Elektronik – Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Geliyor?

0
10

Bolu, 3 senedir akıllı kimlik kartları için pilot il seçilmişti ve bütün bolulular bu elektronik kartları kullanmışlardı. Artık uygulamanın sonuna gelindi! Çok kısa bir süre sonra, yani 2012’de daha fazla ilde kullanılacağı açıklandı.

”Akıllı kart” ya da ‘‘elektronik özellikli yeni TC Kimlik Kartı”, temel olarak nüfus cüzdanı olmakla birlikte, internet üzerinden hizmet veren kamu ve kuruluşlar tarafından ”elektronik kimlik doğrulama” amacıyla da kullanılacak. Kart, bu amaca ulaşabilmek için, en son teknoloji kullanılarak ve uluslararası standartlara uygun olarak geliştirildi.
Kartın en temel özelliğini ise taklit edilememesi ve tahrip ya da tahrif edildiğinde değişikliğin tespit edilmesine imkan veren güvenlik özelliklerine sahip olması oluşturuyor.
SGK da karttan, özellikle sağlık hizmetleri ve ilaç temini işlemlerinde yararlanacak. Bu işlemler, hastane ve eczanelere konulacak kart okuyucularda kimlik doğrulaması yapılarak gerçekleştirilecek.
Kartın denemeleri için Bolu pilot bölge seçildi. Bolu’daki uygulama için doktor, eczacı ve aile hekimleriyle eğitimler yapıldı. 1 Ekim 2008 itibariyle de test çalışmalarının ardından vatandaşlara kartları verildi ve sistem işletilmeye başlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, ’’akıllı kartın’’ pilot il seçilen Bolu’daki uygulamasının bitmek üzere olduğunu belirterek, kart kullanımının gelecek yıl diğer illere yaygılaştırılacak hale geldiğini bildirdi.

CEVAP VER