Doğal Yollarla Sivilce Tedavisi

0
10

Sivilceleriniz ile mücadele etmek istiyorsanız bunu doğal tedavi yolları deneyerek yapmalısınız. Tabii ülkemizde hekime danışma alışkanlığı olmadığından kulaktan dolma, arkadaş tavsiyeleri ile satılan sahte ürünler kullanılıyor. Sivilceleri giderdiği iddia edilen bu ürünlerin zararları ise sonradan ortaya çıkıyor. Ve lütfen sivilcelerinizin psikolojinizi bozmasına izin vermeyin.

Sivilcelerden kurtulmak için nasıl bir yöntem uygulanmalı?

Sivilceler, çoğu insanın karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, özellikle de gençlerin baş belası. Herkes yüzünde kıpkırmızı, ağrılı, garip bir noktanın bulunmasından nefret eder. Sivilcelerin oluşumunun başlıca nedeni, özellikle gençlerde, hormonal değişikliklerdir. Ayrıca kirlilik de sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Sivilcelerin yüzde bıraktığı izler, özellikle kızlar için tam bir kabustur. Ancak endişelenmenize gerek yok; çünkü sivilceleri iz bırakmadan yok etmenin bazı yöntemleri var.

Sadece şu basit adımları takip edin:

1. Yapmanız gereken en temel davranış yüzünüzü günde iki kez temizlemektir. Mutlaka cildinize uygun bir yüz yıkama jeli kullanın. Temizlemeyici kullanmak cildinizdeki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Cildinizi derinlemesine temizleyebilmek için temizleyici sütler kullanabilirsiniz.

2. Düzenli egzersiz yapın. Bu da hem vücut sağlığınızı hem cildinizin sağlığını korumanız için çok önemlidir.

3. Cildinizdeki gözenekleri açmak için sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu veya kumaşı yüzünüze koyup bekletin. Sakın kaynar suda ıslatmayın, tahammül edebileceğiniz derecede bir sıcaklık yeterli.

4. Ayrıca buhar kullanılarak yapılan yüz bakımlarını da yaptırmanız faydalı olacaktır.

Yukarıda anlattığımız yöntemler cildinizdeki

gözenekleri açabilmeniz için size yardımcı olacaktır, dolayısıyla cildinizden bakterileri ve kiri yok ederek sivilce oluşumunu önleyebileceksiniz.

Cildi temizlemenin yanı sıra sivilceleri yok etmenin veya oluşumlarını engellemenin farklı yolları da var, şimdi onlara değinelim:

 

Birkaç Yöntem Daha:

1. İlk olarak, cildinizin en çok ihtiyacı olduğu şeyi yapın ve günde 2-3 litre su tüketin.

2. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Özellikle sıcağa maruz ladığınız yaz aylarında salatalık ve karpuz gibi sulu yiyecekleri tüketmeye gayret edin. Böylece vücudunuzun su ihtiyacınızı karşılayabilecek, iç ve dış güzelliğinizin korunmasına yardımcı olmuş olacaksınız.

3. Uyku düzeninizi koruyun.

4. Özellikle yumurta sarısı gibi bol yağ içeren gıdalardan uzak durun.

5. Sivilceleriniz üzerine zerdeçal uygulayabilirsiniz. Ayda bir gece uygulamanız yeterli olacaktır.

6. Sandal ağacı yağı uygulamak da sivilce tedavisinde yardımcı olur. Hemen her gün bir saat süresince yüzünüzde bekletebilirsiniz.

7. Amla adıyla bilinen Hint bektaşi üzümü temin edebilirseniz suyunu için veya günde 2-3 tane yiyin. Amla özellikle saçlar için çok iyidir.

8. Her gün 20 dakika boyunca aloe vera jelini temiz cildinize uygulayın. Bu hem cildinizi nemli tutmanızı sağlayacak hem de sivilce oluşumunu azaltacaktır.

9. Akne temizleyicilerden satın alıp kullanabilirsiniz.

10. Doğum kontrol hapları da kullanabilirsiniz. Evet, bu doğru. Bazı kadınlar sivilcelerden kurtulmak için doğum kontrol hapları kullanır. Ayrıca bu hapların sivilceleri yok etmede yardımcı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Tabi yine de doktorunuza danışmadan böyle bir girişimde bulunmayın.

11. Sorunlarınız bu yöntemleri denemiş olmanıza rağmen geçmiyorsa mutlaka bir dermatoloğa gidin. Onlar sizin için gerekli tedaviyi uygulayacak, size jel veya bazı haplar kullanmanızı tavsiye edeceklerdir.

12. Son öneri ise biraz daha ilkel bir yöntem. Dişlerinizi fırçalamadan önce tükürüğünüzü sivilceleriniz üzerine sürebilirsiniz. Kulağa berbat gelse de faydasını göreceğiniz bir yöntemdir bu.

 

Dikkat !

1. Yüzünüz için sabun kullanmayın. Sabun kullanmak sivilce oluşumunu tetikler.

2. Sivilceleriniz üzerine her türde kremi uygulamayın.

3. Masajla cilt bakımı yaptırmayın. Yüzünüz için en iyi bakım buharla yapılır. Yüze hiç dokunulmasına gerek kalmadan buhar cilde nüfuz edecektir.

4. En önemlisi sivilcelerinizle oynamayın ve asla onları koparmayın, bakterilerin ve enfeksiyonun yayılmasına neden olursunuz. Ayrıca yüzünüzde sivilcelerin izi kalabilir.

CEVAP VER