eBay’ın Kuruluşu – Hikayesi – Ne Zaman Kuruldu ?

0
10

Bugün dünyanın ilk ve en büyük “online alış-veriş” sitesi olan eBay’ın kuruluş günü (3 eylül). 1995’te kurulan eBay, bugün tam 16. yaşını kutluyor! Bilgisayar programcısı olan Pierre Omidyar tarafından kurulan eBay’de ilk olarak 13,83$ lık bir ürün satıldı. Bunun üzerine açık arttırma  işlevini geliştiren Omidyar, bugün dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. eBay, internete yapılan yatırımların artmasına da neden oldu.

Online açık arttırma web sitesi, San Jose California’da 3 Eylül 1995’de bilgisayar programcısı Pierre Omidyar tarafından Ebola virüsüne Omidyar’ın kendi ağzıyla övgüsü gibi başka şeyler de içeren daha büyük kişisel bir sitenin parçası olarak AuctionWeb adıyla kurulmuştu. eBay’de ilk satılan parça 13.83$’e Omidyar’ın kırılmış lazer işaret değneği oldu. Şaşkınlık içinde kazanan açık arttırmacıyla kontağa geçerek lazer pointer’ın kırık olduğunu anlayıp anlamadığını sordu. Cevap e-postasında, satın alan “Ben kırık lazer pointer koleksiyoncusuyum” diye açıklıyordu. Sıkça tekrar edilen hikayeye göre eBay’in Omidyar’ın nişanlısının PEZ Şekerleme dağıtıcıları satmak için kurulduğu hikayesi 1997’de bir halkla ilişkiler müdürünün medyanın dikkatini çekmek için uydurulmuştur. Bu durum Adam Cohen’in 2002 kitabında açıklanmış ve eBay tarafından da doğrulanmıştır.

Chris Agarpao eBay’in ilk çalışanı olarak ve Jeff Skoll şirketin ilk başkanı olarak 1996’da işe alınmıştı. Kasım 1996’da, eBay uçak biletleri ve diğer seyahat ürünleri satarken SmartMarket Teknolojisini kullanmak için Electronic Travel Auction adlı şirketle ilk 3.kişi lisanslama anlaşmasına girdi. Şirket resmi olarak hizmetinin adını AuctionWeb’den eBay’e Eylül 1997’de değiştirdi. Orjinal olarak, web sitesi Omidyar’ın danışmanlık firması olan Echo Bay Technoloji Grubuna aitti. Omidyar domain adını EchoBay.com olarak kayıt ettirmeye çalışmış ama bir altın madenciliği şirketi olan Echo Bay Madenleri tarafından alındığını öğrenmişti, bu yüzden adı, ikinci bir seçeneğe kısalttı eBay.com.

eBay’in kuruluşunu bir de eBay yönetim kurulu üyesinden dinleyelim;

Son olarak bir kaç ay önce Gittigidiyor.com da eBay’ın bünyesine katılarak eBay’ın Türkiye şubesi oldu.  

CEVAP VER