Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

El Terlemesi Nedenleri Nelerdir?

Elleri sürekli terleyen kişiler için çözüm bulundu. Bu kişiler kısa süren bir cerrahi operasyon sayesinde bu hastalıktan kurtulacak. Hhastalık her 100 kişiden birinde görülmekte.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Timuçin Alar, kısa bir cerrahi operasyonla el terlemesi sorununa kesin çözüm getirdiklerini söyledi.
Yrd.Doç.Dr. Timuçin Alar, terlemenin insan vücudunun normal bir fonksiyonu olduğunu, fakat bazı insanlarda aşırı görüldüğünü ifade ederek, özelikle baş, boyun bölgesi, yüz, el, bel, kasık ve ayak bölgelerinde termelerin yoğunluk kazandığına dikkat çekti. Özelikle el terlemelerinin önemli bir zorluk yarattığını ve sosyal hayatı ciddi bir biçimde etkilediğini kaydeden Yrd.Doç.Dr. Alar, bu rahatsızlığın tıpta palmar hipenhidrozis adıyla anıldığını bildirdi. Yrd.Doç.Dr. Alar, rahatsızlığın ailesel olma oranının yüzde 57- 60 oranında olduğunu, kadınlarda daha sıklıkla görüldüğünü, aşırı terlemenin her 100 kişiden birinde görülebilen bir durum olduğunu vurguladı.
Yrd.Doç.Dr. Timuçin Alar, bu rahatsızlığın çözümü ile ilgili olarak, “Göğüs cerrahisi olarak bizim ilgilendiğimiz konu el, yüz ve koltuk altındaki terlemelerdir. Bazı ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Botoks gibi, ilaç gibi çözümler geçici çözümlerdir” dedi. Yrd.Doç.Dr. Alar, kesin çözümü ameliyatla yakalayabildiklerini belirtti. Yrd.Doç.Dr. Alar, “Eskiden göğüs kafeslerini, akciğeri açardık. Günümüzde artık video yardımıyla, estetiği bozmayacak bir biçimde, 1.5 santimlik küçük bir kesikle aletimizi göğüs kafesine yerleştiriyoruz. Kamera sistemiyle görüntüyü görüp siniri kesip etrafındaki dokuları kesiyoruz” diye konuştu.
Yrd.Doç.Dr. Alar, cerrahi operasyonla birlikte terlemelerinde bittiğini ancak her ameliyatta olduğu gibi yan etkilerin görülebileceğini de vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı