Diş Beyazlatma Yöntemleri

0
9

Tertemiz görünen bembeyaz dişlere sahip olmayı kim istemez ki? Dişlerinizin beyaz olması hem size güven verir hemde rahatça gülmenizi sağlar. Eğer dişlerinizin yeterince beyaz olmadığını düşüyorsanız dert etmeyin. Tıp ta eskiden olmaz diyebileceğimiz bir çok şey başarılabilmektedir. Dişlerinizi beyazlatmak için önce bir hekime danışmalısınız ve kullanılacak yöntemi beraber seçmelisiniz.    

Dis beyazlatma dislerin yapisinda (mine ve dentin tabakasinda) olusan renklenmeleri giderme islemidir. Su anda bilinen iki degisik dis beyazlatma yöntemi vardir. Bunlardan ilki hastanin kendi basina uygulayabilecegi bir yöntemdir, asamalari söyledir:

1.Hekimin agizdan ölçü alip, dislerinizin üzerine takabileceginiz ince lastik kaliplari hazirlatmasi,
2.Hastanin kendisi için hazirlanmis özel kalibin içerisine ilaç yerlestirerek bu kalibi beyazlatilacak dislerin üstüne günde en az 6 – 8 saat takmasi (tercihen uykuda),
3.Dis beyazlatma tedavisinin ortalama 1 – 4 hafta içinde sonlandirilmasi.

Ikinci yöntem ise klinikte bir hekim tarafindan yapilan dis beyazlatmadir ki asagidaki sekilde uygulanir:
1.Agartici ilaç bu islem hakkinda deneyimi olan bir hekim tarafindan dis üzerine yerlestirilir.
2.Ilgili disin üzerine beyaz renkli isik kaynagi belli bir süre tutulur.
3.Islem bittiginde sonuç hemen gözlenir.

Her iki yöntemde etkin olmasina ragmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandirilmak istendigine ve hekimin görüsüne baglidir.

Dislerde istenmeyen lekeler neden olusur?
Bunun bir çok sebebi olabilir. En yaygin olanlari; yaslilik, disleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardir. Dislerin olusumu boyunca kullanilan antibiyotik (tetracycline) veya asiri florit tüketimi de dislerde renklenmelere yol açabilir. Bu durum disin yapisindan ileri gelebilecegi gibi dis etkenlerin boyamasi ile, gelisim çaginda alinan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaslilikla, dise gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.

Dis beyazlatma islemi kimlere uygulanabilir?
Hemen hemen herkese! Ancak, tedavinin etkili olamayacagi bazi durumlar vardir. Dishekiminiz tam bir agiz içi kontrol ve teshisi ile dislerin bu islem için uygun olup olmadigini belirleyecektir. Disleriniz saglikliysa daha beyaz ve dogal gülümseme için ideal bir çözümdür.

Agiz sagligi teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde disleriniz çok kisa bir sürede, güvenli ve etkin olarak beyazlatilabilmektedir. Yapilan arastirmalara göre, dislerin beyazlatilmasi dishekiminizin gözetimi altinda yapilirsa son derece etkin ve güvenlidir. Disler ve disetleri hiçbir sekilde zarar görmez. Genelde, ilk uygulamada beyazlama baslar. Ancak, ideal görüntüye ulasmak için, uygulamanin 10 – 14 gün devam etmesi gerekir. Disler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktir. Ancak, hastalarin aliskanlik ve agiz bakimina bagli olarak yilda bir – iki kez pekistirme tedavisi gerekebilir.

Özetle bu tedavinin basarili olabilmesi için neler önemlidir?
1.Kullanilan ilacin markasi ve içerigi
2.Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altinda olmaniz
3.Ilacin kullanilma sekli ve tedavi süresi

CEVAP VER