+ Editörün SeçtikleriMotorlu Araçlar

DSG Şanzıman Kullanmanın Püf Noktaları

Günümüzde otomobil ve yakıt fiyatları arttıkça ekonomi musluğunu nereden kısarız diye kara kara düşünüyoruz. Haliyle manuel vitese göre yakıt tüketimini daha da düşüren otomatik vitese geçiş yapmaya başladık. Otomatik viteste de şunu mu alsam, bunu mu alsam diye karar vermekte zorlanıyoruz. Bu yazımızda DSG şanzımanın ne olduğunu, nasıl kullanılacağını kısaca anlatmak istedik.

Çift kavramalı şanzıman denildiğinde genellikle akla ilk olarak açılımı Direct Shift Gearbox olan DSG geliyor. Vites geçişlerini neredeyse hiç hissettirmeyen, sürüş keyfini yukarılara çıkaran bir şanzımandan söz ediyoruz. Kimileri çok beğeniyor, kimileri tam tersi. Herkesin görüşü bir kenara dursun Volkswagen grubu otomobillerde artık DSG şanzıman standartlaşmaya başladı. Polo’dan tutun Passat’a kadar her otomobilde DSG şanzıman seçeneği mevcut. Tabii bunun yanında SEAT, Skoda, Audi gibi VW grubu markalarda da DSG şanzıman seçenekleri müşterilere sunuluyor. Bu şanzıman arabanın değerini yaklaşık 10 bin liraya kadar yükseltiyor. Ancak fiyatın yükselmesiyle insanlar kalite beklentilerini de yükseltiyorlar. Türlü arızalar yaşayan DSG kullanıcıları forumlarda isyan ederken bunun yanında arızayla karşılaşmayan kullanıcılar yok değil. Buradan yola çıkarak DSG şanzımanın dikkatli kullanıldığında arıza çıkarmayabileceğini söyleyebiliriz.

DSG Şanzıman Nasıl Kullanılır?

Aslında gayet basit. Bu arabaları nazik kullanacaksınız. Nasıl ki spor yapmadan önce ısınma hareketi yapıyorsak ilk çalıştırmada aracı zorlamamamız gerekiyor. 7 ileri DSG’lerde araç birinci vitesi pek sevmiyor ve hemen ikinci vitese geçiyor. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde manuel moda geçerek aracın sürekli birinci ve ikinci vites arasında gidip gelmesini engelleyebilir, şanzımanın ısınmasını minimum düzeye indirebilirsiniz.

Rampalarda da yukarıda anlatılan yöntem kullanılabilir. Araçta göstergeler arasında yer alan bilgi ekranında “EKO ÖNERİ: Vitesi D konumuna getirin” yazısını görebilirsiniz. Araç yakıt tasarrufuna odaklandığı için bu uyarıyı vermesi gayet normal. Ancak şanzımana zarar verir mi? Tabii ki hayır.

Belki de en önemli hususlardan birisi park. Birçok kişinin yaptığı hata, park ederken şanzımana yük bindirilerek aracın durdurulması. Bunu önlemek için;

  1. Aracı durdurun. Boşa (N Moduna) alın.
  2. Park frenini çekin.
  3. Ayağınızı frenden çekerek yükün tamamen park frenine binmesini sağlayın.
  4. Vitesi park moduna (P) alın.

Bu kadar basit. Aracınızın şanzımanına yaklaşık 1400 kilogram yükü bindirmeden şanzımanınızı korumuş olacaksınız. Hele hele rampaya park ediyorsanız kesinlikle bu yöntemi kullanmalısınız.

Bir başka husus, trafik ışıklarında durduğunuzda veya duraklama yaptığınızda N konumuna almanız gerekmiyor. Şanzımanınız zaten durduğunuzda otomatik olarak vitesi boşa alıyor. Yalnız bu durumda dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var:

Araç durduktan sonra mutlaka frene sıkı bir şekilde basın.

Frene sıkı bir şekilde bastığınızda devir saatinizin ibrelerinin rölanti değerlerinde olduğunu göreceksiniz. Şayet rölantiden daha yüksek bir konumdaysa ve araba duruyorsa aracı kavramanız tutmaya çalışıyor demektir ve bu da şanzımanınıza zarar verir. Dururken aracınızın devir saatini mutlaka kontrol edin ve rölanti seviyesinde olduğundan emin olun.

Son olarak şunu söylemek isteriz. DSG şanzıman kullanan arabalar genelde performanslı arabalar oluyor. Ancak performanslı diye de hor kullanmaya gerek yok. :) Keyifli ve güvenli sürüşler…

Bunlara da göz atın

5 Yorum

  1. Mekatronik arızasında servis ne kadar ücret alıyor? İyi niyet garantisinden yapıyorlar mı?

    1. Servis ne yaparsa hepsinde çok para alıyor. Bakımlarını serviste yaptırmayı düşünmüyorum.

  2. DSG’lerde kart yakma mevzusu vardı bi ara herkes soğumuştu ama şimdilerde böyle sorunlar kalmadı galiba. sakin sakin kullanıcan çok fazla kasmaya gerek yok :)

  3. Park olayına dikkat etmek lazım. Yanlışlıkla p konumundayken freni bıraktım araba bi gitti geldi içim gitti

  4. Kış lastiği taktırılen P modunda bıraktım ve el freni çekilmiş olmasına rağmen tekerler hareket ettiği için P modundan R moduna almakta ilk başta zorlandı. Buna da dikkat etmenizde fayda var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu