Dünyanın en büyük siteleri

0
8

Google, Facebook ya da Youtube gibi sitelerin kıtaları aşan ünü öyle bir noktaya ulaştı ki önem sırası kişiye göre değişse de ortalama bir internet kullanıcısının gününü bunlardan en az bir tanesini ziyaret etmeden geçirmesi pek olası görünmüyor. Peki birçok kişinin listenin başına yazacağı bu popüler siteler dünyanın en çok ziyaret edilenleri listesinde kaçıncı sırada yer alıyor?

Business Insider‘ın comScore’dan aldığı bilgiler ışığında hazırladığı listede, dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri rakamlar eşliğinde sıralanıyor. Listede ABD’li şirketlerin üstünlüğü gözlenirken, Çinli şirketler her ne kadar küresel olmasalar da ülkelerindeki internet kullanıcılarının fazlalığıyla öne çıkıyor.

İşte karşınızda aylık tekil ziyaretçi bakımından dünyanın en çok ziyaret edilen 10 internet sitesi.

10. MSN.com

Microsoft’un haber portalı MSN.com geçtiğimiz aylarda geçirdiği değişime rağmen en çok ziyaret edilen siteler arasında yer bulabiliyor. Bir dönemin zirvede yer alan markası MSN.com’un şu an 254.1 milyon aylık tekil ziyaretçisi bulunuyor.

9. Baidu.com

Çin’in en tanınan arama motorlarından biri olan Baidu’nun aylık tekil ziyaretçi sayısı ise 268.7 milyon.

8. Microsoft.com

Yazılım devinin ürünlerini sergilediği ve aynı zamanda kullanıcıların güncellemelere veya yardım konularına ulaşabildiği Microsoft.com’un aylık 271.7 milyon tekil ziyaretçisi bulunuyor.

7. QQ.com

Listede yer alan bir başka Çinli site olan QQ.com, ülkenin önde gelen şirketlerinden Tencent’in desteğini arkasına almış bir arama motoru ve portal. Site 284.1 milyon aylık tekil ziyaretçisiyle adeta Çin’in internet alanındaki gücünü simgeliyor.

6. Live.com

Microsoft’un Outlook ve Hotmail e-posta servislerini barındıran Live.com yenilenen çehresiyle en popüler siteler arasına girmeyi başarıyor. Site ayda 389.5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

5. Wikipedia.org

İnternet ansiklopedisi Wikipedia şüphesiz günümüzün en çok başvurulan kaynaklarından. Sitenin aylık 469.6 milyon tekil ziyaretçiye sahip olması kimseyi şaşırtmasa gerek.

4. Yahoo.com

Arama motoru işlevinin yanı sıra, Finance ve Flickr gibi diğer hizmetlerle de buluşturan Yahoo.com aylık 469.9 milyon tekil ziyaretçisiyle ilk beşin içinde yer alıyor.

2. Google.com

Çoğu bilgisayarın açılış sayfası olan Google.com, comScore’un son verilerine göre şaşırtıcı bir şekilde 782.8 milyon aylık tekil ziyaretçiyle listede ikinci sırayı alıyor.

1. Facebook.com

Mark Zuckerberg’in üniversite üniversite öğrencilerini kapsayarak başlayan macerası Facebook, dünyanın en büyük sosyal ağı olarak en çok ziyaret edilen site unvanını da elinde bulunduruyor. 1.06 milyar kullanıcıyı geride bırakan sosyal ağ, aylık 836.7 milyon tekil ziyaretçiye sahip.

CEVAP VER