Diş Çürüğü Tedavisi

0
9

Diş sağlığınızı gösteren en önemli faktör herkesin tahmin edebileceği gibi çürüklerdir. Dişlerinizde çürüme olup olmadığını tespit etmeniz için tek yapmanız gereken bir doktora görünmek olacaktır. Konu sağlık olunca bireylerin son derece hassas olması gerekir. Diş çürümesi durumunda erken teşhis hem sağlığınız açısından hem de tedavi masraflarını düşürmek açısından önem arz eder. 

Dis çürüklerinin çogunun farkina bir dis muayenesi sirasinda varilir, çünkü dis çürüklerinin erken evreleri agrisizdir. Dis çürüklerini erken saptamak ve tedavi etmek agriyi, masrafi önler ve en önemlisi size disinizi kazandirir. Bir çürük kesfedilir kesfedilmez, durum daha agrisiz gibidir, çünkü disin dis bölümleri, dis minesi ve dentin agriya karsi dis özüne nazaran daha az hassastirlar.

Çürügünüz olup olmadigini saptamanin bir yolu dis röntgeni çekmektir. Dis hekiminiz, dis öykünüz ve dislerinizin durumu temelinde röntgenin gerekli olup olmadigini ya da kaç röntgen çekilmesi gerektigine karar verecektir. Disinizde çok ciddi bir çürük varsa, modern dis hekimligi, tedavi sürecinin rahatsizligini gidermek için donanmistir ve genellikle dis dolgusu (onarilma) ya da kanal tedavisi (disin hastalikli bölümünün alindigi ve etkilenmemis kök ve dislerin yerinde birakildigi) gibi islemlerle dis kurtarilabilir.

Kanal (dis kökü kanali) Tedavisi Nedir?
Eger siddetli biçimde çürümüs bir disiniz varsa ya da kaybetme tehlikesiyle karsi karsiya gelecek kadar iltihaplanmissa, dis hekiminiz ya da endodontist bir kanal tedavisi uygulayabilir. Bu islem, sinir ve damar dokusunun (dis özü), kökten ve dis özü yuvasindan ve iliskili herhangi bir çürümüs dis yapisindan temizlenmesini içerir. Kök ve disin temelinin yerinde kalmasina izin verir.

Kanal tedavisi, bir muayenehane islemidir ve lokal anestezi gerektirir. Bu çok asamali islemde, dis özü temizlenir, yaratilan oyuk sterilize edilir ve hareketsiz bir malzeme (guttapercha) ve sement ile doldurulur. Dis yapisi artik öncekinden daha kolay kinlabiiir bir yapidadir. Bu nedenle, genellikle kron gibi kalici bir onarim gerektirir.

CEVAP VER