Düzenli Kahve İçmenin Yararları

0
13
Kahve, kanserin baş düşmanlarından birisi

Dünyada en büyük ticaret alanlarından birini oluşturan, elliden fazla çeşidi bulunan ve artık gündelik ihtiyaçlarımız arasında yer alan kahvenin yararlarını araştırdık. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı vardır. Ama bu yazımızı okuduktan sonra artık sadece hatır için değil sağlığınız için de kahve içeceksiniz.

Düzenli Kahve İçmenin Yararları

Kolesterolü düşürüyor
Kahvenin fazlasının kolesterolü olumsuz etkilediğine dair söylentiler olsa da konsantre kahveler yerine, kahve çekirdeğinden yapılan kahvelerin kötü kolesterolü düşürdüğü ve kolesterol hastaları için faydalı olduğu belirtiliyor.

Ağrı kesici etkisi var
Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Hatta bazı anestesi uzmanları, ameliyat sonrası ağrıları dindirmek için hastalara kahve içmeyi öneriyor.

Cildi koruyor
Kahve güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden koruyor. Fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviole B (UVB) ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabiliyor.

Safra taşlarını yok ediyor
Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.

Kahve, cildi koruyor
Kahve, cildi koruyor

Parkinson düşmanı
Yapılan bir araştırmada günde bir fincan kahve içen erkeklerin parkinson hastalığı riskinin yüzde 40’a varan oranlarda azaldığı ortaya çıkarılmış. Bununla beraber menopoz sonrası ostrojen terapisi gören kadınlarda kahve tüketimi Parkinson Hastalığı riskini arttırmakta.

Şeker hastalığı için uyarı sinyali
Şeker hastaları için önerilmiyor fakat hastalığın erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor.

Kanserin düşmanı
Antioksidan açısından en değerli maddelerden biri. Dolayısıyla göğüs ve pankreas kanserlerinin de düşmanı.

Karaciğere faydalı
Karaciğere de faydası var; sirozun engellemesine yardımcı oluyor. Kahve tüketmek özellikle siroz yüzünden oluşan karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikâyet ettiği görülüyor.

[related-posts posttype=post]

CEVAP VER