Dünya öpüşme günü

0
14

Aslında dünya öpüşme günü “2 şubatmış” ancak bu sene 6 temmuz yani bugün dünya öpüşme günü olarak kutlanıyor 🙂 Twitter’da trend topic olan #nationalkissingday (dünya öpüşme günü) sayesinde bu saatte tuttuğunuzu öpebilirsiniz 🙂

 

Sayısız farklı biçimde tezahür edebiliyor öpüşmek. Bir saygı göstergesi ya da sevgiyi ifade etmenin en içten yolu olabiliyor… O yüzden de artık kendine ait bir günü olmasına hiç kimse şaşmıyor.

2 Şubat günü bazı Avrupa ülkelerinde “Dünya Öpüşme Günü “ olarak kutlandı. Yani bir nevi alternatif Sevgililer Günü… Bizde henüz tanınmıyor, ancak bu tür özel günlere son derece meraklı olduğumuz düşünülürse belli ki yakında bizler de Dünya Öpüşme Günü’nün sayıları henüz pek de fazla olmayan ateşli tarafları arasına katılacağız. Tabii insan bu noktada yaşanacak sorunları yaşamak istemiyor. Hele, sevgililerin el ele dolaşmalarına bile bir aralar ne kadar büyük tepkiler aldığı, hatta üniversite yönetimleri tarafından yasaklandığı akla gelecek olursa…

Aslında, üniversite yönetimlerinin muhtemelen hiç bilmediği, daha kötüsü “bilmezlikten geldiği” bazı şeyler var… Birincisi öpüşmenin tarihi soluk almak ya da esnemek kadar eski, ayrıca öpüşmek en az bu saydığımız şeyler kadar doğal. İkincisi, 65 yaşındaki bir insanın hayatı boyunca ortalama 40 bin kez tekrarladığı bilgisine sahip olduğumuz düşünülürse, kaçınılmaz ve engellenemez bir eylem. Üçüncüsü, dünyada sağlığa, yüzümüzdeki 12 adaleyi hareket ettirerek gerçekleştirdiğimiz bu eylem kadar yararlı bir şey yok. Gerçek şimdilik hekim reçetelerinde yer almış değil, gel gelelim öpüşmenin hem ruh sağlığı, hem de bedensel sağlık açısından son derece olumlu etkileri var; Bir kere, enerji veriyor, kalp atışlarını düzenliyor, bağışıklılık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor.Sonra, kanın hücrelere daha iyi nüfuz etmesine yol açıyor, böylelikle gözler parlıyor, cilt güzelleşiyor.Şunu da unutmamak gerek; Sevdiğiniz biriyle öpüşmek bir nevi anti-depresan etkisi yapıyor. Yani depresif bir durumdan birden bire çıkıveriyorsunuz, hem de herhangi bir yapay maddenin katkısı olmaksızın.

Gene de 2 Şubat’ın Dünya Öpüşme Günü olarak kutlanması amacı başka. Bu girişimi başlatan, “Demplan” adlı İngiliz diş sağlığı merkezi. Yetkililerin çıkış noktası şu: “Sevgililer birbiriyle öpüşmekten gerçekten zevk aldığı zaman diş sağlığı konusunda herhangi bir problemimiz kalmamış demektir.

Öpüşmenin Seyir defteri

9 Mart 1562 – Napoli’de bir çift öpüştükleri için ölümle cezalandırıldı.

18 Aralık 1826 – New Jersey’de diş hekimleri çeşitli hastalıkların bulaşmasına yol açtığı gerekçesiyle öpüşmeyi yasakladı.

21 Kasım 1905 – Iowa’da Miss Elia Hamilton, kendisinden bir öpücük çalan Hayden Marquis’e dava açtı ve 10 bin dolar talep etti.

5 Nisan 1910 – Fransız tren işletmeciliği öpüşmeyi yasakladı. Bahaneleri , öpüşen çiftlerin trenlerin kalkış saatini geciktirmesiydi.

25 Aralık 1913 – New Yorklu bir çift Noel günü sokakta öpüştükleri için tutuklanıp 15 dolar para cezasına çarptırıldı.

22 Eylül 1922  – Stokholm ‘de 28 yaşında bir denizci sevgilisini sokakta öptüğü için tutuklandı. Mahkemede halkın ahlaki değerlerini
rencide ettiğine karar verildi.

10 Ocak 1993 – İtalya’da otomobil kullanırken öpüşmek yasaklandı.

8 Mayıs 1996 – Bangkok ‘da bir adam bir video kasette karısını bir erkekle öpüşürken gördü ve onu öldürdü. Kaset bir aile düğününde çekilmişti ve öpüşme tamamen formalite olarak gerçekleşmişti.

8 Ekim 1996 – Kuzey Carolina, Lexington ‘daki bir ilkokul yönetimi, altı yaşındaki bir erkek çocuğun bir kız arkadaşını öpmesi üzerine taciz politikasını yeniledi. Sorguya çekilen çocuk, kızı “sadece arkadaş olarak” öptüğünü söyledi.

CEVAP VER