Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?

0
10
enerji içecekleri vücudumuza zarar verir mi?

enerji içecekleri vücudumuza zarar verir mi?Enerji içecekleri hakkında onlarca yazı var. Çoğunluk bu içeceklerin yan etkilerinin olduğunun farkında. Bazı kesimler ise doğru kullanıldığı taktirde içeceğin faydalı olacağı fikrini savunuyor. Bu konuda sizin de bir fikriniz mutlaka vardır. Şimdi enerji içeceklerinin yan etkilerini ve vücuda verebileceği zararları birlikte inceleyelim.

Yapılan araştırmalar sonucu enerji içeceklerinin kalp hızı, kan basıncı ve beyin fonksiyonları üzerinde olumsuz etkileri olabileceği gözlenmiştir. Sevdiğiniz enerji içeceğini içmeden önce üzerinde tekrar düşünmeniz gereken 4 önemli nokta vardır.

1. Şeker

Çok fazla enerji içeceği tüketmek; kan şekerinde yükselmeler, diş problemleri ve kilo almaya neden olabilmektedir. Enerji içeceğinizin ne kadar şeker içerdiğini etiketine bakarak kontrol etmeyi unutmayın. Aşırı şeker içeren içecekleri sık tüketmemeye özen gösterin.

2. Çocuklar için tehlikeler

Enerji içeceği tüketen çocuklarda, enerji içecekleri yetişkinler için formüle edildiğinden, yüksek oranda kafein ve şeker alımına neden olmaktadır. Yüksek kafein ve şeker büyüme çağındaki çocukların sağlıkları için tehlike oluşturmaktadır. Bu yüzden çocuğunuz ile enerji içecekleri hakkında konuşup onu alternatif içeceklere yönlendirmeniz en akıllıca davranış olacaktır.
Her ne kadar klişe de olsa süt, meyve suyu gibi içecekler çocuklar için enerji içeceğine karşı tercih edilmelidir.

3. Dehidrasyon

Yüksek oranda kafein ve şeker dehidrasyona neden olabilmektedir. Dehirde olan yani susuz kalan vücutta ciddi sağlık problemleri oluşabilmektedir. Bu yüzden enerji içeceği tükettiğinizde buna ilaveten su içmeye de özen gösterin.

4. Akıllı Düşünün

Sizin içtiğiniz enerji içeceğinden çocuğunuz da içmek isterse, önce etiketinde yazan bilgileri gözden geçirin. Enerji içeceği tüketmek yerine yeterli dinlenme, su tüketimi, egzersiz ve besinlerden elde edilen doğal enerjiler aslında sizin ve çocuklarınız için yeterli olacaktır.

CEVAP VER