Erkekler İçin Sağlıklı Besinler

0
9

erkekler-icin-saglikli-besinler

Sağlıklı bir yaşam için besin önerileri.

Erkeklerin tüketmesi gereken besinler nelerdir?

Erkek vücudunun ihtiyaç duyduğu besinler nelerdir?

Erkekler için sağlıklı besinlerden sadece 13 tanesinin ne gibi faydaları olduğunu yazdık bu haberimizde. Ama bir kısmı işe yaramaz deyip geçmeyin. Her türlü hastalığı ne gibi yararları olduğunu yazdık…

Muz: Potasyum içerir. Kas kasılmalarına ve kemik sağlığına iyi gelir. Kan basıncına yardımcı olur, sodyumun azaltılması gerekir.

Antep fıstığı: Protein, lif ve çinko içerir. Kabuklarından ayırıp yiyin çünkü kolesterolü yükseltir ve fazla kalori alımını kolaylaştırır.

Ceviz: selenyum içerir. Prostat kanserini önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve dengeler. Tiroid fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde destekler.

Domates sosu: Likopen ve antioksidan içerir. Bazı kanser türlerine karşı özellikle prostata karşı korur.

Soya Gıdaları: Soyalı gıdalar prostat kanserine karşı güçlendirir. Peyniri, çorbası ve sütü önerilir.

Karışık Sebzeler: hücre sağlığını destekler, kansere karşı korur. Her öğün farklı renkli sebzeleri tüketin.

Turuncu sebzeler: beta karoten, lutein ve c vitamini içerir. Prostat büyümesini engeller. Kırmızı dolmalık biber, havuç, balkabağı ve tatlı patates tüketin.

Yeşil yapraklı sebzeler: ıspanak, lahana, karalahana, gözlere ve prostata iyi gelir. Lutein ve zeaksantin içerir. Katarakt, makula dejenerasyonu gibi kronik göz hastalıklarına iyi gelir.

Patates: c vitamini, antioksidan içerir. Serbest radikallere karşı savaşır. Kanser, kalp hastalığı, artrite iyi gelir. Fırınlanmış patates tüketin.

Yumurta: lutein, protein ve demir sağlar. Sarısı ve beyazı birlikte yenmelidir. Kolesterolunuz yüksekse haftadan az sayıda tüketin.

Yüksek lifli tahıllar: sindirim sistemine ve kalbe faydalıdır.

Esmer pirinç: kalp hastalığı, tip 2 diyabet riskini azaltır, vücut ağırlığını korur.

Çilek-böğürtlen-dut: zihinsel ve fiziksel anlamda faydalıdır. Kanser riskini azaltır, belleği güçlendirir, yeni doğanlarda faydalıdır.

Kahve: uyanık kalmaya yardımcı olur. Sade kahvede kalori yoktur.

CEVAP VER