün yönleri 

-Duygusal zekalarının yüksek olması
-Empati kurma yetenekleri
-Detaycı ve planlı olmaları
-Sahiplenme ve sorumluluk hissetme duygusunun yüksek olması
-Daha titiz, mükemmelliyetçi, ısrarcı ve takipçi olmaları
-Daha güçlü ilişki yönetimi yapabilmeleri ve çalışanları üzerinde daha duygusal bağa sahip olmaları
-Daha güçlü iletişim becerileri
-Ev, çocuk gibi sorumlulukları da dahil olmak üzere çok şeyi aynı anda yönetebilme kabiliyetleri
-İnsani yaklaşımları
-Takım çalışmasına eğilimleri
-Esprili yaklaşımları
-Kararlı, hedefe odaklı olmaları
başarılı erkekler
Başarılı erkekler

Erkek yöneticilerin üstün yönleri

-İş odaklı, yalın ve net olmaları
-Mantığa dayalı, duygusallıktan uzak ve hızlı kararlar vermeleri
-Duygularını iyi kamufle edebilmeleri
-Otoriter ve liderlik özelliğinin yüksek olması
-Daha analitik olmaları
-Hırslı ve rekabete açık olmaları
-Soğukkanlı, sabırlı ve tutumlu olmaları
-Prensipli ve düzenli olmaları
-Analitik düşünmeleri
-Adil ve otoriter olmaları
Yöneticilerin başarı sırrı
Çok çalışıyorsunuz, kendinizi olabildiğince geliştirmeye çalışıyorsunuz, işinize önem veriyorsunuz ancak bir yerlerde eksik olduğunu düşünüyorsunuz. O zaman siz meditasyon yapmıyorsunuz.
“Meditasyonla dinlenmiş ve dingin bir zihne sahip yönetici pozisyonundaki kişiler, etraflarındaki herkes için yanılgıya düşme olasılığından arınmış, başarı eğrisi daima yükselişte olan yöneticilerdir.” diyen Yükselen Çağ’ın Kurucusu Chopra Center Üniversitesi Eğitmenlerinden Ebru Şinik, Türkiye’de kurumsal şirket çalışanlarına ve CEO’lara meditasyon eğitimi veriyor. Şinik, “Başarı eğrisi sürekli yukarı doğru olan birçok endüstri lideri ve profesyonel yönetici meditasyon tekniğini; stresi yönetebilmek, rahatlamak, bilinçli seçimler yapmak ve yaratıcılıklarını arttırmak üzere düzenli olarak kullanıyor.” diyor.
Zihinsel emekle işlerini yönetenlere tavsiyemiz düzenli olarak meditasyon yapmaları. Arınmış bir zihinle işlerinizi daha çabuk yoluna koyabilirsiniz.
Kadın çalışan erkek yönetici tercih ediyor
İş dünyasının erkek egemenliği altında kalması kadınları kendi aralarında rekabetçi bir ortama sürüklüyor. Kadınlar üst düzey görevlere gelebilmek için sayısız engelleri aşmak ve rakip olarak gördüğü diğer kadınları saf dışı bırakmak istiyor. Çoğu zaman hedeflere ulaşabilme sürecinde pek çok taviz verebiliyor ve bunlar da kadınları agresif yapabiliyor.
“Kadın kadının kurdudur.” Pek çok kadın hemcinsleriyle çalışmaktan ve yöneticilerin kadın olmasından hoşlanmaz. “Erkek yönetici mi yoksa kadın yönetici mi?” sorusuna verilen yanıtlar çoğunlukla ‘erkek yönetici’. Ayrıca kadınların başarı oranları arttıkça özel hayatta yalnızlık oranları da aynı şekilde artmakta. Kadınların bunu da göz önünde bulundurmaları önerimizdir.
İş dünyasında kadın ve erkeğin neler yapabileceğini biliyorsunuz. Aslında kadının mı yoksa erkeğin mi başarılı olduğu göreceli bir konudur. Başarı konusundaki yorumları sizlere bırakıyoruz. erkekler mi yoksa kadınlar mı daha başarılı
[related-posts]

1 YORUM

  1. Bence kadınlar daha başarılı. Her şeyden once çalışanlarla iyi anlaşmak gerekir. Kadınlar da bunu yapabiliyor. Kadinlar rekabet etmeli ki en iyisi yönetici olsun.

CEVAP VER