Vazgeçilmez Ol

Erkekler Kadınların Neresine Bakar?

aşık olmak için ne gerekiyor
Kime aşık oluyoruz?

Bel – Kalça Oranı

Bilimsel bir çalışma çerçevesinde, sokakta yürüyen sıradan erkekler durdurulup kendilerine bir kaç resim gösterilmiştir. Bu resimlerde birbirinin aynı dört kadın figürü vardır. Aralarındaki tek fark, bel – kalça oranlarıdır. Erkekler kısa bir süreliğine resme bakmışlar ve hangi kadını çekici bulduklarını söylemişlerdir. Resimlerdeki bel – kalça oranları çok bariz biçimde farklılaştırılmamıştır. Bu nedenle erkeklerin yaptıkları seçimler, kısa bir sürede gerçekleştiği ve ayak üstü yapıldığı için biyolojik temellere sahip olma ihtimali oldukça yüksektir. Araştırmanın sonuçları erkeklerin çekicilik kriterlerinde bel – kalça oranının çok önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çünkü erkekler kendilerine gösterilen resimler arasında seçim yaparken, bel – kalça oranı küçüldükçe kadınları daha çekici bulmuşlardır. Örneğin 60 bel ölçüsü 90 kalça ölçüsü olan bir kadın 90 bel ölçüsü 90 kalça ölçüsü olan bir kadına göre daha çekici bulunmuştur. Erkeklerin kadınlardaki bel – kalça oranına bakarak onların daha doğurgan olup olmadıklarına dair fikir sahibi olmaya çalışmalarının nedeni tamamen fizikseldir; çünkü bel – kalça oranı bir kadının hamile kalıp çocuğunu karnında taşıyıp taşıyamayacağının kanıtıdır, üstelik bu fiziksel gerçeği doğum oranları da doğrular. Bel – kalça oranları düşük olan kadınlar, bel – kalça oranları yüksek olan kadınlara göre daha doğurgandırlar.

Güzellik (Simetri)

Yapılan çalışmalar fiziksel açıdan kimin güzel, kimin çirkin olduğuna karar verebilmek için insanların karşılarındaki kişinin yüz ve vücut hatlarının simetrik olup olmadığına baktıklarını göstermiştir. Simetri, doğada genetik açıdan canlıların sağlıklı olup olmadıklarının önemli bir göstergesidir. Eğer karşınızdaki kişi simetrik bir yüze ve vücuda sahipse onun genlerinin sağlıklı olduğunu ve birlikte ürediğiniz takdirde ortaya çıkacak olan ufaklığın da sağlıklı genlere sahip olacağını düşünür ve harekete geçersiniz.

Simetri, eş seçiminde her iki cinsiyetin de kullandığı bir ipucudur. Diğer bir deyişle sadece erkekler karşı cinsiyette simetri aramazlar, kadınlar da erkeklerle birlikte olmadan önce onların ne kadar simetrik olduklarına bakarlar. Aslında simetri, güzelliği tanımlamak için kullandığımız fiziksel bir gerçekliktir. Yapılan çalışmalar, insanların simetrisi yüksek insan yüzlerini, simetrisi düşük insan yüzlerine göre daha güzel bulduklarını göstermektedir.

Güç – Kuvvet

Bir dişi, eş seçimi yaparken karşısındaki erkeğin dış görüntüsünden sağlıklı genlere sahip olup olmadığına bakarken aynı zamanda o erkeğin ne kadar güçlü olup olmadığını da kontrol ederek doğacak olan yavrulara yiyecek ve koruma sağlayıp sağlayamayacağını ölçer. Gruplar halinde yaşayan pek çok hayvan topluluğunda, üreme hakkını genelde lider erkek elinde tutar; çünkü o en güçlü olandır, hem genetik açıdan hem de sosyal konum açısından doğacak çocuklarının en iyi şekilde büyüyeceğine inanan pek çok dişi onunla çiftleşir ve en iyi eş seçimini yapmış olur. Bu seçim esnasında erkeklerin vücut yapıları oldukça önemlidir. Geniş omuzlar ve kaslı kollar erkeğin fiziksel kuvvetinin önemli göstergeleridir.

Kaynak: Çankaya Üniversitesi Yayınları

[related-posts]

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu